Da Vinci'nin Şifresi'nde Kur'an izi

Da Vinci'nin Şifresi'nde Kur'an izi Da Vinci Şifresi kitabından uyarlanan ve aynı ismi taşıyan film Türkiye'de gösterime girmeyi beklerken, ünlü eser ile Kuran-'ı Kerim arasında ilginç bir bağlantı kuruldu.

Dan Brown'un histeri derecesinde çok satan Da Vinci Şifresi adlı kitabından uyarlanan ve aynı ismi taşıyan film 19 Mayıs'ta gösterime giriyor.

Yönetmenliğini Ron Howard'ın yaptığı filmde Tom Hanks, Jean Reno ve Audrey Tautou gibi ünlü aktörler rol alıyor.
Milyonlarca izleyici, Da Vinci Şifrelerinin Beyaz Perde'ye nasıl yansıyacağını merak ediyor. Hal böyle olunca, Da Vinci Şifresi Filminin de hasılat rekorları kıracağı apaçık ortadı.

Kitabın isminde de hayat bulan Şifreler konusuna gelince. Dünya hala varsayılan bu şifrelerin peşinde. Türkiye de kıyısından köşesinden bu tartışmalara bulaştı bile.

Piyasaya çıkan Da Vinci'nin Not Defteri adlı kitap, söz konusu şifrelerin gün yüzüne çıkarılmasını hedefliyor.

Kitap, Ünlü İtalyan Ressam Leonardo Da Vinci'nin yaklaşık 13 bin sayfadan oluşan notlarından bazılarına yer veriyor.

Ancak Da Vinci'nin notlarında çok ilginç bir ayrıntı var.

O ayrıntı da Da Vinci'nin Kuran'ı Kerim'i okumuş olması.

Ünlü Ressam, Doğu Ermenistan'da yaşanan büyük bir deprem üzerine, Kuran'ı Kerim'deki zelzele suresini kaleme alıyor.

Söz konusu not Peygamber nasıl da gösterdi! diye başlıyor.

Sonra da devam ediyor.

"Yer, kendine özgü bir sarsıntıyla sarsıldığı, toprak, ağırlıklarını dışarı çıkardığı, insan, "Ne oluyor buna!" dediği zaman....O gün yeryüzü kendindeki tüm sırları anlatır. Çünkü Rabbin ona emretmiştir. O gün insanlar, yapıp ettikleri kendilerine gösterilmek üzere, topluluklar halinde kalkıp gelirler. kim zerre kadar bir iyilik yapmışsa onu görür. kim zerre kadar bir kötülük yapmışsa onu görür" zilzal (zelzele)suresi ayet no:1/8

kaynak İslama bakış
 
Üst