kendi kendine gülene

Deli degilim
Kendi kendine gülmek ne keyifli bir istir! Dogalligin, rahatligin, özgürlügün disa vurumudur. Son derece insanca bir davranistir yani.
Kendi kendine gülene "deli" diyenin aklina sasarim. Kendi kendine somurtan, kaslarini çatan, sinir küpünü oynayan insanlara kimse bir sey demiyor. (Ciddi insanlari severiz biz) Ama tek basiniza gülmeyegörün: Adiniz deliye çikar.
Deli damgasi yememek için de kendinizi sıkı denetlersiniz; gülüsünüze set çekmek için akliniza ciddi seyler getirirsiniz; olmazsa basinizi baska yana çevirirsiniz, ya da elinizin ardina gizlersiniz gülüsünüzü, utanilacak bir seymis gibi.
Orhan Veli gibi davranmak yürek ister:
"Sokakta giderken, kendi kendime
Gülümsedigimin farkina vardigim zaman
Beni deli zannedeceklerini düsünüp
Gülümsüyorum."
Bu dizeleri geçenlerde hatirladim. Metrodaydim. Karsimda güzelce bir kadin vardi. Kendi kendine gülümsüyordu. Çevresinde olup bitenler onu hiç ilgilendirmiyordu. Zaman zaman gülücügü bütün yüzünü kapliyor sonra biraz toparlaniyor, ardindan yeniden dalga dalga yayiliyordu.
Çevredekilere baktim. Islerini güçlerini birakmis kendi kendine gülümseyen kadini izliyorlardi.
Bazilarinin bakisinda saskin bir soru isareti vardi: Acaba kadin, orada olup biten ve onlarin gözünden kaçan bir seye mi gülüyordu?
Bazilari güldügü için neredeyse kiziyordu kadina: Ne var böyle gülecek, deli mi ne?
Ötekiler alay etmeyi yegliyorlardi: Kadina bak, keçileri kaçirmis!
Birkaç kisi de kadinin gülüsünden esinlenerek gülümsemeye baslamislardi; kadinin kendilerine bakmasini ve gülücük ortak paydasinda bir iletisim kurmayi umuyorlardi. En inatçi bakanlar bu sonunculardi. Ötekiler sıkılıp vazgeçtiler.
Kadin ise çevresinden habersizdi.
Acaba neye gülüyordu kadin?
Aklina bir fikra mi gelmisti?
Hosuna giden bir erkekten iltifat mi almisti?
Çocuklarindan birinin dogum gününü kutlarken ne kadar mutlu bir anne oldugunun farkina mi varmisti?
Maasina zam mi gelmisti?
Piyangodan para mi kazanmisti?
Yoksa tüm yoksulluguna karsin, basbakaninin "Halkimizin refah düzeyi giderek artiyor" demesine mi gülüyordu?
Ben bunlari düsünürken kadin iniverdi.
Vagon biz ciddilere kaldi.
Sanki birbirlerinin soguk yüz ifadelerine özel bir saygi gösteren tek tip kuklalar gibiydik.
Bu kadar ciddiyet maskesi sinirlerimi gevsetti. Gülümsemeye basladim.
Kendi kendime güldügümü ilk fark eden karsimdaki çocuk oldu.
O da güldü.
Gülüstük.

alıntı: