Mahatma Gandhi kimdir?

Mahatma Gandhi kimdir?​

Prensip ve Kararlılık Abidesi;Mahatma Gandhi

Hint halkı tarafından “Mahatma” ( Büyük Ruh) olarak anılan Mohandas Karamşand Gandhi (1869-1948) tüccar bir babanın oğluydu. 12 yaşındayken evlendirildi. İçinde olduğu sosyal yapının yasaklamasına karşın, İngiltere’de hukuk öğrenimi yaptı. Afrika’da yüz elli bin Hintli hemşehrisinin esir hayatı yaşadıklarını gördü. Güney Afrika’da avukatlık yapmaya başlayarak, oradaki Hint topluluğunun daha iyi, temiz ve dürüst bir hayat yaşaması için çaba sarfetti.Onları biraraya getirerek kansız bir zafere ulaştı. Şiddet, yalan ve haksızlığı aynı şey olarak gördüğünü açıklayarak, gerçek konuma ulaşmanın tek yolunun şiddete başvurmamak olduğunu savundu.

Onun mücadele prensibi düşmanı mahvetmek değil, ama zaferi kazanmaktı. Zalimlere karşı üç silah kullanmaktaydı. Bunlardan biri, onlarla işbirliği yapmamak ve beraber olmamak, onlarla çalışmamaktı. İkincisi hasımlarına eziyet etmemek ve onlara fiziksel olarak zarar vermemekti. Eğer zalimlere karşı, zalimlerin usulleri kullanılırsa, onlardan farkları kalmazdı ve O her türlü vahşete karşı idi. Mücadele ilkelerinden sonuncusu ise, rakiplerine gerektiği zamanda insani yardımı esirgememekti. Afrika’da Hintli halkın mücadelesini verirken, çıkan veba salgınında mücadeleye ara verdi ve karşısındakilere yardım etmek için çevresine toplananları seferber etti.

Gandi ve arkadaşları silaha silahla karşılık vermediler, düşmanlığı sevgi ile, saldırıyı merhamet ile karşıladılar. Düşmanları bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar, çünkü yepyeni ve garip bir mücadeleydi karşılaştıkları. Karşılarındaki General Smuts “Hintlileri sevmiyorum fakat size karşı güçsüzüm. İhtiyacımız olduğunda bize yardım ediyorsunuz, size nasıl el kaldırabiliriz. Bize karşı silahlı güç kullansanız, hakkınızdan nasıl gelebileceğimizi görürdünüz, ancak siz düşmanınıza el bile kaldırmıyorsunuz. Kendi kendinize acı çekerek, zafere ulaşmak istiyorsunuz, bu nedenle karşınızda güçsüz kalıyoruz.”demiştir. Pasif direniş başarıya kavuşmuştur. Şimdi sıra aynı işi kendi ülkesinde yapmaya gelmiştir.

Gandhi 1915 yılında Hindistan’a gelir. O yıllarda Hindistan İngiltere tarafından idare edilmektedir. Hindistan İngiltere’den özgürlüğünü kazanabilme vaadi karşılığında,1.Dünya Savaşı’nda İngiltere’ye 985.000 asker vermiştir. Buna rağmen savaşın bitişi ile, verilen sözler unutulmuş, özgürlükler daha da kısıtlanmıştır. İşte tam bu sırada 1919 yılında Gandhi bağımsızlık hareketinin başına geçti. Artık kan dökülmeyecek ama ülke bağımsızlığa ulaşacaktı. Her türlü iş ve faaliyet durduruldu. El sanatlarına dayanan ürünlerin üretilip, satılmasına çalıştı. Gandhi’nin de aralarında olduğu birçok kişi hapse atıldı. 1924’de ağır bir şekilde hastalandı ve hapisten çıkarıldı.

İngiliz vali, onun öleceğini düşünmüştü. Ancak O ölmedi tekrar direnişi örgütledi. Aralarında geleceğin devlet başkanı olacak Nehru’nun da bulunduğu gençleri destekledi, genel boykotu tekrar başlattı. İşgalciler tarafından yeniden tutuklandı. Bir süre sonra hapisten çıkarıldı, tekrar hürriyet mücadelesine devam etti. Bundan sonra 30’lu ve 40’lı yıllarda tekrar tutuklanarak hapse atıldı ama prensipleri ve hedefinden yılmadı. İngiltere Hindistan’a özerklik verdi, ancak 1947’de Gandhi halkına gerçek durumu yani bağımsızlığı kazandırdı.

Hiç bir başarı kolay kazanılmaz. Başarıya ulaşmak için onu haketmek gerekir. Başarının yolu önce hayal etmek, hedef belirlemek, hedef için ümitli olup çalışmak, zorluklardan yılmamak, faullü değil, sportmence mücadele etmek şeklindedir. İstenildiği kadar uğraşılsın, bunların eksik olduğu bir çalışma ne yazık ki başarısızlığa mahkumdur. Hepinize dersleriniz, sınavlarınız, işiniz, evliliğiniz ve sizden sonrakileri yetiştirmenizde başarılı olmanız dileklerimle.

1869 yılında doğdu. "Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim itikatımın da son maddesidir." diyenHintli pasifist siyasetçi ve düşünce adamı Gandhi, İngilizsömürgeciliğine karşı Hint milli hareketinin, 1919-1948 yıllarıarasındaki en önemli lideriydi. 1869’da Porbandar’da Vaşiya Kastı'ndanbir ailenin oğlu olarak doğan Mohondas Karamçand Mahatma (Ulu Ruh)Gandhi, 1888-91 yılları arasında Londra’da hukuk öğrenimi gördüktensonra, iki yıl Bombay ve Rackot Kentlerinde avukatlık yaptı. 1893-1914yılları arasında Güney Afrika’da da avukat olarak çalıştı. Burada ırkçıApartheid rejiminin ırk ayrımı politikalarına maruz kalan Hintli göçmenişçilerin haklarının savunucusu durumuna yükseldi.

Gandhi’nin GüneyAfrika’da geçirdiği yıllarda oluşturduğu ideolojisinin temellerini,şiddet karşıtlığı, sivil itaatsizlik, pasifizm, uzlaşmacılık,çilecilik, Asya milliyetçiliği, Hinduizm akımının dinsel mistiköğeleri, dinlere saygı ve teknoloji karşıtlığı oluşturur. Tam 21 yılsonra, 9 Ocak 1915’te, ülkesi Hindistan’a dönen Gandhi’yi karşılamayagelen onbinlerce Hintli, onun artık Hindistan için milli bir simgehaline geldiğinin de bir kanıtıdır. Hindistan’da olduğu yıllar boyuncaİngiliz emperyalizmine karşı pasif ve uzlaşmacı bir çizgi izleyenGandhi, gerçekleşen birçok yığınsal milli bağımsızlıkçı ve emekçieylemlerinden doğan kurtuluş fikrini, olgun bir fikir olarak görmedi.

Avrupa ürünlerini boykot, sivil itaatsizlik gibi eylemlergerçekleştiren Gandhi, ayaklanmaya ve ulusal kurtuluş için savaşa karşıoldu. Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizler için asker toplamak en büyükhatalarından biri olmuştur. 30 Ocak 1948’de radikal-milliyetçi birHintli tarafından gerçekleştirilen bir suikastle öldürdü.

Mahatma Gandhi Sözleri​

Bir insanı, ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Ama, eğer
uyumuyor da uyku taklidi yapıyorsa, dünyanın bütün gayretlerini sarfetseniz, nafiledir.

• Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar;ahlaktan yoksun bir işdünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim;özveriden yoksun bir din anlayışı.

• Bu dünyada öylesi aç yaşayan insanlar var ki, Tanrı onlara ancak bir somun ekmek suretinde görünebilir.

• Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi siz olun.

• Her sabah kalktığım zaman kendi kendime şöyle söz veririm: Dünya üzerinde vicdanımdan başka kimseden korkmayacağım. Kimsenin haksızlığına boyun eğmeyeceğim. Adaletsizliği adaletle yıkacağım ve mukavemet etmekte ısrar
ederse onu, bütün mevcudiyetimle karşılayacağım.

• Sevgi her zaman ıstırap çeker, hiçbir zaman ne gücenir ne de intikam almaya çalışır.

• Sevgi insanlığın, şiddet hayvanlığın kanunudur.

• Sevginin olduğu yerde hayat vardır.

• Sıkılmış yumruklarla el sıkışamazsınız.

• Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim
itikatımın da son maddesidir.

• Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür...
Düşüncelerinizedikkat edin; duygularınıza dönüşür...
Duygularınıza dikkat edin;davranışlarınıza dönüşür...
Davranışlarınıza dikkat edin;alışkanlıklarınıza dönüşür...
Alışkanlıklarınıza dikkat edin;değerlerinize dönüşür...
Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür...
Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür...
Alıntı
 

SAHARAY

Atatürk'den sonra Gandhi büyük hayranlık duyduğum hatta kendime örnek aldığım tek lider...
 
dunyada evladi babaya dusman edebilecek tek sistem vardir, parali ordular kurup sopalar ile kendi ailesini dovdurmus. ayni sistem insanlari birbirine dusurmek icin dini bile kullanir.
gandhi tam bu sistemin icinde egitim gormus kendi halkinin hurriyetini saglamistir.

ancak sunu da belirtmeliyim ki somurge sistemi de olsa hint insanina bir medenilesme de getirmistir. Bugunku TATA motors gibi bircok hindistan malzemelerinin olusmasi saglanmis, Hindistan ihrac eden bir ulke olmustur. Ingilizler gibi cay icme saatleri olusmustur. Kendi ulkelerindeki cayi dunyaya duyurma firsati olmustur
Icki icme adabini usulunu bile ogretmisler. bircok ingiliz orf ve adeti alinmis,

Somurgeligini dunyaya satan ulke olmuslardir, Somurgeligini Kazanca ekonomiye ceviren hindistandan baska ulke hemen hemen yoktur. dunyada. En cok doktor ,tibbi alanda insan yetistiren ulkelerden biridir. insan yetistiren , ureten toplumdur. el sanatlarinda cok gelismisler
Fakirlik nufusun fazla olusundan kast sisteminin olusundandir. onun icin fazla nufus ulkeler icin problemdir

Cin kadar olmasa da dunyada en cok film ureten ulke. GANDHI matmaha , Rajiv ailesinin cok buyuk bir rolu olmustur.
 

SAHARAY

ÖRTÜNMEK İÇİN GİYİNMEK!​

İngiltere Kralı George ile görüştüğü sırada, Gandi nin üzerinde her zamanki
gibi beyaz örtüsü varmış.
Davetten çıkınca, bir gazeteci sormuş:
- Kıyafetiniz, bir kralla buluşmak için yeterli miydi?
Gandi, hiç aldırmadan cevap vermiş:
- Kral, ikimize de yetecek kadar giyimliydi.
 
Üst