• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

iyi yaşamayı ertelemek bizim elimizdemi?

güney

iyi yaşamayı erteleyenler, yollarına bir ırmak çıkınca karşıya geçmek için,ırmagın akıp gitmesini bekleyen kişilere benzerler

sizce??
iyi yaşamayı ertelemek bizim elimizdemi yoksa......?

iyi yaşamak bizim elimizde tabi.Allah insanlara akıl denen benzersiz bişey vermiş.Aklı doğru zamanda ve yerinde kullanırsak istediğimiz bir hayattan daha fazlasını kazanırız.

güney

iyi yaşamak bizim elimizde tabi.Allah insanlara akıl denen benzersiz bişey vermiş.Aklı doğru zamanda ve yerinde kullanırsak istediğimiz bir hayattan daha fazlasını kazanırız.
"Akıl" verilen akıl ,biz insanlarda olduğunu düşündüğümüz "akıl" ....koşullarla zenginleşmiyormu..
beslenip zamana ve koşullara uygun olarak bizi yönlendirmesi gerekiyor.
Peki biz hala istediğimiz yada düşlediğimiz yerde değilsek bu bizim "akıl" eksikliğimizmi? yoksa.......?

herkesin hayatı iyiyizse kötü yaşayanlar kendileri buluyor diyorsun yani.ilginç.ahiret inancında da bu yok ama madem bu işi dine bağlıyorsun aklını kullanarak ii düşünmen lazım..

Kısa ve öz tespit yapmışsınız. Aynı fikirdeyim.
"İyi yaşamayı erteleyenler" yerine "Eline geçen fırsatı değerlendirmeyenler" deseydiniz, o zaman farklı yorumlarım olurdu.

"iyi yaşamayı erteleyenler, yollarına bir ırmak çıkınca karşıya geçmek için,ırmagın akıp gitmesini bekleyen kişilere benzerler"
sizce??
iyi yaşamayı ertelemek bizim elimizdemi yoksa......?
sevgili güney güzel bir konu seçmişsin bence fakat konu başlığı yine her zamanki gibi eksik gözüküyor nedenini yazmıycam o başka bir tartışma konusu olur sanıyorum
şimdi gelelim konuya önce iyi yaşamanın adını koymamız gerekiyor ki neyi erteleyip neyi ertelemediğimiz ortada olsun
hani kimisi tatilde sadece göl ve bir olta arar kimi tatilde bol alkol sahil müzik arar
ve tatilini geçirir sorsan ikiside iyi bir tatil yapmıştır
asl olan iyi yaşama sosyal hayat seviyesi ise burda akılla ilgisi olmayan durumlar vardır derim
mesela çoğumuz anlamayı aklımızla gerçekleştirdiğimizi düşünürüz
halbuki anlama akılla olsaydı kimse sigara içmezdi
akıl insanı kandıra biliyor ama kalp insanı kandıramıyor hani en sıkıştıhımız anımızda kalbine sor deriz ya işte öyle bir şey

peki bizim elimizde olan durum ney diyorsun ki :akıl zamanın koşulları ile..........devam ediyor cümlen.bizi yönlendirmesi gerekmiyormu tabiki gerekiyor
fakat rabbımız aklımızın bizi nereye yönlendireceğini bildiği için diyor ki :
kulum dünyaya seni yolladım beni arayıp bulasın diye eğer beni arar isen bulursun sana ancak ben yeterim benden başka hiç bir şey sana yetmez seni mutlu huzurlu etmez

yani huzuru iyi yaşamayı ertelemememiz için ALLAH ı aramalıyız
günümüzde iyi yaşama adına insanlar bir çok unsurlar aramaktadırlar mesela insan ev ister evi alır ama ona yetmez ikincisini ister
veya bir yatım olsun der yatıda alır oda yetmez gemi ister örenekleri sen çoğalt
iyi yaşama adına okadar basit maddelerin ve manaların peşinde koşuyoruz ki

gerçek iyi yaşamayı unutuyoruz......

anlatacak okadar çok manalar varki ben sözü fazla uzatmıyim arkadaşlar okumaktan sıkılmasınlar
bence sen önce iyi yaşamak nasıl olur maddeylemi?yoksa manaylamı diye sor

daha sonra ertelenip ertelenmediğini anlayalım

iyi forumlar