• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Dünya hayatı..

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Abdullah İbni Mesut'tan rivayet edildiğine göre, Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bir hasır üzerine yatmıştı. Kalkınca, yan tarafında hasırın iz bıraktığı görüldü. Kendisine :

- Ya Rasulallah sana bir şey (yani bir yumuşak yatak) alsak, dedik. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem :

- Benim dünya ile ne alakam var. Ben dünyada ancak bir ağaç altında gölgelenmiş , sonra ağacı bırakarak kalkıp gitmiş olan bir binici ( yolcu) gibiyim “ buyurdu.

Evet, insan burada misafir ve yolcudur ve ebedi yolda kendisine lazım olacak eşyayı ve erzakı buradan temin etmekle mükelleftir.

Misafir ev sahibinin işine karışmaz...

O misafirhaneye kendi evi gibi sahip çıkmaz, tahakkümde bulunmaz.

Yapılan ikram ve muameleleri tenkit etmez, nankörlük etmez, inkâr etmez.

Hasılı; misafir olan kimse, beraberinde getirmediği ve kendisi ile birlikte götüremeyeceği şeylere âlaka duyup kalbini bağlamaz, gönlünü kaptırmaz.

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, bir gün İbn-i Ömer’in omzundan tuttu ve şöyle dedi :

“Dünyada sanki gurbette imişsin gibi , veyahut bir yolcu gibi ol ve kendini kabirde yatanlar arasında say.” İbn-i Ömer (ra) da öyle yapar , hem de şu tavsiyelerde bulunurdu :

“Geceye gireceğin vakit sabahı bekleme. Sabaha çıktığın vakitte geceyi bekleme. Ve sıhhatinden hastalığın için, hayatından da ölümün için bir şey yapıp hazırlama fırsatını kaçırma.”

Evet , bizim halimiz şudur:

“ Ana rahminden geldik pazara

Bir kefen alıp döndük mezara.”

Gerçekten dünya hayatı , âhret hayatının yanında geçici ve değersizdir.

--------------------------------------------------------------------------------

Venhar

Ana rahminden geldik pazara

Bir kefen alıp döndük mezara.”

işte koca bir hayatın özeti . tşk ederim atmaca yorumun için..

Ne mutlu,
Oyun ve eğlenceden ibaret olan dünya hayatını Ahiretin tarlası olarak ekenlere...

Venhar

“Dünyada sanki gurbette imişsin gibi , veyahut bir yolcu gibi ol ve kendini kabirde yatanlar arasında say.”

katılıyorum sana kardeşim ( ne mutlu hz ömer gibi yaşayanlara).