Antalya Adrasan Koyu

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı ve 1996 yılında belde olmuş bir cennet. Çevresi çam ağaçları ile kaplı bir koya sahip. Karadan denize ters rüzgarlar esiyor ve bu yüzden rüzgar gücünün egemen olduğu geçmiş yıllarda yelkenliler bu koya giremeyip medeniyet izlerini Olympos, Phaselis, Antalya limanlarına taşımışlar.

Adrasan ismi Rumcadan geliyor ve belde yeni adıyla Çavuş köy olarak da tanınıyor. Sırtını Beydağlarına dayamış olan koyun zemini kum ve denizi sığ çevresi ise karayolu olmayan birbirinden ilginç doğal güzelliklerle dolu. Su sporlarına meraklı olanlar için de, eşi bulunmaz bir parkur niteliği taşıyor.Deniz suyu sıcaklığı yüksek ve sezonu uzun yörede, özellikle berrak ve 29 metreye yakın sualtı görüş mesafesine sahip deniz, balıkadam ve sualtı fotoğrafçıları için yeterli şartları oluşturuyor.

Adrasan’ın kapalı koyu, geniş ve uzun bir kumsala sahip. Her yerinden denize girme imkanı var. Koyun karşısındaki Musa Dağı’na bağlı Eliğ, tepesi çökmüş bir deveyi andıran silueti ile ilgi çekiyor. Koyun başında Markız tepesi yer alıyor. Adrasan koyunun her iki tarafından çıkılan orman içi yükseklikler, koyun ne kadar estetik olduğu konusunda fikir sağlayacak güzellikler sergiliyor.

Çevre gezilerine meraklı olanlar için Olympos antik kenti, sönmeyen ateşiyle mitolojik dağdaki Yanartaş, en yakın gezi yerleri. Çıralı, Kaş, Demre, Myra, Patara, Xantos, Phaselis ve Antalya ise diğer uğrak yerleriniz olabilir.Uzun bir yaz mevsimi olan Adrasan’da anıtlaşmış çınar ağaçları gölgesinde konaklayan tatilciler zamanın büyük bölümünü bahçe, teras ve Adrasan’ın ünlü kumsalı ve denizinde geçiriyorlar. Kumluca ilçesine bağlı Adrasan’ın 2 km’lik kumsalı boyunca koyun sol başı Dere Mevkii olarak anılıyor. Tahtalı Dağları’ndan doğan kaynak suyu bünyesinde levrek, kefal gibi balıklar da barındırıyor. Koyun sağ başı ise otellerin pansiyonların bulunduğu hatta ikinci sokağın da açıldığı yoğun bölüm olarak da dikkat çekiyor. Çevreye ve yürüyüşe meraklı olanlar için trekking alanları bulunuyor.

Mavi kent-Gelidonya arasında denizin en haşin anında bile en sakin sığınak yeri olarak ünlenen kumsalı ve plajı ile cazibesini koruyan Oturak Koyu görülebiliyor. Oturak Koyu’ndan yakınlarında Karaöz Mahallesi ile karşılaşanlar Ankaralıların mekanı olarak bilinen 200′e yakın villanın süslediği günübirlik piknik alanlarına sahip bir başka özel koya giriyorlar. Karaöz’ün devamında sahili takip ederek Papaz İskelesi adlı koy çam ağaçları gölgesinde bir başka günübirlik piknik alanı olarak hizmet veriyor. Diğer yandan obaların da yer aldığı Antalya’nın en büyük kıyı şeridi olan Mavikent’te Finike’ye kadar ulaşan 25 km’lik kumsal istikbal vaad ediyor.Adrasan’da düzenlenen faaliyetler arasında koyları gezmek için tekne turları, balık avı turları ve dalış turlarıda mevcut.Tatile gelenler dalış kursları alabiliyor. Daha önce hiç dalmamış olsalar bile deneme dalışı yapabiliyorlar veya deneyimli olanlar her gün grup dalışlarına katılarak Pırasalı ada mevkii ile Sulu ada karşısındaki Hacivat mevkii’nde 25-30 metrede dalış gerçekleştirebiliyor. 1 hafta kursa katılan öğrenciler kurs sonunda bir yıldız dalış sertifikası alabiliyor

Adrasan’da balık avı turlarına katılma imkanınızda var. Deepfishing’in düzenlemiş olduğu balık avı turlarında oltayla çok büyük balıklar yakalayabilir hayatınıza unutulmaz anlar katabilirsiniz.Yörede ki yayla’da yaşayan yörük köylüleri kendi ürettikleri tulum peyniri, tereyağı, kokulu portakal balı ve köy yumurtasını çevredeki turistik tesislere vererek değerlendiriyorlar.
bilimhaberleri.blogcu.com
 
Adrasan Hakkında Ekleme
Merhaba;
Konu için teşekkürler.
Bizler de katkıda bulunalım dedik.

Antalya’dan 95 km ve Kemer’den 55 km uzaklıkta olan Çavuşköy (Adrasan) Kumluca ilçesine bağlıdır. Eşsiz kumsalı ve bakir doğasıyla görenleri kendisine aşık eden Adrasan 1996 yılında belde olmuştur. Üç yanı çam ormanlarıyla kaplı Adrasan koyu karadan ters rüzgarlar aldığından koyda dalga oluşmamaktadır.Bu yüzden rüzgar gücünün egemen olduğu antik çağlarda yelkenliler bu koya giremeyip medeniyet izlerini 10 km kadar mesafede bulunan Olympos’a taşımışlardır. Tüm yıl boyunca su ısısı yüksek ve su altı görüşü 30m yi bulan berraklıkta olduğu için Adrasan ve çevresi su sporlarını sevenler için harika alternatifler sunmaktadır.

Eger siz de betonlasmis, kirlenmis, gürültülü sehir hayatindan yorulduysaniz, yükselen binalarin arkasinda günesi kaybedenlerdenseniz,bozulmamis güzellikler ariyorsaniz,kus seslerini, ates böceklerini özlediyseniz, sakinlik, huzur ve sessizlik istiyorsaniz, yemyesil bir manzaraya ve yesilin bittigi yerde baslayan denize karsi uyumak ve uyanmak istiyorsaniz, denizin ve günesin cilveli dansini seyretmek istiyorsaniz, omuzlarinizdaki tüm yükleri, kafanizdaki tüm sorunlari, is sikintilarinizi, sonra tekrar daha güçlü bir siz olarak tasiyabilmek için geçici bir süreligine birakip, kendinizi mutlu etmek için bir seyler yapmak istiyorsaniz daha ne bekliyorsunuz?

Antalya'nın batısında yer alan Adrasan, bakir koyu ile yeşilin ve mavinin her türlü tonunu görebileceğiniz ender güzelliklerde doğal bir cennet.
Adrasan'da yaşayacağınız tatili unutamayacaksınız. Burada dinlenecek, eğlenecek ve yeni dostluklar edineceksiniz

Deniz, Kum ve Güneş... Kışın karanlık ve kasvetli havalarında bu muhteşem üçlüyü nasıl da özler insan..

Keşke sessiz bir kumsalda denizin küçük dalgalarının ve de martıların sesinden başka bir ses olmasaydı diyorsanız Adrasan işte böyle bir yer.

Adrasan yada yeni ismiyle Çavuşköy, portakal ve nar bahçeleri arasında doğanın tüm cömertliğini sunduğu öte yandan eski uygarlıkların günümüze uzanan kalıntılarıyla dopdolu bir yer.

Torosların Akdenizle buluştuğu, zirveleri karlarla kaplı Bey dağlarının yakınında bulunan Adrasan, eşsiz masmavi denizi ve 2 km.'lik kumsalıyla sizleri çağırıyor.

Antik çağın Likya topraklarında süren gezinizde Olympos'dan sonra tanışacağınız bu bölge Antalya körfezinin batısındaki son limandır. Adrasan koyu, yaz aylarında mavi yolculuğa çıkanlar için önemli bir uğrak yeridir. Kış aylarında bile rüzgarın uğramadığı bu koyun sahili gezginlerin de uğrak yeridir. Otel, motel ve pansiyonların yaz kış açık olduğu Adrasan'da bir kaç gün konaklamayı düşünenler, yanlarına olta takımlarını almayı unutmasınlar. Balık cenneti olan Adrasan'da, kıyıda olta sallayıp şansınızı deneyebileceğiniz gibi, kiralık teknelerle masmavi denize de açılabilirsiniz.

Adrasan Antalya’nın 90 km. batısında, Kumluca’nın 25 km. doğusunda çevresi ormanlarla çevrili eşsiz doğal güzellikleri, benzersiz koyu ve tarihi zenginlikleri ile cennet köşelerden birisi konumundadır. Adrasan’ın tarihçesi mitolojik çağlara dayanmaktadır. Likya, Roma, ve Bizans dönemlerinde doğal limanı ile önemini her zaman hissettirmiş olan Adrasan’a Luvi dilinde Adrasavana dendiği, bununda Toros ülkesi anl***** geldiği, ayrıca Likyalıların da Adrasan’a Edrassa dedikleri, böylece beldenin ilk kurulduğu tarihten günümüze kadar ismi Adrasan olarak anılmıştır. Mitolojik çağlardan çok yakın bir zamana kadar Adrasan olan beldenin ismi 1960’lı yıllarda Çavuş köy olarak değiştirilmiş olmasına rağmen, belde eski ismini koruyarak hala da Adrasan adıyla anılmaktadır.

NASIL GİDİLİR?​

Adrasan'ın (Çavuşköy) Antalya'ya uzaklığı 95 km. Yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla ulaşabiliyorsunuz.

Eğer kendi özel arabanızla geliyor iseniz;
Antalya Kemer istikametini takip ediyorsunuz. Kemer’den sonra sırasıyla Çamyuva, Faselis ve Tekirova’yı geçtikten sonra Olympos – Adrasan (Çavuşköy) sapağından sola dönerek 23 km. sonunda Adrasan koyuna ulaşabilirsiniz. Antalya’dan sonra yol boyunca uzanan karayolları tabelalarını takip edebilirsiniz.

Otobüs ile geliyor iseniz;
Antalya otogarından Adrasan Tur minibüsleriyle gelmenizde mümkün. Belirttiğiniz takdirde bu minibüsler sizi Adrasan Otel’in kapısına kadar bırakacaktır. Adrasan Tur minibüs hareket saatleri mevsime göre değişkenlik gösterir. Hareket saatlerini teyit etmek için arayabileceğiniz Adrasan Tur telefon numaralarını lütfen sorunuz.
Eğer Adrasan Tur minibüs hareket saatleri size uymuyorsa, her yarım saatte bir Kumluca’ya giden Çiçek Tur minibüsleri mevcut. Çiçek Tur minibüsünden Oympos – Adrasan (Çavuş köy) sapağında inerek oradan da transfer talebinde bulunabilirsiniz

ADRASAN TUR HAREKET SAATLERİ​

ADRASAN DAN KALKIŞ ANTALYADAN KALKIŞ
07:20 09:00(GARAJ)
10:30(ANA YOLA)DÖNÜŞ 11:30
09:30(YEDİ MEHMET)
17:30 15:00(GARAJ)
15:30(YEDİ MEHMET)
ADRASAN -- KUMLUCA
GİDİŞ 07:20(SAHİLDEN)
08:00(MERKEZ)
DÖNÜŞ:12:30(ÇİFTÇİ ECZANESİ)
kaynak: adrasan.net
 
gerçekten de harika ötesi bir yer. bir müdür arkadaşımın tayini oraya çıkmıştı. antalyaya yolum düştü ve 2 saat uğrayım dedim. 15 günde zor ayrıldım! kafa dinlemek istiyorsanız gidin. ama eğleneyim de diye düşünürseniz aracınız olacak ve akşamları kemere takılacaksınız.
 
gerçekten de harika ötesi bir yer. bir müdür arkadaşımın tayini oraya çıkmıştı. antalyaya yolum düştü ve 2 saat uğrayım dedim. 15 günde zor ayrıldım! kafa dinlemek istiyorsanız gidin. ama eğleneyim de diye düşünürseniz aracınız olacak ve akşamları kemere takılacaksınız.

Haklısınız. Genelde kafa dinlemek isteyen insanların tercihi oluyor Adrasan. Eğlenmek isteyenler, kanı kaynayanlar Olympos'u ve Kemer'i tercih ediyorlar. Adrasan'da yüksek sesli müzik, disko tarzı eğlenceler yoktur. Adrasan'da otel sahiplerinin çoğunluğu; Adrasan'a sakin sakin kafa dinlemeye gelip, tatilinin yalnızca bir iki gecesinde çılgınca eğlenmek isteyen tatilcileri Olympos veya Kemer'e götürmekte ve biraz dağıtmalarına fırsat vermektedirler :eek:k:

Bugünden itibaren -yönetimin bir itirazı olmaz ise- her 3-4 günde 1 adet (haftada 2 adet) tesisimizin tanıtımını fiyat/resim vs tüm özellikleri ile buraya koymayı düşünüyorum. Adrasan'a gelip tatil yapmak isteyen arkadaşlarımız bu tesisleri fiyat/konaklama/yiyecek vb. gibi özelliklerine göre karşılaştırıp planlarını ona göre yapabilirler.

Bu yazı dizisi devam edecektir o yüzden lütfen acele karar vermeyip diğer tesislerin tanıtımlarını da bekleyiniz.devam edecek...

Tesisler önem sırasına göre değil, rastgele bir sırada yazılmıştır. O yüzden sıralamaya dikkat etmeyiniz. Karşılaştırmak ve kendi özel tercihlerinize göre değerlendirmek için diğer tesislerin bilgilerini bekleyiniz.

Adrasan'a daha önce gitmiş olanların hem Adrasan hakkında hem de buraya yazacağımız tesisler hakkında olumlu/olumsuz deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyoruz.

Arkadaş Otel
Arkadas Otel size Antalya'nin en güzel koyu Adrasan'da rüya gibi bir tatil imkani sunuyor...

Sık çam ormanlarinin bitiminde yesil ile mavinin birlestigi yerde berrak bir deniz ve nefis bir kumsal sizleri bekliyor...

Arkadas Otel, Alman Geo Turizm dergisinin 2006 için Türkiye’de tavsiye ettigi tek sakin butik oteldir. Yine 26 subat 2006 tarihli The Sunday Times gazetesinin turizm ekinde tam sayfa olarak Türkiye ‘de tavsiye ettigi tek butik oteldir.

Antalya'ya 100 km, Olympos'a 7 km mesafede olan Arkadas Otel, denize sifir konumda olup, klimali 20 adet standart oda, 4 adet, aile odasi ve 2 adet Bungalowa sahiptir. Yemyesil bir bahçe içinde yetiskinler ve çocuklar için yüzme havuzu da bulunan otelde, konforunuz için her sey düsünülmüs olup, güler yüzlü ve egitimli personel ile servis yapilmaktadir.

Odalarında duş, tuvalet, balkon, internet (wireless) ve split klima bulunmaktadır.
Plajda ise otele ait şezlonglar mevcuttur.

Fiyatlar:
2 Kişi oda kahvaltı toplam 110 TL
2 kişi Yarım Pansiyon 125 TL
2 kişi Tam Pansiyon 135 TL

*0-5 Yaş ailesinin yanında oda ve kahvaltı ücretsiz.
*içecek fiyatlara dahil değil

0 (242) 883 11 75 numaralı telefondan veya internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Burada yazan bilgiler Adrasan Arkadaş Otel internet sitesinden alınmıştır. Dolayısıyla güncel bilgiler için telefon ile ulaşmanızı tavsiye ederiz.

devam edecek....:prv:

Bir kaç gün sonra (Salı veya Çarşamba):
Margarita Otel
kaynak: adrasanarkadasotel.com
 
valla bence harika bir paylaşım.

ancak bu site üyelerine ayrıcalık yapılması gerekir diye düşünüyorum. ha birde S.İnce Vergi Dairesi Müdürünüz beni oraya aşık etti. zaten iletimde ondan bahsettim.
 
valla bence harika bir paylaşım.

ancak bu site üyelerine ayrıcalık yapılması gerekir diye düşünüyorum. ha birde S.İnce Vergi Dairesi Müdürünüz beni oraya aşık etti. zaten iletimde ondan bahsettim.

Merhaba;

Fiyatlar konusunda buraya yazacağım her bir otel için yardımcı olamasam da (hepsini tanımıyorum ne yazık ki) bir iki tanesi için yardımcı olabilirim. Özel mesaj atıp geleceğiniz tarihi bildirmeniz yeterli.

Margarita Otel

Bir butik otel olan Margarita Otel denize 2-5 dakika yürüyüş mesafesindedir. Tüm yıl açık olan bu otelin havuzu ve çocuk havuzu vardır.

Otelde 14 oda, 28 yatak bulunmakta olup tüm odalarda klima, duş uydu TV, fön Wireless internet ve kütüphane mevcuttur.

Sabahları açık büfe kahvaltı servisi olup isteğe bağlı olarak alabileceğiniz öğle ve akşam yemeklerinde damak tadınıza uygun güzel yemekler, ızgara çeşitleri vs. bulunabilir.

Fiyatlar:
2 Kişi oda kahvaltı toplam 70 TL
2 kişi Yarım Pansiyon 120 TL

*0-6 Yaş ailesinin yanında oda ve kahvaltı ücretsiz.
*içecek fiyatlara dahil değil
*Fiyatlar Mayıs ayı için geçerli (2010)

0 (242) 883 11 12 numaralı telefondan veya internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Burada yazan bilgiler Margarita Otel internet sitesinden alınmıştır. Dolayısıyla güncel bilgiler için telefon ile ulaşmanızı tavsiye ederiz.

devam edecek....:prv:

Bir kaç gün sonra:
Emir Beach Otel
margaritaotel.com
 
Emir Otel

Küçük bir aile işletmesi olan Emir Hotel, 1988 yılından bu yana ağırlıklı olarak ingiliz turistleri ağırlamaktadır. Adrasan sahilinin tam ortasında aktivitelerin en bol olduğu yerde bulunmaktadır. Havuz başında dinlenirken soğuk içkilerinizi yudumlayabilir veya ücretsiz şezlonglarda plajda güneşlenebilirsiniz.

Plaj manzaralı büyük restaurantının zengin menusu icinde vejeteryan tabakları, taze balık cesitleri ve ev yapımı yöre yemeklerini de bulabilmek mümkün.

Sitesinde yazan bilgiye göre tüm odaları klimalı ve balkonludur. İstek üzerine aile odalarına ekstra yatak verilmektedir.

Fiyatlar:
1 haftalık konaklama + kahvaltı kişi başı 230 YTL
1 haftalık Yarım Pansiyon kişi başı 350 YTL
1 haftalık Tam Pansiyon kişi başı 400 YTL
2 kişilik odada yanlız konaklama için haftalık 65 YTL fark alınır.

*0-5 yaş arası çocuklar ücretsizdir.
*6-14 yaş arası çocuklara indirim uygulanır
*Fiyatlara havaalanından otel'e transfer ücreti de dahildir.

0 (242) 883 11 24 numaralı telefondan veya internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Burada yazan bilgiler Emir Otel internet sitesinden alınmıştır. Dolayısıyla güncel bilgiler için telefon ile ulaşmanızı tavsiye ederiz.

devam edecek....:prv:

Bir kaç gün sonra:
Adrasan Otel
kaynak.adrasanemirotel.com
 
Adrasan mı? Bir daha belkii...

Evet adrasan ile ilgili herşey bu yazı da.. Adrasan 'a yaptığım kısa geziden sonra gelir gelmez bu yazıyı yazmak istedim. Gidecek olan arkadaşları bilgilendirmek istedim.

1 hafta adrasana yeter de artar bile.. Öncelikle gitmeden önce mutlaka tavsiye üzerine gitmeye karak verdiğinize eminim. Zaten başka türlüde olamaz, pek reklamı falan yok. Gideceğiniz yer ile ilgili size söylenenler genel de şunlar olur. "Çok sessiz, sakin, kafa dinleyeceğiniz, el değmemiş, ilkel(baya ilkel) bir yer. Çok seveceksin, denizi muhteşem bir yer." Bu söylenenler de yalan yok, doğru ama aynı zaman da çok can yakabilecek bir yer. Tabii bu dediğimi biraz açmak lazım. Öncelikle adrasana gittiğinizde aracınız varsa, olaya 1-0 önde başlıyorsunuz. Araçsız gidenleri daha can yakıcı anlar bekliyor :) Genel de yapılan en büyük yanlış; adrasan da belli bir yere kapağı atıp oradan başka yerleri gezmemek, görmemek. Biz ise şunu yaptık. Birçok pansiyon ya da oteli gezip odalarını grmek istedik. Sahipleri ile oturup bir çaylarını içip muhabbet ettik. Onları dinledik. Yerlisinin ağzından da, yabancı işletmecisinden de..

Öncelikle adrasan bir körfez ve 3 bölgeye ayrılıyor. Denizden bakıldığında en soldan orta kısıma kadar sosyete diye tabir edeceğimiz, güzel otellerin ve restaurant'ların bulunduğu bir kısım(Rahat bölge diyeceğim), sonra orta kısımdan sağ taraftaki dereye kadar pansiyonların bulunduğu fakir mekanı(Survivor mekanı diyeceğim) ve derenin sağ tarafı varoşlar(Fear Factor mekanı diyeceğim) :)

| -- Rahat Bölge -- | -- Survivor Kısmı -- | -- DERE -- | -- Fear Factor Kısmı -- |
| -------------------------------------------- DENİZ ---------------------------------------------- |

Genelde cadırların bulunduğu yaşama şartlarının fear factor'e benzediği bölge. Deniz de bu duruma ayak uydurmuş durumda, yani sağ taraftan(Fear Factor mekanından) sol tarafa doğru (Rahat mekana) deniz içindeki ve dışındaki(kumsal) taşlıktan kum'a doğru dağılmış. Tabii taşlık olsun ne olacak diyebilirsiniz. Öyle böyle taşlık değil, çıplak ayak ile denize girerken ve çıkarken hatta yürürken ciddi manada ayaklarınız acıyacak hatta yaralanmalar yaşabilirsiniz :)) Terlik parçalama bölgesi bile denebilir buralara. :)) Denizine diyecek birşey yok çünkü gerçekten tatili kurtaran tek bölge burası oluyor. :) Deniz olayında akıntı sağ taraftan sol'a doğru akıyor. Bu sebeple sağ taraf daha serin ve berrak kalıyor.(Fakat serinlik farklı az yani belirgin bir fark yok) Berrak'lık olarak farkı oluşturan ise, derenin denize akmasından dolayı, ilginç bir yosun türünü denize karıtırıyor. Dereciğimiz sağ tarfta Survivor ile FearFactor bölgesini ayırdığı için ve akıntıda sağdan sola doğru olduğu için dere içeriğindeki maddelerle sol tarafta(Rahat bölgede) karşılaşma olasılığınız fazla..

Çünkü şöyle düşünün bu dere üzerinde birçok pansiyon, müşterilerine oturma yeri sağlıyor. Dolayısı ile yapılan temizlik bu dereye karışıyor bu da abartılacak bir kirlilik olmasada denize bulaşıyor. Ama dediğim gibi denizi o derece kirletmiyor. Kafanızda öyle bir görüntü oluşmasın..

Öncelikle en temel bilmeniz gereken, adrasanın %80'inin akraba olduğu, yani kaldığınız yerden, yemek yemeğe gittiğiniz restaurant'tan, bindiğiniz taksi'ye kadar hatta aktiviteye katılırsanız tekne sahiplerinden marketlere kadar hepsi ya dayı, ya amca, ya hala, ya teyze çocuğu :) Yani akrabalar.. Bu sebeple yabancı işletmeleri pek dillendirmiyor, aralarına almak istemiyolar ve sizi hep akrabaya yönlendiriyorlar. Zaten yabancılara da mal satarken ya da herhangi birşey de zorluk çıkarıyorlar ya da pahalıya satıyorlar. %80'i akraba olduğu için her sene belediye çalışanları da kendilerinden biriler oluyor.(Kendilerinden olan kazanıyor. Çünkü ona göre birlik oluyorlar. Kendilerini tutacak kişileri seçiyorlar.) Bu sebeple, şunu söyleyebilirim ki, zerre kadar çevreye hizmet etmiyor belediye. Bu zaman kadar toz toprak olan yollar daha yeni asfalt yapılıyor. Sanırım bu sezona yetişmez. Çünkü sürekli erteleniyor. En basiti ne yollarına güzel kaldırım, güzel çiçeklendirme, ışıklarını bile değiştirmiyorlar. Akşamları koy boyunca yürümek istediğinizde sizi zifiri karanlık bir yol bekliyor. Tabii geçen arabaların yoldan kaldırdığı tozları bolca yutarak.

Geleim kalma yerlerine, öncelikle pansiyon fiyatları belli, hepsinde aşağı yukarı aynı. 5 TL fark var. Tabii şunu unutmayın. 5 TL fark hizmette ya da kaldığınız pansiyonun temizliğinden tutunda kalitesinde aynı şekilde ufak bir fark göstermiyor. Tam tersi arasında uçurum var. Şöyle anlatayım. 45 TL 'ye kaldığınız mekan dere üstünde etraftan toplanarak 2 çivi ile çakılmış, altından yosunlu suların aktığı, sudan 2 m yüksekte bir pansiyon olurken, 50 TL'ye dereye sıfır yükseklikte, altındana geçen suyun temizliğinin yapıldığı, suyun üstünde hamak ile sallanabileceğiniz, oturduğunuz salıncaktan ayağınızı uzattığınızda suya bıcı bıcı yapabileceğiniz bir pansiyon şeklinde bir kaliteli tatile dönüşebiliyor. Ayrıca 45 TL olan da o gün pişirilen yemek neyse ona talim ederken, 50 TL olan da var olan bir menüden istediğiniz yemeği yiyebiliyorsunuz. Tüm bunlar düşünüldüğünde 5 TL'lik bir farkın kalitede oluşturduğu uçurumu anlayabilmişsinizdir. Diye düşünüyorum. Hatta bazen, müşterisine göre ;) kalitesi düşük olan diğerinden daha pahalıya gelebiliyor. Siz anladınız orasını ;) Bunun için oraya ilk gittiğinizde kaldığınız yerde bir gece geçirip size sundukları hizmeti ve ortamı tanıyın ve ikinci gün mutlaka diğerlerinin de ortamını, sunduğu hizmeti ve mekanlarını görün. Çekinmeden konuşun ve arasında kıyaslayın ve size daha iyi gelirse düşünmeden geçin. Ne de olsa akrabalar birşey değişmeyecektir. :))

Tabii akraba olmayan yerler de var. Yani yabancı işletmeciler(yabancıdan kastım, yerli halktan olmayan, şehir görmüş kişiler :)) Bu kişilerin işlettiği yerler rahat bölge de kalırken, biraz daha fiyat yükseliyor. Şöyle ki pansiyonlar 45 TL'den başlayıp 60 TL'ye çıkarken, yabancı işletmecilerin yerleri 60 TL'den başlayıp en son 120 TL'ye kadar çıkıyor. Fakat şu konuda kesin konuşuyorum. Ödediğiniz kadar hizmet ve mekan kalitesi alıyorsunuz. Yani paranız boşa gitmiyor. Çünkü bu kişiler gerçekten hizmet ve insanları rahat ettirmek için uğraşıyorlar. Kazandıkları para ile daha konfor sağlıyorlar. Diğerlerinde bu amacı görmek gerçekten zor. Çünkü öncelikle işletmecide bu kaliteyi görmek lazım. Neyse dediğim gibi bu lüks mekanlarıda 2. gün pansiyonları gezip gördükten sonra gezin görün derim. Zaten adam gibi pansiyon ve motel toplam da 10 'u geçmez. 5 pansiyon 5 motel gezmek pek zamanınızı almaz. Hatta dışından baktığınız da bile farkı hissedeceksiniz. :) Hepsini gezip, işletmecileri ile konuşan biri olarak, size bu konuda isim vermek isterdim. Fakat böyle birşeye burada gerek yok. Zaten göreceksiniz. Etrafınızdaki kaliteli insanlarla muhabbet edin. Kaldıkları yerleri sorun, eksiklikleri ve ya artılarını öğrenin. Bir mekanın iyi olup olmadığını, ya da kaliteli insanların gelip gelmediğini en iyi anlayacağınız bir diğer yöntem de, otoparkındaki arabaların kalitelerine bakın. ;) Bu size gayet açık bir fikir verecektir. Genel de insanların kaldıkları yerleri hakkında fikir edinebileceğiniz ve muhabbet edebileceğiniz en iyi yer tekne turlarıdır.

Adrasanın belkide eleştirsel yorum yapamayacağım tek bölgesi, denizi.. Gerçekten denizi çok güzel, özellikle koylar harika, bildiğiniz doğal havuz, bu konuda kesin ve ciddi şekilde söylüyorum. Havuz parlaklığında ve netliğinde koylar göreceksiniz. Tropikal adalardaki gibi. Bu koyları görmek isterseniz katılabileceğiniz tekne turları var. 2 yön bulunmakta, "Sulu ada yönü" bi de "Olympus yönü" ikiside süper !! Arka arkaya ikisine de katıldım. Gerçekten unutamayacağım bir güzellikti. Bu konuda sizi yönlendirebileceğim kişi oranın yerli halkından biri olan "Ramazan Kaptan" ona gidin. Gerisini düşünmeyin :) İsim vermek istemiyordum ama bu konuda zaten tek isim olduğunu düşünüyorum.

Aktivite olarak; bahar aylarında "traking" var. Yazları sıcak olduğundan dolayı yok. Tekne turu(35 TL), yamaç paraşütü(150 TL), rafting(70 TL), dalış(50 TL), balık avı(150-200TL) var. Denizde muz'da var fakat pek tavsiye etmem. Suyun üstünde gezindirmekten başka bişi yapmıyor. Su kayağıda var ama baya uğraşabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız denemenizi öneririm. Dalış güzel ve birkaç gün sonrasına ancak sıra alabiliyorsunuz. Gerçekten yoğun talep görüyor. Dediğim gibi koyları güzel olunca o da değerli oluyor. 35m 'de yüzmüş biri olarak tabanı da görmek isterdim ama onun için zamanım olmadı. :) Denk gelirseniz(günlük belirleniyor dalış mekanı, hava şartlarına göre yola koyulmadan önce) mağara dalışları da var.

Deniz canlılarına gelirsek; yörenin en değerli balığı lagos, ayrıca barbun, levrek ve palamut çıkıyor. Ayrıca kılıç balığı da bulunuyor. Dalışlarda anlık bile olsa fok görme şansınız var. Az da olsa ortamda mevcut, özellikle gece balık avlarında etrafınızda dönüyor ve sudan çıkıp hava alırken sesini duyuyorsunuz. :) Ayrıca deniz kaplumbağaları da bolca bulunuyor. Tekne turu yaparken suyun üstünde insan sırtı büyüklüğünde birşey görürseniz ve bu hemen dibe kaçarsa bilin ki bu deniz kaplumbağasıdır. Sahilde Rahat bölge de gözlük ile kıyıdan 30-40 m açıkta sağa sola doğru gezinir ve gözlükle dalarsanız 3-4 tanesi ile karşılaşabilirisiniz. Onlar gibi kollarınızı hareket ettirip(kurbalama yüzme) çırpınmadan yüzerseniz, onları ürkütmeden yakınlaşabilir(dalmayın) onları suyun içinde izleyebilir ve onlar ile suda gezinebilirsiniz. Denizdeki yosunları yemek için sahile yaklaşıyorlar bu sebeple o alanlarda karşılaşma olasılığınız yüksek :) Son günüm de karşılaştığım bir yavru kaplumbağa ile çok uzun bir süre yüzdükten sonra beslendiği bir anda ürkütmeden ve yavaşça dalarak yanına yaklaşmayı denedim. Sürekli kaçmalarına rağmen bu sefer benden kaçmadı ve iki kere dalarak kabuğunu ve hatta başını sevmeme izin verdi. Bu da ben de güzel bir anı olarak kaldı diyebilirim. :))

Akşamları kordon yok ve gezecek böyle incik boncukcu yok. Buna hazırlıklı olun. Fakat Sahilde en sağ tarafta çok güzel bir cafe var. Aynı zamanda bir pansiyonunda sahipleri fakat gelen insanların kalitesi yönünden çok beğendim. Hizmet ve kalite de de müşterilerine her türlü yardımı ve özeni gösteriyorlar. Öğle yemeklerinde, akşam muhabbetlerinde katılabileceğiniz bir ortam. Disko benzeri bir yer bu sene için yok. Bar ise sadece 1 tane var. Açıkçası oraya da girme ihtiyacı duymadım. Bu konuda size olympus'u önereceklerdir. Adrasan'ın tersi olarak bahsedilen mekan orası. Fakat size çok abartılı anlatılacaktır. Umduğunuzdan farklı bir mekanla karşılaşabilirsiniz. Mutlaka partnerli olarak gidin. Aksi halde kapıya koydukları insan siluyeti bürünmüş varlıklar sizi içeri almayacaktır. Ya da kaldığınız mekanın aracılığı ile gidin. Yani sizi yönlendireceklerdir. Fakat abartıldığı kadar bi yer değil bunu unutmayın. Her türlü partner arayışının açık olduğu, yabancıların hava da kapıldığı bir mekan. Açıkçası erkeklerin bayanları Fast Food olarak gördüğü bir mekan. Bu konuda itirazı olmayan bayanlarında çoğunlukta olduğu bir yer. Birileri ile tanışma olasılığınızın yüksek olduğu bir mekan. :) Yanlız başınıza da kalma olasılığınızın yüksek olduğu bir yer. :))

Peki adrasandan olympus 'a nasıl gidilir? İşte bu konuda size süper önerilerde bulunacağım. :)) Olympus adrasan 'dan 13-15 km uzakta bulunuyor. Aracınız varsa tek dikkat etmeniz gereken yollar biraz bozuk ama sorunsuz gider. 4 'te kapanış ile gelir ya da orada misafir olabilirsiniz. ;) Eğer aracınız yoksa mecburen taksilere kaldınız demektir. Onlarda kaldığınız yeri işleten kişinin akrabası olduğu için sizi bekliyor olacaklardır. :) 60 TL gibi bir fiyat vereceklerdir. Fakat 50 TL'ye düşeceklerdir. Korkmayın bu sadece gidiş değil, gidiş - dönüş fiyatıdır. Arıyorsunuz sizi gelip alıyorlar. Fakat dediğim gibi kaldığınız yerin kalitesine göre(ki pansiyonlarda böyle bir hizmet göremezsiniz) sizi araçları ile götürüp, eğlenceniz sonunda getiren oteller ile bu yolunmaktan kurtulabilirsiniz. :))

İçeçek-içki konusunda adrasan taksim'den farksız !! Olympus ise adrasanın 2 katı !! Eğlence mekanına giriş ücretiniz 10-20 TL, 1 içki ücretsiz(istediğiniz bir tanesi) fakat ekstra içtiğiniz her şey ayrı hesaplanıyor ve 10 TL(Bira) - 15 TL 'ye kadar çıkıyor. Evet biliyorum gözleriniz yerinde fırladı ama durum böyle.. Yani adrasandan olympus 'a olan bir eğlence turu size yol parası dahil, 50(yol) + 20(giriş) + 30(2 içki) = 100 TL'ye malolacaktır. !!! Orada kalmaya kalkarsanız, ayrıca sizi yolacaklardır. Çünkü kalma ücretleride adrasandan pahalıdır. Genel de orada tavlayıp, içirip, eğlenip partnerleri adrasana getirirler. ;)

Tüm olup biten bu işte bu sebeplerden ötürü, bir giden bir daha oraya gitmeyi düşünmüyor. Adrasan kendini bodrum, fethiye, didim vs.. gibi yerler ile bir sanıyor. Ona göre de turist olsun ya da olmasın yolmaya çalışıyor. Çünkü adrasanlılar zaten oradan dışarı hayatlarında çıkmamışlar, görmemişler. Görenleri de apache olmuş. :)) Zaten diğerlerini parmaklarında oynatıyolar..

Peki güzel şeyleri görmek için adrasana gitmek istesek, diğer şehirlerden nasıl gideceğiz? Eğer aracınız varsa, zaten atlar tabelalara baka baka gidersiniz. (Afyon'da sucuğunuzu yemeği unutmayın !) Aracınız yoksa bir otobüs firması ile antalya otogar'a gideceksiniz. (Bazı firmalar adrasan'a kadar gidiyor !) Diyelim ki antalya ya geldiniz. Otobüs ya da uçakla. Antalya da otogar'dan adrasan arabaları kalkıyor bunlara bineceksiniz. 10 TL 'ye sizi 95km - 2saat süren bir yolculuğa çıkaracaklar. Ardından Adrasan sapağında anayolda sizi bırakacaklar. Bıraktıkları yerde il trafik müdürlüğü(yanlış hatırlamıyorsam) göreceksiniz. Yanındaki durakta oturup bekleyeceksiniz. Adrasan'a kadar giden otobüs firmalarıda buraya kadar getiriyor. Orada ister duraktaki taksi kartlarıdan taksi çağırırsınız ister dolmuş beklersiniz seçim size kalmış. Fiyatlar ise şöyle taksi 25 TL, dolmuş 5 TL :) Şaka gibi dimi !! Dolmuş beklemenizi öneririm. Yarım saatte bir geçiyor.. Böylece adrasan'a gelmiş olursunuz. Dönüşte ise sahilde sizi bu ana yol'a kadar getiren aynı dolmuşlara biniyorsunuz. Saatte bir kalkıyor. Ana yol'a gelince antalya ya giden araçlar sizi oradan alıyor. Yani size göz kırıyor sizde koşuyorsunuz. :)) Antalya otogarında, medeniyete kavuşuyorsunuz.. Yani Antalya adrasan dolmuş ile; 15-20 TL..

Eğer adrasan da, sabit kalır. Gezmez, fikir edinmezseniz 150 TL'ye taksi ile bile antalya ya giderken kendinizi bulabilirsiniz. Benden söylemesi.. Kalacak mekan olsun, ulaşım olsun. çekinmeyin sorun ama adam gibi görünenlere sorun. Kendinizi yoldurmayın !!

Adrasan Düşünen Herkese İyi Tatiller..
Ben bundan sonra sadece yolumun üzerinde ise 2-3 gün konaklar geçerim. :))
 
Üst