• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Filmin sonunda çıkan alt yazı seyircileri şaşkına çevirdi

27. İstanbul Film Festivali'nde "Hadisa İçin Savaş" adlı filmin finalindeki alt yazı seyirciyi şok etti.

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde bir altyazı skandalı yaşandı. Festival kapsamında gösterilen "Hadisa İçin Savaş" adlı filmin finalinde altyazıların aktığı ekrana "İşgalci ABD işbirlikçi AKP" yazısı yansıdı. Uzun süre ekranda kalan yazıyı salonu dolduran sinemaseverler şaşkınlıkla karşıladı. Kimi seyircilerin cep telefonlarının kamerasıyla yazıyı görüntülediği dikkat çekti.

Altyazı skandalı, popüler belgeselleriyle tanınan İngiliz yönetmen Nick Broomfield'in imzasını taşıyan 'Hadisa İçin Savaş'ın Fitaş Sineması'nda dün gerçekleşen saat 11.00 seansının bitiminde yaşandı.

Festival yönetiminin bu sloganik 'korsan altyazı' ile ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

The Times tarafından "Irak'ın Apocalypse Now / Kıyamet"i olarak nitelendirilen 'Hadisa İçin Savaş, 2005 yılında Bağdat'ın yakınlarında Amerikan askerlerinin 24 sivili katletmelerini yeniden canlandırıyor. Bu tartışmalar yaratan ve alışılmışın dışına çıkan belgesel-dram, Amerikalı komandoların öldürülen arkadaşlarına karşılık Bağdat'ın kuzeybatısında küçük bir kasaba olan Hadisa'da, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yirmi dört sivili katlettikleri Kasım 2005 olaylarını yeniden canlandırıyor. Irak'ta olup bitenlere ABD askerleri, direnişçiler ve sivil halkın gözüyle bakan film, kaba hatlarıyla yazılmış bir senaryoyla çekilmiş, oyuncular çoğunlukla doğaçlama yapmışlar ve kırk dakikalık yas sahnesi tek seferde çekilmiş.

Hadisa İçin Savaş, bugün 19.00 seansında Atlas sineması'nda bir kez daha gösterilecek.

SİNEMASİNEMADIR
 
Üst