Anestezik Farkındalık

Anestezide farkındalık :ameliyatlarda uygulanan anestizede hastanın tamamen uyuması gerekirken 700 kişide 1 olabilecek bir ihtimalle hastanın uyumaması ve herşeyi duyması olarak tanımlanıyor.

Yaptığım küçük bir internet taramasında öğrendim ki anestezik farkındalık yaşayan kişi o an için sadece sesleri ve bulunulan yerde olanları algılayabiliyor ancak sinirler gevşemiş olduğundan acıyı hissetmiyor. olay anında hastanın savunma mekanizmaları uyuşmuş olduğundan tepki veremiyor ve anestesizt olaydan ancak ameliyat sonrası hastayla konuştuğunda haberdar olabiliyor...

Rica ederim.Konuyu beğenmene sevindim kardeşim.Bu arada bende awake diye bir film frangmanına denk geldim.Bu filmin konusu beni etkiledi.Filmde, açık kalp ameliyatı olan biri bu durumu yaşıyor ama daha ileri boyutta.Sadece sesleri duymakla kalmıyor, ameliyatın tüm acısını hissediyor.Ameliyat ekibi durumun farkında değil tabii.Ameliyat masasında yatan kişi o kadar acı hissediyor ki, gözünden yaşlar geliyor.Ama vucudu tepki veremiyor....

benim uzun sure once bir arkadasimin arkadasi vardi. bir gun kahveye cay icmeye muhabbete cagirdi. tesadufen karsilasmasak yolda gorecegim yok, hastayim diye basladi

delilik iste istanbul sarayburnunda sahil kenarinda 2-3 arkadas kafayi bulmuslar alkolun etkisi ile. kiz kulesine yuzerim ben diye suya dalmis

akinti almis bunu taaa yenikapinin orada sahile cikarmis kuvvetli de bir cocuk, varamamis tabii ki kiz kulesine

tam kayaliklara cikmis , kayalar yosunlu dusup omuriligini zedeliyor, iste o an agri duymaya basliyor

tedaviden once alkol ve uyusturucu nitelikte agri kesiciler kullaniyor.

doktora soyledigi laf su :: Doktor beni iyilestir , Ben kibar bir adam degilim, konusmayi bilmem beni iyi et doktor.

2 defa amelyat ozel klinikte,
anlattigi su : doktor anestezi ignesini vuruyor , hastayi sorguya tutuyor 2 saat muhabbet ediyolar, narkoz bizimkine alkol gibi geliyo :Cachondon:

doktor : sana daha bisey olmadi mi evladim ? yok bisey doktor
narkozu 1 daha yapiyolar hala yok

sen daha once alkol ,ilac aldin mi aldim diyor yoksa bu aciya nasil dayanirim doktor.
bu sefer 3-4 misli fazla uyusturulmayan bir hasta dusunun

neyse butun aciyi hissetmis bagirarak amelyat , cunku aldigi ilaclara vucut bagisiklik yapmis

anestezi verilerek hissetme olayini bu cocukla bagdastirdim gormeyeli belki 8 sene oluyor belkide 10 bu kafayla sen cok yasamazssin dedim.

Çok güzel bir paylaşım orkunorkun.Emeğine sağlık kardeşim.Sen anlatınca ya diyorum ameliyata girmek zorunda kalırsam ve bu durumu yaşarsam.Allah kimsenin başına vermesin.Tekrar emeğine sağlık