açlık hayatın efendisidir......

ABD Başkanı da çok bastırdığı için...
Bir dolu karşı mahkeme kararına rağmen...
Meclis'te alelacele yeni kanun kotararak...
Yasak fabrika konduran dev Amerikan şirketine...
Verimli tarım arazisini yutma hakkı sağlayan...
Ama en yoksullar ile en açların da mecburen sığındığı iktidarın ülkesinden bildiriyorum.

Hayvanlara yem ile pastalara, çikolatalara şeker de sunan dev Amerikan şirketi, bir açıdan bakarsanız "ilerleme"yi, "sermaye"yi, "küreselleşme"yi temsil ediyor.
"Başka bir açı"dan ise...
Şu anda dünyanın yüzleşmekte olduğu gibi, "açlık"ı.

Bir İngiliz gazetesinin ekonomi editörü dünkü yazısına şöyle başlamıştı:
"We drive, they starve"
"Biz otomobil sürüyoruz, onlar açlıktan ölüyor" gibi.
"Otomobil uçar gider, bebekler acından gider" gibi.
Çünkü, "petrole bağımlılığı azaltsın" diye...
Yani, "yakıt kullanımı azalsın" diye değil...
Sadece ABD'de mısır üretiminin dörtte biri, tahılın yüzde 18'i şimdiden "ethanol" a, "biyolojik benzin" e gider olmuştu.
Birleşmiş Milletler, 232 kilo mısırdan 50 litrelik bir depo benzin çıktığını, bunun bir çocuğun bir yıllık beslenmesine karşılık düştüğünü hesaplamıştı.
Mısır tarlasından bir varil benzin 81 dolara geliyor, petrolle yarışıyordu.
Şöyle bir şeydi:
Başta ABD olmak üzere, çok fazla yakıt tüketildiği için küresel ısınma artıyor, küresel ısınmadan dolayı tarım (ve gıda) üretimi zaten düşüyor, çok fazla yakıt talebi petrol fiyatlarını yükseltiyor, yüksek petrolden dolayı mısırdan, buğdaydan akaryakıt teşvik ediliyor, beslenmelik tahıl miktarı düşüyor, gıda fiyatları artıyor, daha çok et tüketimi için de daha çok hayvan beslenmesi ve daha çok tahıl (1 gram et için 8 gram mısır) gerekirken fiyat yine artıyordu.
ABD (ve biz de dahil Batı) işgali altındaki Afganistan'da, Taliban gidince yeniden Batı pazarına uyuşturucu için afyon eken köylüler, eroin fiyatları sabit kalırken tahıl fiyatlarının fırlaması yüzünden buğday ekmeye koyulmuştu.
ABD'de dahi, makarna ile ekmeğin yıllık fiyat artışı yüzde 12'yi, sütte yüzde 17'yi bulmuştu.
28 milyon Amerikalının "karneli gıda yardımı"ihtiyacı vardı.
Zengin ve süper ABD'de Oklahomalı her üç çocuktan biri karneliydi.

Buğday üretimi düşen, pirinci sürünen, artık kendi kendini pek besleyemeyen...
"Göbeğini kaşıyan köylüsü" kentli efendi tarafından aşağılanan, ama sığındığı iktidar tarafından da aşağı yuvarlanan...
Devlet elindeki çeltiği ucuz fiyattan spekülatörlere kaptıran...
Yoksulun "kuru" altına döşeyip kaşıkladığı pilavlığı altın haline gelen...
Çeltiğe, pamuğa, süt sağmaya giden çocuklarını, kadınlarını üç otuz para için kamyon kasalarında beşer, onar katleden ve canı hiç acımayan, verimli topraklarını harcayan ama laiklik, parti kapatma, darbe gibi verimli tartışmaları olan memleketten bildiriyorum.

Dün bir bombada 40 kişisi daha ölen Irak'ta, işgalin finansmanı için ABD ayda 1015 milyar dolar harcıyordu; orada da açlık ciddi hale gelmişken. Bir o kadar da Afganistan'da.
Birleşmiş Milletler sadece, 3 milyar insanı günde 2 doların altına sıkışmış dünyayı tehdit eden açlığı değil...
"Gıda sanayi şirketlerinin dünyadaki en karlı ikinci sektör" olduğunu da duyurdu.
Birinciyi tahmin edin:
Dev ilaç şirketleri!
Hani açlıktan, yetersiz beslenmeden, küresel zehirlenmeden, gıda deformasyonundan hastalanırsanız diye.
Umur Talu...

Sevgili Atmaca o muhteşem yorumların bekleniyor :))

sevgili güney sizin bu yazarlarınız hala olan olayları yazmaktan sıkılmıyorlarmı acaba

ya bir kez şu yazılanları oku istersen kopyala yapıştır yapmadan önce yazıları okuyorsundur sanırım

hani bazı arkadaşlar...bak şimdi aklıma ne geldi anlatmadan geçemiycem

adsl abonelerinden biri net de başı boş dolanırken bir yazı görür SEVDEDİ GÖZLERİN tabi yazı çok hoşuna gitdiğinden hemen kopyala yapıştır yapar

forumda konuyu açar SEVDEDİ GÖZLERİN

ya arkadaş senin hiçmi aklınyok konu açıyorsun adama sormazlarmı bu sözün manası ne diye

bence birisi kopyala yapıştır yapınca en azından senin kadarda olsa bir yorum yazmalı

dün birine sordum şuradaki kelime ne anlama geliyor cevap şu benim yazım değil yazarda şuanda burda değil eeeee ohalde neden yazdın bunu

adam yorum yapmış bir sayfa yazı yazıyor bir sonraki üye yoruma cevap veriyor.....NEEEEEEE...... diye sonrada ben az konuşur çok anlatırım diyor

ya neyse ya konu yine karış tı 22 inç 1650 renk çözünürlüklü ekranımda senin paylaşımlarını zevkle okuyorum

fakat yukarıdaki yazar yine hep aynı onada bir şeyler öğret istersen sevgili güney

yazılara bak şuradan yazıyorum diyor

şu oldu.....bu gitdi.....öldü...batdı....mahvoldu....

hep aynı hikaye ben yazar olsaydim ki çok zor bir ihtimal

başlığı şu şekilde yazardım

üzerimizdeki hastalık ne bu kadar sorun bu kadar bereketsizlik bu kadar pahalılık bizi neden buluyor

teşhis çok önemli hastalığı bulamazsan tedaviyi yapamazsın önce mikrobu bulmalıyız

fuhuş..pahalılık..enflasyon....sen çoğalt...

neden üzerimizden eksik olmuyor
benim açımdan hastalık yaradanımızı unutmamızdan kaynaklanıyor
ALLAH c.c. ayetinde diyor ki imanının arkasından küfre sapan bir kavimin üzerine ALLAH"ın,meleklerin,peygamberlerin,gelmiş geçmiş tüm insanların laneti onların üzerine olsun

sen şimdi hemen diyeceksinki lanet nedemek

lanet: kovulmak mesela şeytan lanetlendi diyoruz peki lanetlendide ne oldu aALLAH"ın rahmetinden kovuldu sen şimdi rahmet ne demek diyede sorarsın

rahmet:aALLAH"ın verdiği izzet. bereket .

şimdi sana soruyorum ülkemizde bereket varmı ?

bune ya çok uzatmışım millet şimdi kes sesini der bana

daha fazla yorum yapmiyimde arkadaşlarada söz hakkı doğsun diyorum

daha renkli yazarlar okuman dileğiyle

iyi forumlar

politika sevmedigim icin ,ekonomik acidan bakacagim

amerikanin en cok ihrac ettigi tahillarin basinda MAIZE kod adi ile kalitesi oldukca dusuk misir ihrac edilir. bu misir aslinda misirin en kotu cikanidir. bilin bakalim amerikanin en ucuz misirini kim ithal ediyor ?

akdeniz icinde Tunus Fas Misir Lubnan aslinda bu misiri TAPYOKA kod adi ile hayvan yemi olarak satin aliyorlar. ama hayvan yemi olarak kullanilmiyor , insan yemi olarak misir ekmegi ve una karistirilmis misir unu yapmak suretiyle ekmek uretiliyor.

kisaca kalintilari fakir arap ulkeleri aliyor. Cunku biz bu MAIZE yukunu daha once SFAX tunus limanina tasimistik, 45.000 tonluk bir gemiyi amerikada sadece 6 saatte yukluyor ayni yuk
tunusta 8-10 gunde bosaltiliyor :Cachondon: cezayirde olsa bosaltmasi 1 ay surer veya 2 ay

En buyuk satis limani da NEW ORLEANS tir misir silolari kayniyor.

Turkiyede burokrasi cok devlet sizin kendinize dahi uretmek istediginiz yakitin pesinden vergi almak niyetinde oldugu icin bizde biyolojik yakit sadece yap islet devret modeli ile uretiliyor. amatorce calismalardan vergi alinamayacagi icin yasak sayilir.
Biyolojik yakit kitleri fiyatlari pahali sayilmaz aslinda ancak devlet gumrukle giden cikani kontrol ediyor kisaca yurda giren bir biyolojik yakit uretme malzemesi ilgilendiriyor.

ayni formaliteler ruzgar enerjisi icin de gecerli, kendinize elektrik uretirseniz nasil kac kilowat urettiniz ,kanunlar ciksa da ruhsat ivir zivirla doluyuz. hem enerji uretemiyoruz der gazeteler.hemde uretene engel oluruz .
bilimsel arastirmalarda akilli olan bircok gencimiz formaliteler yuzunden avrupa toplulugu ulkelerinde rahat imkanlar buluyor. bunun komik acilimi sirf vergi almak ugruna olmasi dusundurcu, ulkemize hangi politikaci gelirse gelsin bu teferuatlari kaldirmak zorunda

NEW ORLEANSTA ciftlik sahipleri kendi yakitini uretip kullanabiliyor ve benzin istasyonlarina satabiliyorlar

amerika bu MAIZE denilen misir kuspesini yakita ceviriyor. kisacasi. hayvan yemi TAPYOKA niyetine sattigi urunu durdurdugu icin arap ulkelerinde bir aclik hakim,bu urun avrupada pahali ve avrupa cok daha iyi degerlendiriyor artik malzemesini.
Arap ulkeleri senelerce aldiklari bu urun kesildigi icin yada azaltildigi icin daha ac duruma dusuyor.

dunyada yakit mi onemli ? yiyecek mi diye bir yere geliyoruz.
karari buyuk satranc taslariyla oynayan politikacilar veriyor.

güney

sevgili güney sizin bu yazarlarınız hala olan olayları yazmaktan sıkılmıyorlarmı acaba

ya bir kez şu yazılanları oku istersen kopyala yapıştır yapmadan önce yazıları okuyorsundur sanırım

hani bazı arkadaşlar...bak şimdi aklıma ne geldi anlatmadan geçemiycem

adsl abonelerinden biri net de başı boş dolanırken bir yazı görür SEVDEDİ GÖZLERİN tabi yazı çok hoşuna gitdiğinden hemen kopyala yapıştır yapar

forumda konuyu açar SEVDEDİ GÖZLERİN

ya arkadaş senin hiçmi aklınyok konu açıyorsun adama sormazlarmı bu sözün manası ne diye

bence birisi kopyala yapıştır yapınca en azından senin kadarda olsa bir yorum yazmalı

dün birine sordum şuradaki kelime ne anlama geliyor cevap şu benim yazım değil yazarda şuanda burda değil eeeee ohalde neden yazdın bunu

adam yorum yapmış bir sayfa yazı yazıyor bir sonraki üye yoruma cevap veriyor.....NEEEEEEE...... diye sonrada ben az konuşur çok anlatırım diyor

ya neyse ya konu yine karış tı 22 inç 1650 renk çözünürlüklü ekranımda senin paylaşımlarını zevkle okuyorum

fakat yukarıdaki yazar yine hep aynı onada bir şeyler öğret istersen sevgili güney

yazılara bak şuradan yazıyorum diyor

şu oldu.....bu gitdi.....öldü...batdı....mahvoldu....

hep aynı hikaye ben yazar olsaydim ki çok zor bir ihtimal

başlığı şu şekilde yazardım

üzerimizdeki hastalık ne bu kadar sorun bu kadar bereketsizlik bu kadar pahalılık bizi neden buluyor

teşhis çok önemli hastalığı bulamazsan tedaviyi yapamazsın önce mikrobu bulmalıyız

fuhuş..pahalılık..enflasyon....sen çoğalt...

neden üzerimizden eksik olmuyor
benim açımdan hastalık yaradanımızı unutmamızdan kaynaklanıyor
ALLAH c.c. ayetinde diyor ki imanının arkasından küfre sapan bir kavimin üzerine ALLAH"ın,meleklerin,peygamberlerin,gelmiş geçmiş tüm insanların laneti onların üzerine olsun

sen şimdi hemen diyeceksinki lanet nedemek

lanet: kovulmak mesela şeytan lanetlendi diyoruz peki lanetlendide ne oldu aALLAH"ın rahmetinden kovuldu sen şimdi rahmet ne demek diyede sorarsın

rahmet:aALLAH"ın verdiği izzet. bereket .

şimdi sana soruyorum ülkemizde bereket varmı ?

bune ya çok uzatmışım millet şimdi kes sesini der bana

daha fazla yorum yapmiyimde arkadaşlarada söz hakkı doğsun diyorum

daha renkli yazarlar okuman dileğiyle

iyi forumlar

Sevgili "atmaca" ;
Güzel arkadaşım,farkındaysan sana "arkadaşım " diyorum bak bu çok önemlidir sakın atlama...
Hani "pembe gözlük" deyimi vardır ya çıkar da bak derler etrafına,inanki senin "pembe gözlükler" öyle bir oturmuş ki yüzüne sen bile unutmuşsun her yeri toz pembe görüyorsun.Sevgili arkadaşım çıkar artık şu gözlükklerinide bak bi etrafına neler oluyor,insanlar nasıl mücadele veriyor.Ama yok inatla ben memnunum hayatımdan diyorsan senin için sadece "şanslı azınlık" diyebilirim.....

Şimdi yapmış olduğun eleştiriler zannedersem yazara !!!!! fikirlerin sadece bizde saklı kalmasın dostum teknolojinin avantajlarını kullan ve mail at bence yazarada o da senin bu olaganüstü fikirlerinden etkilensin.Hayır işi bu canım sevap kazanırsın hemde kısa
yoldan....
Kendine iyi bak atmaca hemde kocaman bir "ayna " da......kolay gelsin...

Sevgili "atmaca" ;
Güzel arkadaşım,farkındaysan sana "arkadaşım " diyorum bak bu çok önemlidir sakın atlama...
Hani "pembe gözlük" deyimi vardır ya çıkar da bak derler etrafına,inanki senin "pembe gözlükler" öyle bir oturmuş ki yüzüne sen bile unutmuşsun her yeri toz pembe görüyorsun.Sevgili arkadaşım çıkar artık şu gözlükklerinide bak bi etrafına neler oluyor,insanlar nasıl mücadele veriyor.Ama yok inatla ben memnunum hayatımdan diyorsan senin için sadece "şanslı azınlık" diyebilirim.....

Şimdi yapmış olduğun eleştiriler zannedersem yazara !!!!! fikirlerin sadece bizde saklı kalmasın dostum teknolojinin avantajlarını kullan ve mail at bence yazarada o da senin bu olaganüstü fikirlerinden etkilensin.Hayır işi bu canım sevap kazanırsın hemde kısa
yoldan....
Kendine iyi bak atmaca hemde kocaman bir "ayna " da......kolay gelsin...
senin güzel fikirlerini seviyorum ve örnek oluşturmasını istiyorum

senin fikrinle benim fikrim arasında bir arkadaşlık olduysa gerçekten bu olay beni çok sevindirir işte ben forumları bu yüzden çok ama çok seviyorum her nekadar adıma geveze deselerde

ben tüm yazarları okurum ulaşabildiğim kadarını
konumuz senin yazarlarınmı benim yazarlarımmı olduğundan sadece yazar hakkında yorum yaptım

dip not: devgenç kelimesini kötü bir niytle söylemediğimi sende biliyorsun bu şekilde cevabın beni üzdü hasta olupta yatağa düşersem sebebim sensin 1 mayıs ta bol şanslar
işçiyiz haklıyız kazanacağız