• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Cehalet Mutluluk mudur ?

" Cehalet Mutluluk "
Popüler kültürün birer parçası olan bizler bu sözü Matrix filminden biliyoruz .

Filmde ki tam replik ;
"Aslında bu bifteğin gerçek olmadığını biliyorum. Ben onu ısırdığımda, Matrix beynime vereceği elektrik sinyalleri ile bana onun sulu ve lezzetli bir şey olduğunu hissettirecek. Dokuz yıldan sonra ne öğrendim biliyor musun? Cehalet mutluluktur."

Bu Sokrat ın sözdür.
Onun öğrencisi olan Eflatun ise "Mutluluk bilgi ile kazanılır" der

Siz hangisine katılıyorsunuz ve neden ?
Cehalet Mutluluk mudur gerçektende:

bu konuyu çok düşünürüm ben de gerçekten :) hep de ikilem de kalıorum..ama mesela böle saf köylü insanlara bayılıorum..dioruz ya işte saf diye..hakkaten pek de kötülük cinlik düşünmüolar..başka bi şekilde bazen çok bilmek de insana rahatsızlık verio..normalde basıp geçtiimiz çocukların kuleler falan yaptıı bi avuç kuma bakan bi maden mühendisinin aklından 1001 şey geçmesi gibi..yap kuleni git işte huzur var..ama yok onun içindeki taşlar düşünülür mutlaka sonra da bu nerelerde bulunuodu falan gibi peşinden binbir soru :) kötü mü aslında değil..iyi bi beyin fırtınası oluo beyin paslanmıo..ama bazen de bişi bilmemek hakkaten huzur verio insana :)

Sevgili DOĞAN GÜNEŞ
Cehalet (cahillşk ) ile ümmi liği karıştırmamak lazım. Cahıl dost akıllı düşmandan daha fazla zarar verebilir. Ve nasıl düşünmezsin
BLENLERLE BİLMEYEN BİR OLURMU ? Ancak şu denilebilir.

NİSYAN DAHİ BİR NİMETTİR. YALNIZ HER GÜNÜN ALAMINI ÇEKTİRİR MÜTERAKİMİNİDE UNUTTURUR.

Bana göre gerçek mutluluk başkalarının mutluluğunu sağlamaktır. Buda İLİM ile mümkündür... diye düşünüyorum. teşekkürler D. GÜNEŞ

Kainat bir kitap olarak insanın eline verilmiş. cahil sadece göze bakan güzellikleri ile uğraşırken alim ise o kitabın manaları ile ilgilenmiş. ve her şeyin nizan ve intiz***** hayran olmuş. Asıl mutluluk o kitab'ı okumak. anlamak ve anlatmak olduğunu BİR BİLEN OLARAK hüküm etmiş....

cehalet gercekten mutluluktur, insan ogrendikce mutlu olacagi seyler azalir, azaldikca daha zor mutlu olur daha zor mutlu oldukca. mutsuz olur.
buyuk mutluluklarin pesine kosar. Bilmeyen bir insan cok basit seylere de mutlu olur.

amaaaa Korkulari bilen isnandan daha coktur, Cahil insanin korkulari mutluluktan fazladir
korkularini da tanimaz. Hickimse kendini cahil hissetmez ,
uyanikligi akillilikla karistiririz

Şurdan bakarsak evet.

''Akıllı olup dünyanın kahrını çekeceğine
deli ol dünya senin kahrını çeksin'':freakedout:

Bu açıdan bakarsan evet belki ama yinede bilgi güçtür mutlu olmanın yollarını daha iyi bilirsin ama cehaletinle küçücük bir insan kaldığın gibi mutluluğunda küçücük bir çerçeve içinde sürdürmek zorunda kalırsın,döner durursun artık..

Nereye giderse git bir tokat gibi yapışır suratına o zmaan ne huzur kalır ne mutluluk....:freakedout:

Bu açıdan bakarsan evet belki ama yinede bilgi güçtür mutlu olmanın yollarını daha iyi bilirsin ama cehaletinle küçücük bir insan kaldığın gibi mutluluğunda küçücük bir çerçeve içinde sürdürmek zorunda kalırsın,döner durursun artık..

Nereye giderse git bir tokat gibi yapışır suratına o zmaan ne huzur kalır ne mutluluk....:freakedout:
''Bilgi güç, güç ise her şeydir''
Mutlulukta buna dahildir...

EVET,cehalet mutluluktur.

dünya üzerindeki mutlu olan insanlar ,cehaletlerinden kendilerini murlu hissederler.
halbuki gerçek mutluluk.?