Bu köyde eceliyle ölen erkek yok!

Köyün imamından çarpıcı bir o kadar da acı itiraflar...

Meşebağlar köyü muhtarı Seyithan Gören, köyden 450’ye yakın kişinin de aynı nedenden göç etmek zorunda kaldığını anlatıyor.

Diyarbakır’ın Hazro ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki 700 nüfuslu Meşebağları köyündeki vatandaşlar, uzun yıllardır yaşanan kan davası nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor.

Son 70 yılda 100’ü aşkın kişinin kan davaları nedeniyle yaşamanı yitirmesi nedeniyle “Erkekleri eceliyle ölmez” diye tabir edilen Meşebağları köyünde, vatandaşlar kan davalarının artık sona ermesini istiyor.

Meşebağlar köyü muhtarı Seyithan Gören ortaya çıkmayan kan davası sorununun atalarından kalan “kötü bir miras” olduğunu, çoğunun da önemsiz nedenlerden ortaya çıktığını söyledi.

Köyde şu an yaşayan 700 kişi ile daha önce göç etmiş çok sayıda kişinin kan davasından büyük zarar gördüğünü belirten Gören, köyden 450’ye yakın kişinin göç etmek zorunda kaldığını anlattı.

Kan davasının artık sona ermesi gerektiğini vurgulayan Gören, “Bu çağda artık kan davasına yer olmamalı. Ancak halen yaşanıyor. Hayvan otlatma nedeniyle yaşanan bir tartışma kan davasına dönüşüyor. Herkesin bu sorunun çözümüne katkıda bulunmasını istiyoruz” dedi.

Yaşamı boyunca tanık olduğu kan davaları nedeniyle 100’ü aşkın kişinin yaşamını yitirdiğini belirten 71 yaşındaki Ömer Kaya, “Cahillikten yaşanan kan davaları nedeniyle binlerce kişi mağdur oldu. Çünkü kan davasından sadece bir aile değil, onların tüm yakınları zarar görüyor. Kan davaları köyümüzde büyük acılara neden oldu. Hiçbirimiz kan davası istemiyoruz. Ancak yine de yaşanıyor” diye konuştu.

Sorunun eğitimle çözüleceğini ifade eden Naif Tanrıverdi çocuklar arasındaki kavgaya büyüklerin karışması nedeniyle çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan kan davalarının yaşandığını söyledi.

‘ECELİYLE ÖLMEZLER’

Yaklaşık 100 yılı aşan kan davalarını artık bitirilmesi gerektiğini belirten köy imamı Mehmet Ökmüş, şöyle konuştu: “Kan davası sadece bizim köyümüzün sorunu değil. Ancak bizim köyde diğer yerlere oranla çok daha yoğun yaşanıyor. Bölgede ‘Meşebağları köyünde erkekler eceliyle ölmez’ diye tabir var. Gerçekten de kan davası nedeniyle çok ölüm yaşandı. Bıktık bundan artık. İnsan öldürmek dinimize aykırıdır. Buna rağmen kan davası nedeniyle cinayetler işleniyor.”

‘SOSYOLOGLARIN ARAŞTIRMASI LAZIM’

Tarsus’ta 5 kişinin öldüğü olaya karışan 2 tarafın da Meşebağları Köyünden göç eden aileler olduğunu belirten Hazro Kaymakamı Ahmet Özyiğit, olaydan büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Hazroluların ilçeye dışarıdan gelen yabancılara çok iyi davrandıklarını, ancak her nedense kendi aralarında yaşadıkları en ufak bir sorunun kan davasına dönüştüğünü anlatan Özyiğit, şöyle konuştu:

“En ufak bir sorun ölümle sonuçlanabiliyor. 20 yıl önce yaşanan kız kaçırma veya benzeri bir sorun nedeniyle halen süren kan davaları var. Meşebağları köyü kan davasının en yoğun yaşandığı köyümüz. Bu köyümüzde erkek nüfusun bir büyük kısmı kan davası nedeniyle yaşamını yitirmiş. Çok sayıda ailede göç etmek zorunda kalmış. Belediye Başkanımız Hamit Ergin’in ailesi ile başka bir aile arasında 3 yıl önce başlayan kan davası sürüyor. Tüm çabalarımıza rağmen bir türlü sona erdiremedik. Belediye başkanının 500 yakını kan davası nedeniyle ilçeden göç etmek zorunda kaldı. Kan davaları ilçe için büyük sorun.”

Kan davalarının en büyük mağduru kadın ve çocuklar olduğunu da belirten Özyiğit, “Sorun cahillikten kaynaklanıyor. Kan davalarını çözmek çok zor. Sosyologların araştırması lazım” dedi.

HAZRO BELEDİYE BAŞKANI DA KAN DAVASI MAĞDURUYDU

Diyarbakır’ın Hazro İlçesi Belediye Başkanı Hamit Ergin da 2005 yılında kan davası nedeniyle 4 ay görevini ilçe dışından yürütmüştü. Ergin, 6 bin 200 nüfuslu ilçeyi telefonla yönetip resmi evrakları Diyarbakır’da imzalamış, daha sonra güvenlik önlemleri altında ilçedeki görevine dönmüştü.

AA
 
Üst