Hızlı stil adımları

Koyu renkler sizi korkutmasın Siyah pek çok kişinin evini dekore ederken kaçındığı bir renktir. Oysa siyah ile mükemmel dokunuşlar elde edebilir, odak noktası oluşturabilirsiniz. Tercihinizi bu renkten yana kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken; siyahın tonlarını ve farklı doku ile desenleri bir arada kullanarak hareket kazandırmak olmalı. Siyah hem şıktır, hem de kir ve lekeleri belli etmez. Bir renkten daha ne bekleyebilirsiniz ki. Büyük desenleri tercih edin Küçük desenlerden oluşan bir grup yastıkta uyumu yakalamak pekde kolay olmadığından büyük desenleri tercih edebilir, böylece her biri ile daha eğlenceli ve eşsiz bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Kontrast renk ve dokuları bir arada kullanın

Parlak saten kumaşlarla kadife gibi yoğun dokusu olan kumaşları ya da şönil ile transparan kumaşları bir arada kullanmak evinizin tahmininizden çok daha şık görünmesini sağlayacaktır. Evinize pratik ve ekonomik yoldan böylesi bir şıklığı en kolay, yastık ve kırlentlerle yapabilirsiniz.

Halınızı değiştirirken teraddüt etmeyin

Hızlı ve çabuk sonuca ulaşmak istiyorsanız yeni bîr kilim ya da halı satın alabilirsiniz. Hatta bu yeni halınızın size şöyle fısıldadığını bile duyabilirsiniz: "Yeniyim ve evinin havasını değiştiriyorum".

Çarpıcı ve parlak renklerle odanıza hareket katın

Kırmızı ya da pembe gibi çarpıcı renkte bir kanepe ve onun üzerinde kullanacağınız parlak renkte yastıklarla odanızın atmosferine hareket katabilir, canlı renklerle ruhunuzu bahara hazırlayabilirsiniz.

Mağaza vitrinlerinden ilham alın

Hangi, tarzların revaçta olduğu konusunda mağazaların vitrinlerine bakarak fikir edinebilirsiniz. Aynı ya da benzer doku, renk ve kumaşları kullanarak evinizdeki mobilyaları yenileyebilirsiniz. Bahar aylarında evinize tazelik getirebilecek ideal renkler yeşil, sarı ya da acı yeşil tonları olacaktır.

Duvar kağıtları ile kendi sanatınızı icra edin

Kitaplığınızın kenarına çerçeve yapmak için ihtiyacınız olan tek şey bir rulo duvar kağıdı. Işığı yakalamak için pencerenizin bulunduğu duvarı, duvar kağıdı ile kaplayabilir ya da duvar kağıdı ile kapladığınız duvarın önüne bir abajur koyabilirsiniz.

Tıpkı kontrast dokuları yan yana kullanırken izlediğiniz yöntem gibi, duvar kağıtlarında da aynı usulü izleyebilirsiniz. Koyu renklerin hakim olduğu duvar kağıtlarıyla pastel tonlardaki duvar kağıtlarını yan yana kullanın.

Döşerken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi duvar kağıtlarının aşırı baskın bir atmosfer yaratmaması. Bunun için sadece iki duvarı kaplayarak diğer kenarları boş bırakabilirsiniz.
Kaynak: Evim Dergisi
 
Üst