Margarinler sağlıklımıdır?

MARGARİN SAĞLIKLIDIR​

Yağlar, insanların beslenmeleri için gerekli üç ana besin maddeleri arasında en büyük enerji kaynağıdır. Yağlar, gıdalardan tat almamızı sağlar ve pişirmeye yardımcı olur.

Margarinler; ayçiçek, soya, palm gibi bitkisel sıvı yağlardan elde edilir. Margarinler hayvansal yağlara oranla daha az doymuş yağ ve çokça doymamış yağ içerirler.

Margarinler sağlıklıdır, çünkü;
Bitki kaynaklıdır, yani kolesterol içermez .
Doymuş yağ oranı düşüktür.
Doymamış yağ oranı yüksektir.
Vücudun mutlaka ihtiyacı olan omega 3 ve omega 6 yağlarını içerirler.
Trans yağ içermez.
Yaşam için zorunlu ve sadece yağda eriyen A, D ve E vitaminlerini içerirler.

MARGARİNİN GÜNLÜK BESLENMEDEKİ YERİ​

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Türkiye’de insanların günlük enerjilerinin %30-35’ini yağ ve margarinden sağlamasını tavsiye etmektedir. Oysa bu oran ortalama Türk insanında %24’dür. Yani, bizim yağ ve margarini daha fazla tüketmemiz gerekir. Dünya Kalp Federasyonu, Amerikan Kalp Derneği, Harvard Tıp Okulu ve Türk Kalp Vakfı margarini, dengeli beslenmenin vazgeçilmez bir parçası olarak önermektedir.

TRANS YAĞLAR​

Margarin 138 yıllık bir ürün olup, bu uzun yıllar içinde sürekli olarak teknolojik gelişme göstermiştir. 1995 yılına kadar sağlıklı sayılan trans yağların o tarihte olumsuz etkileri kanıtlanmıştır. Bu tarihlerde Avrupa’da ve 2000’li yılların başında da Türkiye’de en son teknolojiler uygulanarak Trans yağsız margarin üretilmeye başlanmıştır. Tüketicilerimize, satın alırken margarin ambalajlarında bundan böyle “TRANS YAĞ YOKTUR” veya “TRANS YAĞ İÇERMEZ” işaretlerini kontrol etmelerini öneririm.

MARGARİNLER BESLENMEDE “OLMAZSA OLMAZLAR” ARASINDADIR.​

1 gramında 9 kilokalori vardır. En büyük enerji kaynağıdır.
A, D ve E vitaminleri bulunur.
Doymamış yağ yönünden zengindir.
Trans yağ içermez.
Kolesterol metabolizmasını düzenler.
Doygunluk hissi oluşturur.
Yemeklerin hoşa gitmesine yardımcı olur.
Besin hazırlamada ( Pasta, kek, börek, kurabiye vb. ) fonksiyoneldir.

NE KADAR MARGARİN TÜKETİYORUZ:​

Türkiye’de kişi başına yılda ortalama 2,2 kg margarin tüketilmektedir. Bu miktar İngiltere’de 8, Belçika’da 26, Singapur’da 45 kg. dır. Bu değerlere bakıldığında tüketicilerimizin gelişmiş ülkeler düzeyine erişmek için çok daha fazla margarin kullanması gerektiği ortaya çıkıyor.

MARGARİNLERİ RAHATLIKLA TÜKETEBİLİRSİNİZ​

Margarin hakkında yanlış bilgi sahibi dostlarınıza doğruları söyleyin.
Sağlıklı ve afiyet içinde bir yaşam dileğiyle,...
 
Üst