Pencere Önü Bostanları

Salatayı kendi yetiştirdiğiniz roka ve maydanozla yapın. Arkadaşlarınıza "Turpları ben yetiştirdim" diye hava atın. Bu keyfi yaşamak için bahçeye ihtiyacınız yok. Çünkü pencere önü bostanları ile evinizin her köşesini seraya çevirebilirsiniz.

Şehir hayatının gürültüsü ve karmaşası içinde kendi yiyeceğini yetiştirmek artık hayal değil. Bitki dünyasına yaptığı katkılarla adını duyuran Botanika firması, bu kez "Pencere Önü Bostanları" ile karşınızda. Mutfağınızda her gün kullandığınız tere, taze soğan, maydanoz, dereotu, roka, hindiba, turp ve semizotunu hiçbir zahmet çekmeden evinizde yetiştirebilirsiniz. "Pencere Önü Bostanları", dışarıdan bakıldığında dikdörtgen saksılar gibi görünse de, tohum ve özel topraktan oluşan içerikleriyle sağlığınızı korumaya aday. Ambalajı açıldıktan sonra kapağı, saksı altlığı olarak kullanılan ürün, sulanmaya başlandığı andan itibaren çimlenmeye başlıyor.

"Pencere Önü Bostanları"nın mucidi ise ziraat mühendisi Erkan Şamcı... Şamcı, neden böyle bir şey üretmeye ihtiyaç duyduklarını şu sözlerle anlatıyor: "Tarımda kullanılan ilaçlar, hormonlar soframıza gelen ürünlere kuşkuyla yaklaşmamıza neden oluyor. Kimi ürünleri kendimiz üreterek ne yediğimizi bilir hale gelelim istedim." Bu sebzelerin yanı sıra Şamcı'nın özellikle üzerinde durduğu iki ürün var; buğday ve kedi çimi. Buğday çimi taze olarak tüketilirse kolesterolü düşürüyor, iç organların temizlenmesine yardımcı oluyor. Sindirim sisteminde kötü koku yaratan bakterileri de yok ediyor. Kedilerin en sevdiği çimlerin karışımından oluşan kedi çimi ise hayvanların yuttukları tüyleri dışarı atmasını sağlıyor. "Pencere Önü Bostanları", alışveriş merkezlerinin yanı sıra yapı marketlerde de satışa sunuluyor.

Sebzelerin çimlenme ve olgunlaşma süreleri

Tere: 2-3 gün, 25-30 gün
Roka: 3-8 gün, 30-40 gün
Taze soğan: 7-14 gün, 60-80 gün
Dereotu: 7-21 gün, 50-60 gün
Turp: 3-7 gün, 25-35 gün
Maydanoz: 15-20 gün, 70-80 gün
Semizotu: 10-15 gün, 50-60 gün
Hindiba: 7-10 gün, 25-35 gün
Buğday çimi: 3-5 gün, 10-15 gün
Kedi çimi: 3-5 gün, 10-15 gün
alıntı
 
Üst