Adet yaşı 3 'e düştü..

Türkiye’de yaklaşık 12 olan âdet görme yaşında korkutan düşüş... Okula bile başlamayan ya da yeni başlamış kızlarının âdet görmesi, göğüslerinin büyümesi üzerine anne babalar doktor kapısı aşındırıyor. Oyun dünyasında olan 3 yaşında kızların bile regl olduğu vakalar yaşanırken, erkeklerde de meme büyümesi görülebiliyor. Hazır, katkı maddeli ve hormonlu yiyeceklerin tüketiminin hızlı artması, kontrolsüz tarım ilacı kullanımı sebebiyle erken ergen olan kızlar, 5-6 cm boy atabildikleri için ciddi bir boy kısalığı sorunuyla da karşı karşıya kalıyor.

Ancak, doktorlar, erken tedaviye başlandığında bu durumun olumsuz sonuçlarından sakınılabileceğine dikkat çekti.

KİLOLARCA MEYVE YEMEYİN
Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz (Acıbadem Hastanesi):

Erken ergenlik yaşı 6 da, 2-3 de olabilir. Kilolarca sebze-meyve tüketen çocuklarda görülebilir. Bu bir hastalık, erken âdet gören çocukların boy uzamaları azalıyor. Üretim aşamasında devletin kontrolü sağlanmalı, çocuklar değişik miktarlarda sebze ve meyveyi tüketmeli. Tanı konulunca, tedavisi kolaylıkla yapılabilir.

TV’DEKİ SEKSİ REKLAM DA ETKİN
Yard. Doç. Dr. E. Mahir Gülcan (Yeditepe Üniversitesi Hastanesi)

Araştırmalarda bazı tarım ilaçlarının, vücutta östrojen hormonunu artırarak kız çocuklarda erken âdet, erkek çocuklarda meme büyümesi yaptığı gösterilmiştir. Bilimsel olarak yüzde 1 civarında olması gereken erken ergenlik oranı, bazı araştırmalarda yüzde 14’e yükseldi. Televizyon ve reklam yoluyla seksi çağrışımların yapılması da sebepler arasındadır.

PSİKOLOĞA GİDİLMELİ
Psikolog Şebnem Turhan (Medical Park Bahçelievler Hastanesi):

Çok fazla içe kapanma, kimseyle konuşmama, aile bireylerinden uzaklaşma, başarıda ani düşüş, uyku ve iştahla ilgili sorunlar, öfkeyi kontrol etmede güçlükler görülebilir. Bu durumda psikoloğa gidilmeli.

ÇOCUĞUNUZU İZLEYİN
8 yaşından önce kızlarda meme gelişimi, aşırı kıllanma, hızlı boy artışı; erkeklerde 9 yaşından önce genital gelişme, aşırı kıllanma, hızlı boy artışı; her iki cinsin de erken yaşlarda cinsel eğiliminin artması gibi durumlarda aileler doktora başvurmalı.
 
TV’DEKİ SEKSİ REKLAM DA ETKİN
Yard. Doç. Dr. E. Mahir Gülcan (Yeditepe Üniversitesi Hastanesi)
asıl sorun bu olsa gerek medyada bırakın normal filimleri çizgi filimlerde bile erotizim
sahneleri anlatılırsa
bir de çevre eğlence anlayışı sadece cinsel boyutda (çoğunluk)düşünülürse başka ne olabilirki
yazık? çocuklara sahip çıkmak gerekli !
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
katılıyorum çocukların izledigi proğramlara çok dikkat edilmeli en basitinden klpler bile cinsel içerikli aslında bu adet yaşının 3 yaşına inmesi korkunç bir durum ama olacağı buydu,,
 
hayir hayir 3 yasindaki bir bebegin erotizmle alaka kurmasi mantiksizlik, siz cocuk olarak dusunun 3 yasindaki bir olayi hatirliyor musunuz.

cunku 3 yasindan onceki donemi cocuklar hatirlamaz bile bu bilimsel olarak kanitlanmis.

+cocuk 40 -50 cm nin ustunde uzakliktaki objeleri gormez tanimaya baslar diliyle eliyle ve dokunarak koklayarak. seks 10 yasindan once aklina bile gelmez. bunlar belki 10 yasindan sonraki cocuklar icin gecerli. biraz inanc degerlerimize dayanarak fikir yurutuyoruz.

neden cin de gelen et bebek olayi hic akliniza gelmiyor,,
icinde hormon var, kadinlik hormonu acik ve acik, ithal edilmesi de yasak degil.
avrupa toplulugunda yasak senelerdir. satilamayan et bebekler turkiyede satiliyor fiyati bu yuzden cok ucuz,

amerika naylon poset olayini 15 sene once kaldirdi kagit kullaniyor, dunya kagit posete donuyorklen biz sentetik sagliga zararli malzemeler kullaniyoruz. sucladigimiz seyler ahlakii degerlerimize ters gelenler genelde. bilimsel olarak ters olanlari bilip te hic kaldirmiyoruz.
ithal etmeye devam hemde sonuna kadar.
kiz cocuklariniza et bebek yumusak plastik silikon bebek vermeyin hediye etmeyin..
konu icin tesekkurler
 
Üst