Erkek Maymunlar Oyuncak Arabalara Meraklı

Erkek maymunların, bebek ya da peluş oyuncaklardan çok, küçük arabalar gibi erkek çocuklarının oynadığı oyuncaklara ilgi duyduğu ortaya çıktı.
Atlanta'daki Yerkes Yerkes Primat Araştırma Merkezi'nden psikolog Kim Wallen ve ekibinin yaptığı araştırma, "sosyal çevre ve reklamların etkilemediği" erkek maymunların erkek çocuklarıyla aynı davranışları sergilediğini gösterdi.

Wallen ve ekibi, 1-4 yaşındaki 11 erkek ve 23 dişi Rhesus maymununun 10 metre uzağına biri tekerlekli diğeri peluştan iki grup oyuncak koydu.

Erkek maymunların kamyon, araba gibi tekerlekli oyuncaklarla daha fazla zaman geçirdiği, dişilerinse zamanlarını her iki gruptaki oyuncaklara verdiği gözlendi.

Dişi maymunların erkeklerden daha meraklı oldukları için her iki gruptaki oyuncağı da "keşfetmek" istemiş olabileceklerini, erkek ve dişileri, nesnenin rengi ya da şekli gibi bazı özelliklerinin çekmiş olabileceğini ya da erkeklerin daha fazla fiziksel hareketin gerektirdiği oyuncakları tercih etmiş olabileceklerini söyleyen Wallen, sebebin ne olduğuna ilişkin kesin bir açıklama yapmadı.

Ancak Wallen'ın araştırması daha önce Teksas Üniversitesi'nden psikolog Gerianne Alexander'ın maymunlar üzerinde yaptığı araştırmayla örtüşüyor.

Alexander, çok küçük yaştan itibaren iki cinsiyet arasında davranış farklılıklarının olduğunu, bu eğilimlerin daha sonra toplumun etkisiyle belirginleştiğini belirtmişti.

Kaynak : AA
 
Üst