Cihat Aşkın kimdir?

Cihat Aşkın kimdir?​

Cihat Aşkın, Türk kemancı, akademisyen ve bestecidir. Klasik Batı Müziği eserlerinin yanı sıra Anadolu ezgilerini de yorumladığı için Bu toprağın kemancısı diye anılır.

1968 yılında İstanbulda orta halli bir ailenin üç çocuğundan biri olarak doğdu. Babası hafız imam Sami Aşkın, annesi Remziye Hanımdır. Ailesinde müzik ile uğraşan kimse yoktu ama Aşkın, Beşiktaştaki Dikilitaş İlkokuluna başladığında alınan mandoliniyle, notaları öğrenmeden ilk bestelerini yapmıştır. Ziya Osman Sabanın bir şiirini bestelediğinde, ancak 8 yaşındaydı. Beşiktaş Güzelleştirme Cemiyetinde keman çalışına hayran olduğu Mesut Durandan ilk müzik derslerini almaya başladı. Babası Sami Aşkın, oğlunun klasik müzik merakına her zaman destek verdi.

11 yaşında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'na girdi. Konservatuarda, özel Yetenekli Çocuklar Sınıfı'nda Profesör Ayhan Turan ile keman eğitimine başladı. Prof. Turan, keman çalmayı kendisine Suzuki Tekniği adı verilen bir yöntemle öğretti.

Cihat Aşkın, 1 yıl sonra okuldaki ilk resitalini verdi. On beş yaşına gelmeden Paganini'nin kaprislerinin tamamını çalan Aşkın, ilk orkestra konserini ise 16 yaşında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'yla Tchaikovsky'nin Keman Konçertosunu çalarak verdi. Okuldan 1989 yılında mezun oldu.

Daha sonra Londra'ya giderek Kraliyet Müzik Kolejinde Profesör Rodney Friend ile çalıştı ve solistlik diploması aldı. Hemen akabinde Londra City Üniversitesi'nde Prof. Yfrah Neaman ile çalışmalarına devam etti. 1993 yılında masterını tamamladı, 1996da doktorasını tamamlayarak Müzik Doktoru unvanını aldı, 1998 yılında doçent oldu.

1990lı yıllarda pek çok uluslar arası yarışmada ödüller alan Cihat Aşkın, başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olmak üzere ülkenin tüm orkestraları ile konserler, Edirne'den Van'a kadar hemen tüm bölgelerinde halk için resitaller verdi. Aşkın 1995te Yalçın Tura'nın kendisine ithaf ettiği konçertosunun dünyadaki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

1998de, Cumhuriyetin 75. yılı şerefine bugüne kadarki tüm Türk bestecilerinin keman için yazdığı eserleri araştırarak, arşivlenmesi, seslendirilmesi ve kaydedilmesini sağlamak çabasına girişti. 70 kadar besteci, 140 kadar eser tespit etti (eser sayısı sonradan yükselmiştir) Eserlerin bir kısmının kaydını bizzat kendisi yaptı.

Aşkın'ın yaptığı diğer kayıtlar arasında Hikmet Şimşek yönetiminde Macar Virtuozları eşliğinde seslendirdiği Mozart'ın Keman Konçertosu No.5 (1991), Kemancı Suna Kan ile Bach'ın îki Keman için Konçertosu (1998) vardır. Kodaly, Gliere, Halvorsen, Honnegger ve Aquiar'ın keman ve çello için eserlerini içeren CD'si 1996 yılında Meridian Şirketi tarafından Londra'da yayınlanmıştır. Sanatçının Kalan Müzikten Minyatürler, Ege'nin Türküsü ve Umutsuz başlıklı CD'leri yayınlandı. Minyatürler, Türkiyede bugüne kadar bir klasik müzikçinin ulaştığı en fazla satışı yakalayan albüm oldu.

İTÜ Oda Orkestrası'nın kurucusu olan Aşkın, İstanbul Oda Orkestrasını ve Filarmonia İstanbulu yeniden hayata geçirerek her iki orkestranın da genel müzik direktörlüğünü ve İstanbul Modern Müzik Ensemble (IMME)ında solistliğini yapmaktadır.

Cihat Aşkın, Türkiyenin en idealist keman eğitimi projesi olarak nitelediği bir eğitim projesini gerçekleştirmektedir. Bu proje çerçevesinde yaşları 8-17 arasında değişen, müzik öğrenimi görmekte olan çocuklardan oluşan Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) adlı bir grup kurmuştur. Her kentten yılda 20 çocuk yetiştirerek 10 yılda 1600 kemancı yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Cihat Aşkın Ödülleri​

1984 İTÜ Başarı Ödülü
1985 İstanbul Filarmoni Derneği Ödülü
1987 Yehudi Menuhin Keman Yarışması "En İyi Bartok Yorumcusu"
1990 Percy Coates (Londra)
1990 Leonard Hirsch Ödülü (Londra),
1990 Isolde Menges Ödülü
1990 Kathleen Long Oda Müziği Ödülü
1990 Carl Flesch Keman Yarışması "Olağanüstü Liyakat" Ödülü
1991 Isolde Menges Ödülü (2. defa)
2002 "Foyer des Artistes" (Roma)
 
Üst