10 Adımda Evinizin Enerjisini Yükseltin!

Hiçbir nefes baharda içimize çektiğimizden daha ferahlatıcı olamaz. Uzun ve sıkıcı kış günlerinden sonra artık hep birlikte yapabiliriz bahar dansımızı.Çiçekler ve kuşlar da bize eşlik etsin mi? Baharın gelişi ile birlikte pek çoğunuzun evlerine tazelik ve ışığı getirmek istediğini biliyoruz. Ve bu işi bir servet harcamadan yapmak istediğinizi de? Baharda evinizin enerjisini pratik yollardan yükseltmenin yollarını aradık.

DÖŞEMELİKLERİ HALA DEĞİŞTİRMEDİNİZ Mİ?

Eski döşemeliklerinizden uzun süredir kurtulmak istiyordunuz ve bir bahane arıyordunuz. Bahar bu yeniliğin bahanesi olsun. Sandalyelerinizi baharın renklerine bürüyebilir, çiçekli duvar kağıtları ile evinizi şenlendirebilirsiniz. Maliyeti azaltmak için evin tümünü yenilemek yerine yalnız bir odayı bahar havasına dönüştürebilir ya da bir köşe belirleyerek burada bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

MANZARANIZ BAHÇENİZ OLSUN

Eğer mobilyalarınız şöminenizin etrafındaysa yerlerini değiştirme vakti geldi demektir. Berjerlerinizi ve fiskos masanızı gökyüzünü, güneşi görebileceğiniz bir biçimde yerleştirin ya da eğer bir bahçeniz varsa bahçeye doğru bakacak biçimde pencere önlerine doğru kaydırın. Baharın enerjisin hissedin.

IŞIK, DAHA FAZLA IŞIK!

Kışa özgü ağır mobilyalardan, koyu renkli kumaşlardan kurtulmanın artık tam zamanı? İşe, rahatlamak için zamanımızın yaklaşık üçte birini geçirdiğimiz yatak odalarından başlamaya ne dersinizş Perdeleri sonuna kadar açın ve huzur veren renklere sahip bir yatak örtüsü ile içinizi ferahlatın. Hazır mısınız?

İNCE KUMAŞLARA YÖNELİN

İnce ve tiril tiril kumaşlarla ruhunuzu da hafifletebilirsiniz. Canlı renkteki masa örtüleri, nevresim takımları ile yaşam alanlarınızı renklendirip ferahlatabilirsiniz. Mobilyalarınızla uyumlu olabilecek türden parlak düz, çiçek desenli ya da çizgili kumaşlar mevsime göre yenilik yaparken son derece pratik olabilir.

HER MEVSİM AKSESUAR

Evlerinizi bahara hazırlarken döşemelik ve mobilyalarla ilgili renkli değişiklikler yaptıktan sonra aksesuarları da elden geçirmeden olmaz. Mutfak dolaplarınızın kapaklarını açın, içlerinde ne var ne yok bir liste çıkarın. Rengarenk tabak, kase ve bardaklar yoksa vakit kaybetmeden edinin. Sofralarınızda da bahar şıklığı olması inanın çok hoşunuza gidecek. Sonra raflarınıza bir göz atın. Çiçek desenli vazo ve çerçeveleri sergileyerek yaşadığınız yere kolay yoldan renk ekleyebilirsiniz.

BİR DE BAHAR KÖŞENİZ OLSUN

Baharı evlerimize taşımanın en kolay yolu doğanın canlı ve parlak renklerini sembolize eden mobilya ve kumaşları kullanmaktır. Siz de evinizin bir köşesinde böyle bir alan yaratabilirsiniz. Örneğin misafirlerinizi sıcak bir şekilde karşılayabileceğiniz bir antre düzenleyebilirsiniz. Parlak yeşil, pembe ve kırmızıların hakim olduğu bu alanda dış mekanda kullandığınız mobilya ve aksesuarlardan da rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

TAZE ÇİÇEKLERE NE DERSİNİZ?

Kış aylarında evlerinize renk katmak için kullandığınız yapma çiçeklerle vedalaşabilirsiniz artık. Kır çiçekleri ile evinizde tazelik yaratabilirsiniz. Üstelik mis kokulu kır çiçekleri ruhunuza da iyi gelecektir.

DÜZEN, DÜZEN, DÜZEN?

Bir ortamın karakterini değiştirmenin vazgeçilmez yoludur düzenlemek. Renkleri davet ederken var olan fazlalıklarınızdan kurtulmak için depolama çözümlerini düşünebilirsiniz. Örneğin raflar, tekerlekli dolap üniteleri, hasır sepetlere yer vererek kullanmadığınız, ya da ortalıkta olup da gözünüzü rahatsız eden fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Bu gibi pratik çözümler için yer sıkıntınız varsa pencere altı, yanı ve merdiven boşluklarını değerlendirebilirsiniz. Örneğin pencere altlarına raf sistemleri monte ederek kitap, CD, dergi gibi kişisel eşyalarınızı bu alanda saklayabilirsiniz.

KIŞ KÖŞESİ BAHAR KÖŞESİ OLSUN

Kışı simgeleyen post ve ağır renklerde döşenmiş berjer ya da kanepenin yer aldığı kış köşesinden artık kurtulabilirsiniz. Postu kaldırıp yerine pastel renkli bir kilim koyabilir, berjerinize ise çiçek desenli, rengarenk desenlerle bezeli bir kılıf giydirebilir ya da açık renk bir kumaşla kaplatarak üzerine renkli yastıklar koyabilirsiniz. Pencerelerinizin etrafına ise sarmaşıklar dolayabilir, pencere içlerine rengarenk çiçek ve saksılar.koyabilirsiniz.

VE ELİNİZE FIRÇAYI ALIN

Enerjinizi etrafınıza da yayın. Komşularınızı doğanın renkleri ile selamlayın. Bunun için bahçe çitlerini, dış kapıyı, balkonunuzu ve pencerelerinizi boyayabilirsiniz. Sonra mış Sonra bütün kapı ve pencereleri açın açabildiğiniz kadar ve pencerenizin yanına yerleştirdiğiniz koltukta taze bitki çayınızı yudumlayın. İşte şimdi doğa ile aranızda hiç bir engel kalmadı.

Evim Dergisi
 
Üst