• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Ölümcül kusurlar !

Nil@y

Eski Üye
Bakın bakalım, sevgiliniz bu 8 kusurdan birini taşıyor mu?

Ölüp bittiğiniz adam alkolik mi çıktı, ya da daha ilk birkaç günden sonra bir seks bağımlısı olduğunu anladınız. Belki de duygusal olarak bir ilişkiye hazır değil. Canım birlikte olmadan nerden bileyim diyeceğinizi tahmin ediyorum, ama siz yine de temkinli olun ve bakın bakalım, sevgiliniz bu 8 kusurdan birini taşıyor mu? Hayatında hiç yanlış bir sevgili seçmemiş olan var mıdır, bilmiyorum. Hani bu konuda bir ders veren olsa, ben mutlaka katılırdık eminim ki. Şimdi gelin, biriyle uzun süre birlikte olmaya karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken bu noktalara hep birlikte bir göz atalım.

1. Bağımlı bir sevgili bulduysanız

Sakın kendinize yalan söylemeyin! Bağımlılığı olan biriyle beraber olmak ateşle oynamak demektir! Ateşe parmağını sokarsan yanar!Siz, sevgiliniz ve bağımlılığı, bu bir aşk üçgenine benzer. Bağımlılığı olan birine aşık olduğunuzda, özgür olmayan birine aşıksınız demektir! Daha da ötesi, bağımlılığı olan biriyle gerçek anlamda ''yakın'' olmanın hiçbir zaman mümkün olmamasıdır. Bağımlılığı olan kişilerin çoğunluğu bir problemleri olduğunu bile düşünmezler. Diyelim ki, bir alkoliğe aşıksınız. Tutarsız ya da tahmin edilemeyen davranışlara, şiddet ya da öfke patlamalarına, sürekli depresyona, sorumsuzluğa, duygusal olarak ölmüşlüğe, duygusal olarak hazır olmamaya, seksüel yetersizliğe, sık sık ''kötü mod''da olmaya, kavgaya, münakaşaya ve pek çok iniş çıkışa hazır olmalısınız.

Ne yapabilirsiniz?

Bekarsanız, biriyle yeni tanıştığınızda, alkol dahil olmak üzere onun değerlerini tanımlayın. Davranışlarını dikkatle izleyin ve sakın kendinizi kandırmayın; onun için özürler üretmeyin. Partnerinizin bağımlılığını haklı çıkarmak için kendi değerlerinizi ve inançlarınızı asla feda etmeyin!

Partneriniz bir bağımlıysa:

1. Partnerinize bir bağımlıyla beraber olmayı reddettiğinizi söyleyin.

2. Ona, sadece derhal yardım almayı kabul ettiği takdirde onunla kalacağınızı söyleyin.

3. Derhal yardım almadığı zaman gideceğinizi ve geri gelmeyeceğinizi söyleyin.

4. Sözünüzden geri dönmeyin ve eğer partneriniz hemen yardım almazsa onu terk edin.

5. Partneriniz temizlenmedikçe ya da yardım almaya başlayıp, somut olarak iyileşme sürecine girmedikçe geri dönmeyin.

2. Sevgiliniz öfke doluysa

Öfkeli biriyle yaşamayı, saatli bir bombayla yaşamaya benzer: "Ne zaman patlayacağını asla bilemezsiniz. Bir teröristin eline düşen rehineden farkınız yoktur!"Bir öfkekoliğin, ufacık şeyler yolunda gitmediğinde dahi çok sinirlenebildiğini, onunla aynı fikirde olmadığınızda bağırıp çağırıp tehdit edebileceğini, sabırsız olacağını, ondan ufacık bir şey istediğinizde savunmaya geçebileceğini; ona bir davranışı hakkında geribildirim verdiğinizde bunu bir saldırı olarak alıp saldırarak geri döneceğini, sevgi dolu bir moddan öfkeli bir moda kolaylıkla geçebildiğini ve öfkesini fiziksel olarak da gösterebildiğini bilmelisiniz.Şimdi gelelim, bizim tarafımıza. Peki, ama biz neden bu davranışlara katlanıyor olabiliriz?

Muhtemel sebepler:

1. Çocukluğunuzda ebeveynlerinizden biri ya da ikisi de öfkeli kişiler idiyse, ne yazık ki bu şekilde büyüyen kişiler yetişkin olduklarında kendilerine aynı şeyi yapacak kişileri bulurlar ya da karşısındakine bunu yaparlar.

2. Kendinize güveniniz çok düşük olabilir ve tacizkar birisi için kolay bir ''kurban''sınızdır.

3. Kendi öfkenizi ifade etmekte zorlanıyorsunuzdur. Bu konuda da, tıpkı alkol konusunda olduğu gibi, partneriniz yardım almak için derhal hareket geçmedikçe ve somut aşamalar kaydetmedikçe sakın geri dönmeyin. Öfke konusunda en önemli adım, ''sizin'' buna neden katlandığınızı bulmanız, önce kendinize odaklanmanızdır.

3. Karşınızdaki kurban rolü oynayan biriyse

Partneriniz kurban bilincine sahip bir kişilik de çıkabilir. Kurban bilincinin, bazı kadın ve erkeklerin hayata karşı geliştirdikleri bilinç olduğu ve fark edilmesi zordur. Partneriniz kurban bilincinde ise, hakkında şikayette bulunduğu bir sonraki kişinin siz olacağını bilmelisiniz!

Kurban bilincindeki kişileri nasıl tanıyabilirsiniz?

Bu tip kişiler, ne size ne de olaylara öfkesini direkt olarak göstermeyi beceremezler. Üzüldükleri konuda yardım etmek istediğinizde, ''işe yaramayacak'' şeklinde cevap alabilirsiniz. Size açık ve net bir şekilde onu rahatsız eden şeyleri anlatmaktansa ortalıkta üzgün üzgün dolaşmayı tercih edebilirler. Hayatlarında, sürekli olarak onları mutsuz eden bir şeyler bulur, sürekli kendilerine acırlar.

Karar alıp, harekete geçmekte zorlanabilirler. Hala geçmişi ve geçmişteki kişileri suçlamaktadırlar. Mutsuzluğuna sebep olan konularda örümcek ağına düşmüş gibi hisseder, ne yapsa çıkış olmadığını düşünürler ve ne yazık ki başarılı insanları kıskanabilirler.Bir kurbanla beraberseniz, partnerinizi çok rahatsız edeceği çok açık olsa da bu durumla yüzleşmeliniz. Bütün diğer kusurlar gibi bu da üstüne gidildiğinde başarıyla aşılacak bir durumdur.

4. Bir kontrol hastası ile birlikteyseniz

Partneriniz, her şeyin kendi istediği şekilde olmasını mı istiyor? Yanlış yaparak partnerinizin canını sıkma korkusu mu yaşıyorsunuz? Onun tarafından sürekli olarak eleştirilme, yargılanma korkusu içinde misiniz? O zaman siz bir kontrol hastasıyla beraber olabilirsiniz

Kontrol hastalarının, duygusal taraflarını açmakta zorluk yaşayabildiklerini; size veya başka birşeye ihtiyaçları olduğunu kabul etmekte zorlanabildiklerini, çok kıskanç ve sahiplenici, çok eleştirici olabileceklerinin farkına varın. Çocukken yetişkinler ya da koşullar tarafından kontrol edildiğini ve zayıf duruma düştüğünü hisseden çocuklar, büyüyünce asla kontrolü kaybetmeyeceğine ilişkin karar almış olabilirler.Peki, biri neden bir kontrol hastasıyla beraber olur?Bu konuda birçok sebep verilmiş: Ebeveynlerinden biri kontrol hastası olduğu için, kontrolü sevgiyle bağlantılandırılıyor ve bu nedenle bu kişiyle beraber oluyor olabilir.

Kendini zayıf hissediyor ve onu kontrol edecek birine ihtiyaç duyuyor ya da kurban psikolojisi yaşıyor olabilir.Bir önceki partneri zayıf, pasif birisi olduğu için reaksiyon göstererek tam tersi bir seçim yapıyor olabilir.

Çocukken fiziksel, sözsel ya da cinsel olarak taciz edilmiş olabilir. Hatta belki de kendisi bir kontrol hastası olduğu için kendisine ayna olacak birini bulmuş olabilir.Bir kontrol hastasıyla birlikte olmak, adı üstünde kontrolü bırakamadıkları için en zor durumlardan biridir. Bu durumda da, karşı taraf, vereceğiniz kararlarda ve atacağınız adımlarda kesin ve kararlı olduğunuzu çok net olarak anlamalıdır.

6. Sevgiliniz duygusal olarak müsait değilse!

Duygusal olarak kapalı olan partnerlerden uzak durun! Eğer partneriniz, duygularını gösteremiyorsa, onlar hakkında konuşamıyorsa, size açılıp güvenemiyorsa, bu bir ilişki değil, antlaşmadır. Bu tür durumlarda, kendi duygusal programlarınızı anlamanız gerekmektedir.

7. Partneriniz geçmiş ilişkisinin etkilerini üzerinden atamamışsa


Eğer partneriniz hala önceki ilişkisine öfke duyuyor ve pişmanlık hissediyorsa veya bu konuda kendisini suçluyorsa; geçmişteki ilişkisi yüzünden hala bir travması varsa, ona kendini tedavi etme zamanı verin.

Geçmiş ilişkilere öfke var oldukça, bugünküne sevgi olması zorlaşır ve burada da öncelikle dönüp kendinize bakmalısınız: Bu tür kişileri ilişkiden, yakınlıktan korktuğunuz için seçiyor olabilirsiniz. Eğer sürekli bu tür ilişkiler buluyorsanız, kendi ilişki korkunuzla yüzleşmek için yardım almalısınız.

8. Sevgilinizin çocukluktan gelen duygusal yaraları varsa

Hepimizin çocukluktan gelen yaraları vardır ve bazen bu yaraları ilişkilerimize taşırız. Bu durumlarda kendimize sormamız gereken 3 soru vardır.

• Bu yaralar partnerimi ne kadar incitti?
• Partnerim bu duygusal yaranın ve onu nasıl etkilediğinin farkında mı?
• Bu konuda iyileşmek için aktif olarak uğraşıyor mu?

Bu sorulara cevaplar bu konunun ölümcül olup olmadığını belirliyor

Eğer ki:

1. Partneriniz, çocukken sksüel taciz ya da travma yaşadıysa, yakınlık problemi, sksüel fonksiyon problemleri, sksüel bağımlılık, kilo problemleri yaşayabilir.

2. Sözle ya da fiziksel olarak taciz edildiyse; öfke, bağımlılık, kontrolcü davranışlar, problemleri ele alamama, drama bağımlılığı gibi kalıplarla karşılaşabilirsiniz.

3. Partneriniz, çocukluğunda boşanma, ölüm, evlat edinme, intihar, duygusal mesafe yaşamışsa; ilişki korkusu, ilişki bağımlılığı, güvensizlik gibi davranışlarda bulunabilir.

4. Eğer partneriniz çocukken kilo problemi yaşadıysa, bastırılmış öfke, kendine güven problemi gösterebilir. Hatta bu tür kişiler, geçmişte taciz yaşamış olabilirler.

5. Partnerinizin ebeveynleri, alkol, uyuşturucu, ilaç bağımlısı idilerse; partneriniz de ilişkide bağımlılık, alkol ya da başka bir şeye bağımlılık, iletişim kurmada problem ya da güven problemleri yaşayabilir.

6. Dini açıdan fanatik bir aileden geliyorsa, obsesyon, düşük kendine güven veya duygularını ifade edememe yaşayabilir.

Kaynak
 
Üst