Gelin kaynana tartışmaları..

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Uzun yıllar önce Çin’de Li-Li adlı bir kız evlenir ve aynı evde kocası ve kaynanası ile birlikte yaşamaya başlar. Lakin kısa bir süre sonra kayınvalidesi ile geçinmenin çok zor olduğunu anlar. İkisinin de kişiliği tamamen farklıdır. Bu da onların sık sık kavga edip, tartışmalarına yol açar.

Bu, Çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrenin oldukça tepkisini alır. Bir kaç ay sonra bitmez tükenmez gelin kaynana kavgalarından ev, onun ve annesi ile karisi arasında kalan eşi için de cehennem haline gelmiştir. Artık bir şeyler yapmak gerektiğine inanan genç kız doğru babasının eski bir arkadaşı olan baharatçıya koşar ve derdini anlatır.
Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı bir ekstre hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptığı yemeklerin içine koymasını söyler. Zehir az az verilecek , böylece onu gelininin öldürdüğü belli olmayacaktır. Yaşlı adam genç kıza kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını ona en güzel yemekleri yapmasını söyler.

Sevinç içinde eve donen Li-Li yaşlı adamın dediklerini aynen uygular. Her gün en güzel yemekleri yapıyor. Kaynanasının tabağına azar azar zehri damlatıyordu. Kimseler şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranıyordu. Bir süre sonra kayın validesi de çok değişmişti ve ona kendi kızı gibi davranıyordu. Evde artık barış rüzgarları esiyordu. Genç kız kendisini ağır bir yük altında hissetti.

Yaptıklarından pişman bir vaziyette baharatçı dükkanının yolunu tuttu ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir için yalvardı. Yaşlı kadının ölmesini artık istemiyordu. Yaşlı adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran Li-Li ye baktı ve kahkahalarla gülmeye başladı;

"Sevgili Li-Li , sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayın valideni sadece daha da güçlendirdin hepsi bundan ibaret. Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça o da dağıldı ve yerini sevgiye bıraktı. Böylece siz gerçek bir ana kız oldunuz." dedi.


Kıssadan Hisse:Eski bir Çin atasözü şöyle der ;Gül veren elde gül kokusu kalır.Sevilen insan, sevgisini insanlara veren insandır.


kaynak ibretlik hikayeler..
 
Gül veren elde gül kokusu kalır.
Sevilen insan, sevgisini insanlara veren insandır.
Yaşlı adam çok güzel ders vermiş kıza asıl zehir evet cidden kızın beynindeymiş,bencede herşey sevgiden geçer sana taş atana sen ekmek ver hesabı.teşekkürler selinamm paylaşımın için:)
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Gülüm haklıısn ama bazen nefsimize yeniliyoruz ..
 
Evet bi çok zaman yeniliyoruz selinamm ama bi insanın canına kastedecek kadar yani bu hikayedeki gibi kaynanasınıu zehirleyecek kadar nefis yenikliğini kabullenmek çok zor canım.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
haklısın canım yaşlı adamı burda kutlamak lazım:))))
 
Üst