Sakız çiğnemenin faydaları

Çiğnemekten zevk aldığımız sakızın aslında sağlığımıza da faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

“Sakız çiğnemek faydalı mı yoksa zararlı mı?” diye daha önce düşünmemiş olabilirsiniz. Hatta erkek çocuklarını “sakız çiğneme bıyıkların eğri çıkar” diye korkuturlardı eskiden. Oysa sakız endüstrisi o kadar gelişti ki marketlerde sakız reyonu gittikçe büyüyor. Artık çeşit çeşit sakız var. Aynı kahve sektöründeki veya yoğurt seçimlerindeki inanılmaz çeşitlilik gibi. Artan tüketim ve ilgiye bağlı olarak bu konuda yapılan araştırmalar da artıyor.
Sakız çiğnemek çoğumuzun çocukluğumuzdan kalan bir alışkanlıktır. Bazen kendimizi abur cuburlardan korumak bazen de sinirimizi yatıştırmak için sakız çiğnemeyi tercih ederiz. Her ne nedenle olursa olsun sakız çiğnemek çoğumuzun alışkanlıkları arasında yer alıyor.

270 milyon nüfusa sahip ABD’nin sakız tüketimi yılda 46 milyar adettir. Yani ABD’de kişi başına 184 sakız düşmektedir. Türkiye’deki duruma göz atacak olursak sakız tüketiminin her geçen gün arttığı göze çarpmaktadır. Aylık ortalama 10 milyon dolarlık bir pazar payından söz edilebilir. Bu rakamlara göre ülkemizdeki herkes yılda bir kez de olsa sakız çiğnemektedir. Peki, çiğnemekten zevk aldığımız sakızın aslında sağlığımıza da faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Birçok tüketici şekersiz sakız çiğnemenin diş çürüklerini önlediğini ve nefesi ferahlattığını biliyor ama yeni araştırmalar gösteriyor ki sakız kilo kontrolünde de yardımcı olarak kullanılabilir, odaklanmayı, uyanıklığı ve konsantrasyonu artırır ve hayatın günlük stresini azaltır. İşte yararları:

Kilo kontrolüne yardımcı olur: Sakız pratik, ucuz ve düşük kalorilidir. Şekerli bir sakız yaklaşık 5 -10 kaloridir. Şekersiz olanlar da tercih edilebilir. Sakız, atıştırmayı engellemek ve kalori alımını azaltmak için harika bir yoldur.

İştahı azaltır: Sakız çiğnemek iştah kontrolü sağlamaya yardımcıdır. Appetite (iştah) dergisinde 2007 yılında yayımlanmış çalışma gösteriyor ki öğleden sonraki atıştırma öncesi sakız çiğnemek, açlığı ve kalori alımını azaltmaya yardımcı oluyor.

Öğünde daha az yemeye sebep olur: Yapılan bir çalışmada akşamüstü ara öğününden önceki üç saatlik bir zaman diliminde bir saat aralıklarla 15 dakika sakız çiğneyen yetişkinler, sakız çiğnemeyenlere göre ara öğünlerinde 36 kalori daha az yedikleri gözlenmiştir. Sakızın şekersiz ya da normal olması ise bir şey fark ettirmiyor ve her ikisi de az yemeye yardımcı oluyor.
Atıştırma olarak seçenek olabilir: Sakız çiğnemek düşük kalorili olduğu gibi, yüksek kalorili atıştırmaların yerine de geçebilir. Özellikle, 140 kalorilik 1 veya 2 parça çikolatalı kurabiye yerine 2 parça 20 kalorilik sakız çiğneyerek, 120 kalori kazanç sağlayabilirsiniz.

Kalori harcatır: Mayo Clinic Uzmanları yaptıkları bir deneyde, sakız çiğnemenin saatte 11 kalori yakımını sağladığını hesaplamışlardır.

Konsantrasyonu artırır ve stresi hafifletir: Konsantrasyonu arttırmanın ve gerginliğinizi hafifletmenin basit yollarını arıyorsanız, Sakız çiğnemek en kolay yollardan biri olacaktır. Çalışmalara göre sakız çiğnemek uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırıyor ve hayatın günlük stresini azaltıcı yönde etki gösteriyor.

Beyne giden kanı artırıyor

Birçok sporcu ve koçları oyun sırasında sakin kalabilmek ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemeyi tercih etmektedir. Aynı zamanda bazı öğretmenler de okullarda sakız çiğneme kuralının değiştirilmesini ve çocukların sınav sırasında sakız çiğnemesinin onların uyanıklığını ve konsantrasyonunu daha iyi sağlayacağını savunmaktadır.

Son yapılan araştırmalarsa sakız çiğnemenin, damarlardan beyne giden kan akımını yüzde 25 oranında artırdığını gösteriyor. Appetite (iştah) dergisinde 2002 yılında yayımlanmış bir başka çalışma gösteriyorki sakız çiğnemek bireylerin öğrenme, akılda tutma ve bilgiye erişme yeteneğini de artırıyor.

Ağız ve diş sağlığını destekliyor

Sakız çiğnemenin, nefesimizi ferah tutmaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanında vücuttaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını da artırır. Bu nedenle gün içinde sakız çiğnemek iyi bir seçenek olacaktır. Şekersiz sakız, ağız sağlığını birçok yönden destekler. Plaklarının ve çürüklerin oluşumunu önler, diş minesinde mineral bozukluklarını onarır, diş lekelerinin oluşumunu önler, olanları azaltır. Sağlıklı bir ağız, sağlıklı bir vücutla birebir ilişkilidir. Ağız yoluyla bakterin alınması, çeşitli hastalıklara yol açar.

Sakızla kilo kontrolünü sağlamanın ipuçları

Çok yemek yediniz ya da kendinizi durduramıyorsunuz, hemen sakız çiğnemeye başlayabilirsiniz. Yüksek kalorili abur cubur besinlerden yemek istediğinizde sakız çiğneyerek bu güdüyü bastırabilirsiniz. Stres daha fazla yemek yemenize mi sebep oluyor? Sakız çiğneyerek stresinizi azaltmayı ve atıştırmalardan uzak durmayı deneyebilirsiniz. Yemek pişirirken sakız çiğnemeniz de hazırlık aşamasında tadına bakma bahanesiyle yemeklerden atıştırmanızı engelleyecektir.

10 soruda sakız
Sigarayı bırakmak isteyen önce ona başvuruyor, yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırıyor, çene kaslarını güçlendiriyor, dişlere de faydası çok... Her yıl tonlarca çiğnenen sakızın bunun gibi pek çok yararı var. Peki ne kadar sakız çiğniyoruz, neden sakız çiğneme ihtiyacı duyuyoruz, sakız çiğnerken neden midemiz kazınıyor? İşte bu soruların yanıtları...

Türkiye’de ne kadar sakız çiğniyor?

Ülker yetkilileri Türkiye’de sakız pazarının son derece hızlı bir şekilde değiştiğini ve büyüdüğünü söylüyor. Şöyle ki; Türkiye’de sakız tüketimi aylık 740 ton civarında. 2007 yılında toplam 8 bin 870 ton sakız çiğnendi. Tüketimin yüzde 33’ünü, tatlandırıcılı draje sakızlar, yüzde 21’ini şekersiz ve yüzde 28’ini şekerli, yüzde 12’sini stik sakızlar oluşturuyor.

Günde kaç sakız çiğniyoruz?

Yine Ülker yetkililerinin verdiği bilgilere göre Target Group Index bir araştırma yapmış. Türkiye’de sakız çiğneyen 43 milyon kişi var. Bu kişilerin yüzde 24’ü haftada 2 ila 5 kez, yüzde 25’i haftada bir, yüzde 12’si ise günde bir veya daha fazla sakız tüketiyor. Sakız çiğneyen kadınların sayısı erkeklere göre daha fazla ama sakıza hayır demeyen erkeklerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Sakız çiğnemenin yararları nedir?

Sakızla ilgili yapılan pek çok araştırma var. İngiltere New Castle’da bulunan Northumbria Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sakız çiğnemenin kişilerin öğrenme, akılda tutma ve yeniden hatırlama konularındaki yeteneklerini; öğrencilerin sınav esnasındaki konsantrasyonlarını arttırdığını ortaya koydu. Sakız aynı zamanda sakinleşip rahatlamaya, stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Sakızın bir diğer olumlu etkisi sigarayla ilgili. Ağzı oyaladığı için sigaraya alternatif. Araştırmalara göre sigarayı bırakmak isteyenler önce sakıza başvuruyor.

Ya zararları?
Ülker yetkililerinin verdiği bilgiye göre sakızın bilinen hiçbir zararı söz konusu değil: ‘Çevreye etkisi tartışılıyor. Her ne kadar toplumun bilinçlenmesiyle ilgili bir konu olsa da yeni metal kutular ‘sakızımı nasıl atacağım’ endişesine son veriyor. Chewy tarafından geliştirilen metal kutunun altındaki özel mekanizmada bulunan küçük kağıt parçaları, çevreye zarar vermeden sakızınızı atmanıza yardımcı oluyor.’

Sakız dişlerin dostu mu?
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Zeki Gümrü sakızın gerçekten diş dostu olduğunu söylüyor: ‘Sakız çiğnedikçe tükürük salgısı üç kat artıyor. Tükürük salgısı dişlerin çürümesini engellediği için sakızın buna katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Sakız çiğnemek çene eklemine egzersiz yaptırıyor, kasları geliştiriyor. Öte yandan sakız dişteki yemek artıklarını temizliyor. Ama şekersiz ya da tatlandırıcıyla tatlandırılmış sakız çiğnenmeli.’

Çilekli, kahveli, portakal aromalı daha pek çok çeşit sakız var. Bunlar zararlı mı?

Prof. Dr. Osman Zeki Gümrü ‘Hiçbir zararı yok. Bu aromadır’ diyor ama bir konuda uyarıda bulunuyor: ‘Beyazlatıcı sakızlar, tıpkı beyazlatıcı diş macunları gibi diş minesini aşındırıcı etkiye sahip. Dişin en önemli organı mineyi küçük küçük çiziyor, minenin çizilmesi dişlerin çürümesine davetiye çıkarıyor. O nedenle dikkat etmeli.’

Sakız çiğniyorum neden midem kazınıyor?

Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi üyesi Aysen Arıca sakız çiğnemenin hidroklorik asiti artırdığını bununda sindirimi kolaylaştırdığını söylüyor. Aç karnına çiğnendiğinde ise mideyi kazındırdığını... Bu nedenle diyet yapanlara sakız çiğnemeyi tavsiye etmediğini söyleyen Aysen Arıca ‘Yemekten sonra 10 dakika çiğnenebilir. Daha fazlası acıktırıyor. Diyet yapanlara tavsiyem büyük bir bardak suyun içine taze nane yaprağı, limon kabuğu ve biraz da limon suyu ekleyin, bu suyu ara ara içmeleri yönünde’ diyor.

Çok fazla şekersiz sakız çiğnemek zayıflatır mı?

Almanya’daki Charite Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ise sakız ve şekerlerde de sıkça kullanılan ve vücutta müshile benzer etki yapan sorbitol maddesinin kilo kaybı ve ishale yol açtığını ortaya koydu.

Sakız lekesi nasıl çıkarılır?

Sakız örneğin elbisenize yapıştığında hemen üzerine bir poşetin içinde buz koyun. Buzun etkisiyle sakız donduktan sonra bir fırçayla donan sakızı fırçalarsanız yapıştığı yerden çıkar.

Sakızdan sanat olur mu?

California’da Sakız Geçidi var. Şöyle ki; bir sokaktaki iki binanın dış yüzeyine milyonlarca sakız yapıştırılmış ve adeta bir sakız grafiti yaratılmış. Her renkten ve her şekilden bir sakız var. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra San Luis Obispo Lisesi öğrencilerinin mezuniyet etkinliği için duvarlara sakız yapıştırdığı söyleniyor. Bazıları bu duvarın ‘sağlıksız ve iğrenç’ olduğunu söylemişti ve duvar temizlenmişti. Ama duvarda sakız grafiti yapılmaya devam edildi. Sokaktan geçenler çiğnedikleri sakızı duvara yapıştırıp sokaktan öyle çıkıyor. Amerika’da duvara yapıştırılıyor ama Singapur’da sakız çiğnemek 1992’de yasaklandı. Neden mi? Buna neden olarak sokağa atılan sakızın çevreye zarar vermesi gösterildi.
 
Yapılan bir araştırmaya göre sakızın kalori alımını düşürmeye yardımcı olduğu belirlendi.

Rhode Island Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, sakızın kalori alımını düşürmeye yardımcı olduğu ve kalori yakma sürecini artırdığı açıklandı. Yani şekersiz bir sakızı sabahları bir saat çiğneyerek 60 kaloriden kurtulabileceğiniz belirtildi.

Aynı zamanda yemekten önce ve sonra sakız çiğneyenlerin, çiğnemeyenlere göre yüzde beş daha çok kalori yakabildikleri ortaya çıktı. Atıştırmadan önce sakız çiğnemenin isteklerinize gem vuracağı, yediklerinizden alacağınız kalori miktarını azaltacağı konularında da uzmanlar hemfikir...

Zayıflamanıza yardımcı olması dışında, sakız çiğnemek konsantrasyonu artırıyor, diş çürüklerini de önlüyor.
 
Ben de küçük bir bilgi vereyim.10 tane sakızı aynı anda çiğnerseniz ağız ve dudaklar için çok faydalı bir egzersiz oluyormuş.
Yalnız dışarda çiğnemeyin mümkünse evde çiğneyin çünkü ağız kapanmıyor.:)
 

Ziyaretci

Sakız çiğnemek yanaklarda kırışıklık yaparmı.
Sakız çiğnemek yanaklarda kırışıklık yapar mı yada başka sorunlara neden olur mu? Bununla ilgili en doğru bilgiyi uzmanların yazdığı makalelerden öğrenebilirsin.İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Yalçın'ın
makalesinden kısa bir alıntı. Sorduğun sorunun cevabını bu yazıda bulabilirsin.

Çok sakız çiğneyenlerde çene eklemi rahatsızlıklarının daha fazla görüldüğünü belirten İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Yalçın, "Her konuda olduğu gibi sakızın da azı karar çoğu zarar" dedi. Yalçın, çene hareketlerinde kısıtlılık olanları, çenesinden ses gelenleri, kulağı rahatsız olmadığı halde kulakta ağrı hissedenlerin çene uzmanına gitmelerini tavsiye etti.

Minyon ve Zayıf Kadınlarda Çene Rahatsızlığı Daha Sık Yaşanıyor

Minyon ve zayıf kadınlarda çene rahatsızlıklarının daha fazla göründüğünü aktaran Yalçın, bunun doğanın bir kanunu olduğunu belirtti. Yalçın, "Çok sakız çiğneyenler ile çene yapısı daha narin olanlarda çene eklemlerinde daha sık rahatsızlık oluyor. Yapılarından ötürü kadınlarda çene rahatsızlıkları erkeklere oranla daha fazla görülüyor" şeklinde konuştu.

Sakız Çiğnemek Yüz Güzelliğini Etkiliyor

Sakız çiğnemenin çürük oluşumunu azaltması gibi kanıtlanmış faydaları vardır. Ama Çok sakız çiğnemenin çene sağlığının yanısıra yüz güzelliğini de olumsuz etkilediğini belirten Yalçın, "Sakız çiğnenen tarafdaki yüz yanak kasları daha fazla kullanıldığı için yüzde simetrinin bozulma ihtimali oluşuyor. Bu nedenle yemeklerden sonra diş fırçalama imkanı olmadığı durumlarda şekersiz sakız kısa süreli çiğnenebilir. O da ağızda her iki tarafla eşit zamanda çiğnemek gerekli" dedi. Sakız çiğnemenin eklem hastalığına neden olacağı ile ilgili bilimsel bir yayın olmamakla beraber eklem hastalığının belirtileri görülen veya hastası olan kişilerde aşırı sakız çiğnemek hastalığı daha kötü hale getirmektedir.

Yalçın çenesinde şu belirtiler olanların uzmana görünmelerini tavsiye etti:

Çene hareketlerinde kısıtlılık varsa,
Çeneden ses geliyorsa,
Kulak rahatsızlığı olmadığı halde kulak ağrısı varsa,
Çenedeki ses gelirken ses aniden kaybolup ağrı ve kısıtlılık oluşmuşsa
Ağzını açamamaya başlamışsa,
 

mudo1399

Masum Bir Sakızın İçindekiler​

ziraatciyiz.biz

Bugün,dünya sakız piyasasında yıllık üretim 560 000 tonu bulmaktadır.Endüstriyel sakız üretimine 55 yıl önce başlanan Türkiye'de ise yıllık 120 milyon dolarlık dev bir pazar söz konusudur. Ve bu dev pazarın hedef kitlesi gençler ve çocuklar!

Günlük hayatımızda elimizin altından, arabamızın torpido gözünden, çantamızdan, çocuklarımızın beslenme çantasından eksik etmediğimiz bu sakızlar ne kadar masum, gelin hep birlikte madalyonun öbür yüzünü inceleyelim. İşte küçücük sakızın içine sığdırılan katkı maddeleri ve zararları;

Aspartam
Aspartam sakızları tatlandırmak amacıyla şeker yerine kullanılan yapay bir katkı maddesidir. İngiltere'de Avam Kamarası Gıda ve Çevre Komisyonu, ülkede satılan 6 bin gıda maddesi, ilaç ve içeceğin içinde bulunan yapay tatlandırıcı "aspartam'ın kansere yol açabileceği uyarısında bulundu.

Komisyon Başkanı Liberal Demokrat Milletvekili Roger Williams, aspartamın kansere neden olduğuna dair güvenilir deliller bulunduğunu belirterek, bu maddeyi içeren ürünlerin satışının yasaklanmasını istedi. olarak aspartam verilen farelerde tümörlerin ortaya çıktığını söyledi.

Ayrıca aspartamın aşağıdaki rahatsızlıklara yol açtığı kanıtlanmıştır;

-Migren
-Baş dönmesi
-Adet bozuklukları
-Bulantı
-Kısırlık
-Ağırlık Kazancı

Aspartam bugün maalesef sadece sakızlarda değil birçok gıdanın içerisinde kullanılmaktadır; Meyveli içecekler, Meyveli yoğurtlar, Dondurulmuş tatlılar, Sofralık tatlandırıcılar, İlaçlar,Çocuk şurupları ve antibiyotikler, Düşük kalorili gıdalar, Sporcu içecekleri, Çikolatalar, Nane şekerleri, Dondurmalar, Kahvaltılık gevrekler, Konserve meyveler...

Msg (MonosodiumGlutamate)
MSG'nin kendine has bir tadı yoktur. Tat alma duygusunu harekete geçirerek yiyeceğin daha lezzetli olmasına katkıda bulunur. Neden MSG'nin tercih edildiği hala belirsizdir. Bazı üreticiler yalnızca tat arttırıcı olarak koyduklarını söylerken kimi üreticiler, MSG'nin kullanıcılar üzerinde alışkanlık yaptığını ve bu sebeple üreticilerin kullanmaya yöneldiğine inanıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre Kalp ritim bozukluğuna, dolaşım bozukluğuna, mide, bağırsak bozukluğuna, kas ağrılarına, Nörolojik hastalıklara (depresyon, migren,başdönmesi, öfkelenme, çocuklarda davranış bozukluğu, uykusuzluk, çarpıntı, epilepsi vs.), görme bozuklukları, solunum güçlüğü,üreme sorunları ve deri hastalıkları.

ALZHEİMER, PARKİNSON, HUNTİNGTON hastalıkları, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı diyabet (şeker hastalığı), böbrek ve karaciğerde ciddi hasarlara yol açmaktadır. Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçmekte, dolayısıyla anne karnındaki bebek de aynı tahribatlara maruz kalmaktadır.

-Lütfen alışveriş yaparken ürünlerin içindekiler kısmına dikkat edin ve eğer içeriğinde aspartam ve MSG (MonosodiumGlutamate) yazıyorsa onu rafta bırakın!

E 950 Acesulfame-K:
Asesulfam-K normal şekerden 200 defa daha tatlıdır. Fırın ve pasta ürünlerinde, sakızlarda, jelatinli şekerlemelerde ve meşrubatlarda kullanılmaktadır."The Center forScience in the Publiclnterest (CSPI)" yapay tat-landırıcılar olan aspartam, sakarin ve asesülfam-K'yı "en kötü 10 katkı" listesine dahil etmiştir. Bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edilmiştir.

Sorbitol
Pek çok şekersiz sakızda sorbitol isimli tatlandırıcı bulunur. Sorbitol, ince bağırsak tarafından çok zor absorbe edilir. Aşırı sorbitol tüketimi diyareye (ishal), aşırı kilo kaybına, karın ağrısı, mide krampları, rektal kanama, vücutta ve yüzde şişkinlik, alerjik deri döküntüleri, baş dönmesi, bağırsak sendromları ve nöbetlere sebep olduğu kanıtlanmıştır.


Ksilitol Suni tatlandırıcı olarak kullanılır. Farelerle yapılan testlerde böbrek taşı, idraryolu etkileri ve psikolojik huzursuzluklara neden olduğu tespit edilmiştir; ayrıca düşük enerjili gıdalar, tatlılar, dondurma ve reçellerde de kullanılır.

E 422 Gliserol (Gliserin)

Kıvam arttırıcı, tatlandırıcı ve nem tutucu özelliğinden dolayı sakızlara katılır. Yüksek miktarda alımı baş ağrısı, susuzluk, bulantı ve yüksek kan şekerine sebep olabilir. Ayrıca müslüman tüketiciler olarak hayvan kökenli olması ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

E 471 - E 477 Morto ve Digliseridler ve Modifiye Edilmiş Formları:

Aromalar
Sakızlara meyve tadı ve kokusu verebilmek amacıyla, meyve yerine o tadı ve kokuyu verecek kimyasallar kullanılmaktadır. Bu katkı maddesinin adı doğala özdeş aramadır. Doğala özdeş aromalar laboratuarlarda yapay olarak üretilir.

Renklendiriciler
Aromalar dışında, sakızlarda çok sık kullanılan diğer katkı madde grubu ise renklendiricilerdir. ingiltere'deki Southampton Üniversitesi tarafından 6 tane yapay renklendirici (tartrazine-E102, quinoline yellow-E104, sunsetyellovv -E110, carmoisine- E122, ponceau 4R- E124, allurared AC-E129 ) üzerinde yapılan bazı araştırmalar sonucunda kansere sebebiyet verdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca bu renklendiricileri içeren gıdaları tüketen çocuklarda davranış bozukluğu ve hiperaktivitenin arttığı gözlenmiştir.
 

Ziyaretci

Ben sakizsiz yapamiyorum gun boyu sakiz cigniyorum zarari varmi artk cenem yoruluyo oyle brakyorum :)
 
Üst