Bitkisel ilaçlara dikkat!

Bitkisel ilaçlara dikkat!​

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Bitkisel ilaçların hekimden habersiz kullanımı, hastalığın belirtilerinin gizlenmesi sonucu yanlış teşhis konması ya da verilen ilaçlarla olumsuz etkileşme gibi sonuçlar doğurabilir” dedi.

Prof. Dr. Yeşilada, Çukurova Üniversitesindeki bir konferansa katılmak üzere geldiği Adana'da, son yıllarda sağlıklı ve uzun yaşamın son derece popüler bir konu haline geldiğini ifade etti.

Yıllardır “kocakarı ilacı” olarak bilinen bitkisel ürün ve ilaçların uzun yaşamın popüler hale gelmesiyle birlikte önem kazandığını belirten Prof. Dr. Yelişada, şunları kaydetti:

“Bu ürünlerin çok konuşulmasının iki nedeni var. Birincisi, son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, bazı hastalıkların yaşam ve beslenme tarzında değişikliklerle önlenebileceği öğrenildi, bağışıklık sistemiyle ve besinlerin kimyasal yapılarıyla ilgili yeni bulgular ortaya çıktı. İkinci neden ise yazılı ve görsel basında sık sık bu konularla ilgili haberlerin yer alması. Yayınlanan kitapların sayısında da muazzam bir artış var ve internet ile herkes doğru ve yanlış her bilgiye kolayca ulaşabiliyor.”

Bitkisel ilaçların, özellikle hafif hastalıklarda etkili olabildiklerini, ancak tek başlarına bir tedavi yöntemi olamayacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Yeşilada, “Maalesef, kişilerin para kazanma hırsı, kendilerine öne çıkarma dürtüsü, gazetelerin sansasyonel başlık takıntısı ve sağlık bilgisi olmayan kişilerin tedavi konusunda yanlış yaklaşımı, bitkisel ilaçların özelliklerinin abartılmasına neden oluyor” dedi.

HASTALAR ÇEVRELERİNDEN ETKİLENİYOR​

Prof. Dr. Yeşilada, hastaların, tedavileri süresince çevrelerindeki farklı önerilerden etkilendiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Hastalar, tedavilerine yardımcı olmak amacıyla ilaçla birlikte ya da tedavinin yararlı olmayacağı endişesiyle ilacı bırakarak, çevrelerinden gelen bitkisel ilaç önerilerini uygulama çalışıyorlar. Genellikle bunu 'bir arkadaşım duymuş' şeklinde sorarlar, hekim de 'yararı yok ama istersen kullan' diyorsa, kullanmamazlık etmezler. Çünkü çevresinde yarar görmüş kişiler vardır.”

Söz konusu durumun önemli sakıncaları olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yeşilada, “Bazı satıcılarda ve güvenli olmayan internet sitelerinde bitkisel ilaçlarla şifa aramak isterken, şarlatanların eline düşüp para kaptıranların sayısı oldukça fazla. Ayrıca bazen sadece para kaptırmakla kalmayıp, yanlış tedavi uygulanmasına ve sonuçta istenmeyen durumların ortaya çıkmasına da neden olabilmekteler” diye konuştu.

Prof. Dr. Yeşilada, bitkisel ilaçların hekimden habersiz kullanımının, hastalıkların belirtilerinin gizlenmesi sonucu yanlış teşhis konma ya da verilen ilaçlarla olumsuz etkileşme gibi sonuçlar doğurabildiğini de sözlerine ekledi.
HÜRRİYET
 
Bitkisel ilaçların yan etkisi olmaz..

Ne saçmalıyor bu prof. (SANIRIM BİR İLAÇ FİRMASINDA HİSSESİ VAR)

Şuan piyasada olan bütün bitkisel ürünlerin Tarım bakanlığından ve sağlık bakanlığından izni varsa bu sorun teşkil etmez hekimede pek ala gerek yok.

Yıllar önce dedelerimiz hastalandıklarında kapsül varmıymış..
 

SAHARAY

]Bitkisel ilaçların yan etkisi olmaz..

Ne saçmalıyor bu prof. (SANIRIM BİR İLAÇ FİRMASINDA HİSSESİ VAR)

Şuan piyasada olan bütün bitkisel ürünlerin Tarım bakanlığından ve sağlık bakanlığından izni varsa bu sorun teşkil etmez hekimede pek ala gerek yok.

Yıllar önce dedelerimiz hastalandıklarında kapsül varmıymış..

Peki bir ilaç firmasında hissesi yoksa ne olacak. Bu yazdığınız iftira olmuyor mu?

Ben doktorun yazdıklarına katılıyorum. Tıp neden var sanıyorsunuz?
 
ya ablacım tıp'a laf atımıyorum ben yanlış yere çekme
ben açıkca diyorum ki bitkisel ürünlerin yan etkisi olmaz ondan bahsediyorum..

annene sorarmısın gançliğinde karnı ağrıdıgında annesi doktoramı götürmüş nane limon işlem tamam ..

ee burada koskoca prof bunu görmezden geliyor bu ne demek
 

SAHARAY

ya ablacım tıp'a laf atımıyorum ben yanlış yere çekme
ben açıkca diyorum ki bitkisel ürünlerin yan etkisi olmaz ondan bahsediyorum..
annene sorarmısın gançliğinde karnı ağrıdıgında annesi doktoramı götürmüş nane limon işlem tamam ..
ee burada koskoca prof bunu görmezden geliyor bu ne demek
Görmezden gelmiyor sadece bilinçli olun diyor. Kanser hastası olan bir insan
kendi bildiği gibi bitkileri kullansa sonra kanser daha fazla ilerlese ne olacak?
Doktora gidecek ve doktor geç kalınmış diyecek. Önce tıbbi tedaviler için
doktora gidilmeli. Bitkisel ilaç kullanmak istiyorsa mutlaka doktora da danışmalıdır.
Bu arada ben sizin ablanız değilim:)
 
bayrağım yokki beyaz bayrak sallayım size..
sanırım buradan anlaşamayacağız ama ikimizinde aynı şeyleri düşündüğünden eminim..

Lanet olsun bu içimdeki insan sevigisine ablacım :))

sevgiler SGOR
 

Eftelya

Prof. Dr. Yusuf Öztürk “Bilinçsiz tüketim çok hassas bir konu. Özellikle kocakarı ilacı diye tabir edilen bitkisel ürünlerin bilimsel yöntemler ile araştırılması gerekir. Ayrıca bitkisel ürünlerin daha az zararlı hatta zararsız olduğu kanısı yaygındır. Ancak bu ürünlerin uzun süreli kullanımı da sorunlara yol açabilir.” diyerek tıbbi ve bitkisel ürünlerin bir arada kullanımının da etkileşime yol açabileceğini kaydetti.

Zayıflama uğruna halkın bilinçsiz şekilde bitkisel ilaçlar kullandığını da dile getiren Prof. Dr. Yusuf Öztürk “Özellikle yosun hapları kilo verme gayreti içinde olan kişilerden rağbet görüyor. Her yosun hapı elbette ki zararlı değildir. Ancak içerisinde ‘sibutramin’ maddesi bulunan yosun haplarının kontrolsüz şekilde kullanımı kalp rahatsızlıklarına yol açabiliyor.” dedi.

“Bitkisel ürünlerin elbette ki büyük faydaları var. Ancak bu yönde uygulanan tedavi kısa sürede bitmez çünkü içlerinde yarar sağlayan maddelerin miktarı fazla değildir.” diyen Prof. Dr. Yusuf Öztürk en önemli noktanın bilinçli tüketim olduğunu bildirdi. Halkı uzmanlara danışmaya çağıran Prof. Dr. Öztürk, Sağlık Bakanlığı’nın onayı olan bitkisel ürün ve ilaç tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.
bence her işin uzmanından bılgı almakta fayda var .kendı basımıza alıp kullanmamamız gerektıgı kanısındayım
 
selam arkadaşlar benim böbreğimde taş vardı.denize düşen yılana sarılır hesabı internette dolaşırken sitenin birinde böbrek taşları için satışa sunulan bir ilaçtan siparişettim ve bunu kullandım.daha sonra doktoruma gittiğimde böbreğimdeki taştan tamamen kurtulduğumu öğrendim.ilgilenen arkadaşlar için işte link yardımcı olabildiysem ne mutlu bana böbrek sancısını ancak çeken bilir çünkü. işte sitenin linki bobrektaslari.com
 
Üst