Kızlık zarımı diktirdim

Sadece İstanbul'da bunun için hastaneye koşan binden fazla bayan var bazıları ise eşine sürpriz için diktiriyor.

Kapalısı açığı, eğitimlisi eğitimsizi binlerce genç kız, kızlık zarının tamiri için hekimlerin kapısını çalıyor. Doç. Dr. İbrahim Aşkar, 'Kesin olmamakla birlikte sadece İstanbul'da her yıl binden fazla kızlık zarı dikiliyor' dedi.

Kızlık zarı ülkemizde halen tabu olmayı sürdürürken; bu yüzden cinayetler işleniyor, genç bedenler toprağa veriliyor.

Latince adı 'hymen' olan kızlık zarı, Yunan mitolojisinde 'Evlilik tanrısı'nın ismidir. Ülkemizde kızlık zarının bozulmamış olması, kadının bekareti yani bir erkekle cinsellik yaşamadığının sembolüdür. Bu yüzden bekaret adeta tabulaştırılmıştır. Ancak bekarete yüklenen önem, bazı durumlarda kadınların hayatının bile önüne geçer. İsteyerek ya da istemeden cinsel deneyim yaşayan körpecik bedenler, namus, töre uğruna canından olur. Aslında bozulan kızlık zarı değil, ahlakımızdır...

DURUM GERÇEKTEN VAHİM!

10 yıl Diyarbakır'da hizmet veren ve Dicle Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü'nü kuran Doç. Dr. İbrahim Aşkar kızlık zarı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Toplumun hemen her kesiminden genç kızların kızlık zarı onarımı için kapısını çaldığını söyleyen Doç. Dr. Aşkar, 'Bu sadece benimle sınırlı bir şey değil. Bütün kadın doğum uzmanlarına ve plastik cerrahlara gidildiği düşünülecek olursa olayın büyüklüğü çok daha iyi anlaşılır' dedi. 'Nişantaşı'ndan ve Etiler'den onarım için başvuranlar olduğu gibi İstanbul'un varoş semtlerinden de gelenler oluyor' diye konuşan Doç. Dr. İbrahim Aşkar, zar onarımı isteyen genç kızların kesin sayısını vermenin zor olduğunu belirtti. Doç. Dr. Aşkar, bu konuda şunları söyledi: 'Kızlık zarı dikimlerinin çoğunluğu gizli tutuluyor. Bir kere İstanbul'da plastik cerrah sayısı 100'ün üzerinde. Bunlardan 10 tanesi zar onarımı yapsa ve her birinin 5'er tane yaptığını düşünün. Bu arada kadın doğumcuları da unutmamak lazım. Yine İstanbul'da en az 500 tane de kadın doğumcu var. Bu doğrultuda sadece İstanbul'da yılda en az 1000 genç kızın kızlık zarı onarımı yaptırdığını söyleyebiliriz.'

AYDA 10 HASTA BAŞVURUYOR

Genç kızların daha çok kendilerine internet yoluyla ulaştığını anlatan Doç. Dr. İbrahim Aşkar, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 'Ortalama her gün net internet üzerinden bu konuda 1 kişiye en az danışmanlık yapıyoruz. Konu hakkında bilgi alıyorlar. Bu son derece ciddi bir rakam. Sadece bize değil birçok kişiye bu şekilde ulaşılabiliyor. Bu bana ulaşan rakam. Ama kullanamayanlar kendi bildikleri yöntemlerle tanıdık tavsiyesiyle gidip kızlık zarı onarımı yaptırıyor. Ayda ortalama 10 hasta kızlık zarı diktirmek amacıyla bize başvuruyor. Sadece birkaç tanesine biz işlem yapıyoruz. Kendilerine yapılacak işlemleri anlatıyoruz. Bu işlemlerde şehir mesafesi önemli. Sonuçta hepsi İstanbul'dan gelmiyor. Bazıları geldiklerinde kalacak zamanları olmuyor. Bu yüzden de vazgeçebiliyorlar.

İKİ TİP DİKİM İŞLEMİ VAR

Kızlık zarı dikim işlemi iki tiptir. Birisi halk arasında yaygın olarak bilinen şekliyle hemen ilişkiye girmeden birkaç gün önceden yapılan, diğeri zarar görmüş zar parçalarını tutturup dikerek yaptığımız işlem. İkinci işlem birkaç ay, birkaç yıl dayanabiliyor. Burada amaç zarın mümkün olduğu kadar orjinale yakın olması. Hal böyle olunca en küçük zorlamayla, hareketle yırtılabiliyor. Müdahaleden sonraki 7 gün hastadan hareket etmemesini istiyoruz. Şehir dışından gelen kişi herhangi bir yakınının yanında kaldığında bunu izah edemiyor. Çünkü tanıdıklarına bunu anlatması mümkün değil. 'Niye kalkmıyorsun, yaran yok' veya 'Ne ameliyatı oldun sen?' diye soruluyor. Genç kız bunu izah edemediği için İstanbul dışından kolay kolay gelemiyor.

ELBETTE ETİK DEĞİL

Ancak bu hafta sonu kızlık zarını diktirmek için gelecek ayın 10'una bir hastamız randevu aldı. Uzun süreli dikim istiyor. Aslında insanlar bu olayı bir tatil programını planlar gibi planlıyor. Etik olmadığı konusunda ben de hemfikirim. Yalnız şu var ki; 'ben Ayşe'nin Fatma'nın kızlık zarını diktim' diye açıklamak da etik değil. Doğal olarak hasta mahremiyetini koruyarak gelen hastaya müdahale yapıyoruz. Etik olmamasının en önemli nedeni; Türkiye'deki tabuların anormalliği. Benim şahsi fikrim, kesinlikle bir kızın ya da kadının sadakati kızlık zarının yırtılmasıyla ölçülecek bir şey değil.

SADAKAT BUNUNLA ÖLÇÜLMEZ

Eğer insanın beyninde bir şey varsa, bunu istediği zaman istediği ortamda yapabilir. Sadece kızlık zarıyla kadının sadakati ölçülemez. Bunun dışında sapık şeyler yapan bir sürü insan da var. Bana göre gereksiz, abuk subuk bir şey bu. Ayrıca gelen hastaya da bunu anlatıyorum. 'Boşu boşuna psikolojinin bozulmasının anlamı yok' diyorum, 'kafana takma' diyorum ama genelde şartlanmış olarak geliyorlar. Bu şartlarda yapıyoruz operasyonu. 'Aman gel, mutlaka yapalım' diye bir yaklaşım yok. Bu ahlaki değil, etik değil, insani hiç değil.

lifeinbursa.com
 
cok ilginc bir baslik olmus :) , sanki kumastan etek diktirmis gibi bir cumle, bak nasil guzel mi gibi , fantezi icin dikildigini ilk defa duydum , herhalde ayni hanimla iki defa gerdek yasamak diye buna denir. enteresan bilgi icin tesekkur,
 
Başlık enteresanda bide moda oldu bu zaten sanki elbise diktiriyosun bide anlamadığım nasıl karşı tarafı kandırıyosun bu sevgimi acaba bana kalırsa kendinden başkasını kandırmıyor böyleleri,ya bu işe hiç kalkışmamalı yada bu şekilde kabullendirmesi lazım.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
İnanın şaşırdım hatta şok oldum diyebilirim
karşındaki insanı kandırdın diyelim peki aynaya baktığında kendine olan saygın ne olacak ..
 
İnsana saygının,dürüstlüğün,güvenin ne hale geldiği alalen ortada dimi.Şunuda söyleyeyim sayıları dr.bey çok az söylemiş.İllegal şekilde bu iş daha fazla yapılıyor.Olay gizli olduğu için sayılar hiçbir zaman objektif değildir.Ve bu sadece İstanbul'da değil heryerde yaygınlaşmıştır.Buda üzücü bişey.Şimdi size yaşanmış bir hikaye anlatayım.
Özel bi polikliniği olan arkadaşım sabah bir adamın sinirli bişekilde itekaka bayanı içeri almaya çalıştığını görmüş .Çalışanlar müdahale edip bayanı adamın elinden almışlar.Sorun bayanın gerdek gecesi kız çıkmaması.Adam muayeneye getirmiş eşini.Dr.bayanı muayene etmiş ve bayan bakire imiş.Tamamen anatomik bi sorun yüzünden yırtılma olmadığını anlatmaya çalışsada adam bırakmış bayanı gitmiş.Boşanmışlar adam ne dendiyse kabuş etmemiş.Gel zaman git zaman aynı poliklinik aynı adam başka bi bayanla bu sefer doğum için gelmiş.Bizim arkadaş bayanı doğuma almış yüzü hiç yabancı değil sonra hatırlamış doğum için gelen namuslu adamın eşi bi zamanlar kızlık zarını dikitrmeye gelen bir bayan .Üstelik bir defada değil.Yok tecavüze uğradım,yok nişanlıydım anlaşamadık gibi hikayelerle 3 kez diktiren bi bayan.E ee etme bulma dünyası.Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.Öbür bayana ne mi oldu.Köyde yaşlı bir adama eş.
 
konu aslinda birazcik hassas bi konu ama gazeteler dergiler ballandira ballandira anlatiyo, biz toplum olarak hem cok ahlaktan konsuruz hemde boyle seyleri gazetelerde okuruz, turkiyenin en buyuk sorunu bu yoksa gazeteler dergiler niye yazssin ::Seguridad:
bana kalsa gazeteler kuponla kizlik zari diktirme kampanyasi duzenliycekler, ama tepki alirlar diye korkuyolar belkide

elektronik veya degil sadece ilgi cekiyiyolar bazen cinsellik bazen sok edici siddet goruntulerlerle, Medya korkunc ekili toplumda, gercekten birseyler ogretici konular yok
reyting calisiyor:Seguridad:
 
doktorlar diktirme konusunun etik olmadıgını ve günah oldugunu bildikleri halde dikim yapıolar :Cabreo:

yazık yazık ülkemizin düstügü durumlara bakın
bi kaç kez dikim yapan bu merkezlerde bulundum ve kızlar buraya genelde bi ton yalanlarla geliolar:
yok tecavüze ugradım
yok bisikletten düstüm
yok kurcalarken oldu gibi....
tabiki o doktorun bu tür çocukca hikayelere inanıpta dikim yaptıgını zannetmiorum
isin ucunda 1.500 ytl gibi önemli bi para olunca ve doktorlarımızın dini imanı para olunca dikim yapıolarlar
kıza ise sadece onunla bununla yatıp .. gereken parayı bulup .. diktirmek için biraz zmn ayırması yetio..
tabi bu dikim konusu yüzünden süphesiz ben gibi pek çok erkek kuskulanmadan karsısındakinden süphe duymadan yapamıor...
ben seviglimi 6 yıl gibi uzun bi süre tanımama ragmen bu olaydan dolayı ona bile süphe ile bakar oldum
gerçekten çok igrenç ve ayıptır bu dikim konusu...
sölenen rakamlar inanılmaz boyutlarda.. dikim zinaya acık bi tesviktir
siyasiler bu konuya ne zmn el atıp dikim yapılmaması yönünde yasa çıkaracak dorusu mrkla beklemekteyim
aksi halde ülkemizin durumu vahim ... zina yüzünden soy kırılıyooo
burda erkek arklara en büyük tavsiyem evleniceginiz kızı doktora götürün:
eger gelmek istemiyorsa ya kız deildir yada diktirmistir ki o kızdan hayır gelmez(ama öncesinde bi sorun kıza böylece yalanmı sölüo dorumu sölüo size anlarsınız)
iliskiler güvene dayalıdır......
eger geliosa zaten kendine güveniodur ve daha önce hiç bisey yapmamıstır
zar kontrölü yapıp bu konuda rapor veren bir sürü doktor var
tek çözüm bu eger içiniz rahat yasamak istiosanız
içinizde ufak bi acaba bile kalırsa o evlilik uzun sürmez bu yüzden benim söledigim yol kesin ve garanti çözümdür....
tabi artık ülkemizdeki kızların %30 u bakire olmadıgı için ve diktirdigi için doktora gelmek istemicektir:Entusiasmado:

budurumda yapılacak olan hareket ve tavır herkese farklıdır
bunlar benim düsncelerim
aslında ülkemizdeki pek çok erkegin görüsleri
herkese iyi günler dilerim
 
İnsana saygının,dürüstlüğün,güvenin ne hale geldiği alalen ortada dimi.Şunuda söyleyeyim sayıları dr.bey çok az söylemiş.İllegal şekilde bu iş daha fazla yapılıyor.Olay gizli olduğu için sayılar hiçbir zaman objektif değildir.Ve bu sadece İstanbul'da değil heryerde yaygınlaşmıştır.Buda üzücü bişey.Şimdi size yaşanmış bir hikaye anlatayım.
Özel bi polikliniği olan arkadaşım sabah bir adamın sinirli bişekilde itekaka bayanı içeri almaya çalıştığını görmüş .Çalışanlar müdahale edip bayanı adamın elinden almışlar.Sorun bayanın gerdek gecesi kız çıkmaması.Adam muayeneye getirmiş eşini.Dr.bayanı muayene etmiş ve bayan bakire imiş.Tamamen anatomik bi sorun yüzünden yırtılma olmadığını anlatmaya çalışsada adam bırakmış bayanı gitmiş.Boşanmışlar adam ne dendiyse kabuş etmemiş.Gel zaman git zaman aynı poliklinik aynı adam başka bi bayanla bu sefer doğum için gelmiş.Bizim arkadaş bayanı doğuma almış yüzü hiç yabancı değil sonra hatırlamış doğum için gelen namuslu adamın eşi bi zamanlar kızlık zarını dikitrmeye gelen bir bayan .Üstelik bir defada değil.Yok tecavüze uğradım,yok nişanlıydım anlaşamadık gibi hikayelerle 3 kez diktiren bi bayan.E ee etme bulma dünyası.Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.Öbür bayana ne mi oldu.Köyde yaşlı bir adama eş.

meys kardes dedigin üzre rakamlar inanılmaz boyutlarda
ülkemizde namus ayaklar altında....
senin anlattıgın o hikayede erkek hatalı çünkü:
doktora inanması gerekirdi
ve bi hatası daha 2 ci kez evlendigi kadınıda doktora götürmedigi için hatalı
eger doktora götürmüs olsa idi doktor ona zarın dikili oldugunu söyleyecekti
demekki saf bi adammıs:Cachondon:
anlattıgın olayın sonuda etme bulma dünyası tabirine çok uygun:Seguridad:
ülkemiz zina yüzünden felakete gidio
zinayı artıran en önemli olay zar dikimi yapılıyo olmasıdır
insanlar para için etik olmayan seyleri bile gözünü kırpmadan yapıolar çok yazıkkkk
zar dikimi gibi bi teknoloji bu yönde kullanılmamalı
sadece gerçekten tecavüze ugrayan veya gerçekten basına bise gelen bi kıza uygulansa bu teknoloji problem olmucak
ama ülkedeki kızların %20 den fazlası diktiosa bu olay açık bi sekilde kötü yönde kullanılyo demekitr
her bayan senin gibi düsünse ülkemizde probem kalmayacak
çok mrk ediyorum diktiren kızların içleri rahat oluyomu.. vijdani yönden rahatlarmı
2 dklık zevkin pesine düsüp defalarca diktirip evlenecegin saf delikanlıyı kandırmak ( çünkü ancak tecrübesiz bi erkek bu konuda kandıralabilir)
insanlıkmıdır....
diktiren bayanlar insanlıktan çıkmıslar :Cabreo:
sebep ne olursa olsun insan karsısındakine daha önce yaptıgını gizlemeksizin anlatmalı
erkek zaten dogruyu söledigi için kızı hosgörecektir
yalanla dolanla kurulmus bi yuva nekadar yürür....
güveni kazanmak yıllar sürer
kaybetmek için 1 yalan yeterlidir.........
 

Eftelya

yazık yazık...
kadınları kızları bu duruma düşüren yıne erkek mılletı degıl mı?(farklı düşünenlerı tenzıh edıyorum)
namusun ıkı bacak arasında sanan zıhnıyet ne kadar ılerleyecek
ne zaman akıllanıp caga ayak uyduracagız
bırakın efendım zarmıs suymus buymuş namus beyınde olur
bu ülkede ufacık kızlara tecavuz edıp te sonra töre deyıp o kızların kadıncıkların canına kıyan zıhnıyet yıne aynı erkek zıhnıyetı degıl mı
yazık yazık..........
 
Son düzenleme:
ilginc olanda sayin masterlord "un sayin diyorum ben yine:) bu tur merkezlerde bulunmasi :p hayir amac neydi efem bu merkezlerde bulunmanin sebebi desek sizin kadar ileri gitmis olabilirmiyiz ki:))
 
Üst