Çocuklarda Sinüzit

Bir veya birden fazla burun içine açılan (drene olan) sinüslerin inflamasyonuna sünizit denir. Her insan da 4 grup sinüs mevcuttur. Çocuklarda çoğunlukla ethmoid sinüs etkilenir. Soğuk algınlığı sinüs enfeksiyonu başlamasına sebep olabilir. Ayrıca olağan dışı olarak fıstık tanesi, boncuk, kuru üzüm vb. yabancı cisimlerin burun içinde bulunması enfeksiyon sebebi olabilir. Enfeksiyon başladığında sinüs mukozasında meydana gelen şişlik sinüs müköz(kıvamlı) sekresyonunun boşaldığı (drene olduğu) pasajı bloke eder.Bu dışarı boşalamayan sinüs sıvısının içerde birikmesine sebep olur. Uzun süre boşalmayıp içerde biriken sıvı enfekte olur.

Sinüzit Bulguları

Çocukluk yaş grubunda sinüzite ait bulgular soğuk algınlığı ile hemen hemen aynıdır. Semptomlar 7 veya 10 günden daha uzun sürerse sinüzit açısından değerlendirmek gerekir.

Genellikle sinüs enfeksiyonlarında aşağıdaki bulgular saptanır

Ateş
Sarı- yeşil burun akıntısı
Öksürük
Baş ağrısı
Yüzde ağrı veya basınç hissi
Konjesyon
Göz etrafında şişlik
Hapşırma atakları

Doktor çocuğumun probleminin sinüzit olduğunu nasıl anlar?

Genellikle sizin tarif ettiğiniz şikâyetler doğrultusunda doktorunuz tanıyı koyabilir. Ancak bazen röntgen çekilerek sinüslerin tam anlamıyla identifiye edilmeside gerekebilir.

Çocuğum nasıl tedavi edilir?

Antibiyotik öncelikli tedaviyi oluşturur. Bunun yanında;
Konjesyonu önlemek için dekonjestan
Şişliği önlemek için kortizonlu burun spreyleri kullanılır.
Doktorunuzun önerileri doğrultusunda şikâyetler geçinceye kadar ilaçların düzenli kullanımı çok önemlidir. Bazı durumlarda müköz akıntının kıvamını azaltmak için mukolitik eklenmesi gerekebilir, Bundan dolayı doktorunuzla devamlı irtibat halinde olmanız gerekmektedir.

Sinüzit Tedavisi

Sinüslerin iltihabı anl***** gelen Sinüzit Türkiyede her yıl yaklaşık 15 milyon insanı etkileyen yaygın bir sağlık problemidir. Romatizma ve yüksek tansiyondan daha fazla görülmekle birlikte, Şeker hastalığından ve kalp yetmezliğinden daha fazla hayat kalitesini bozmaktadır. O kadar ki; yaşam kalitesini fiziksel ve fonksiyonel açıdan bozmakla kalmaz, psikolojik olarak ta hastaları etkileyen ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkar.

Sinüzit Hakkında Gerçekler

-Her yıl erkeklerin % 16 sını,bayanların %21 ini etkiler.
-Sinüzite bağlı ciddi iş gücü kaybı olmaktadır; Amerikada yapılan bir araştırmada sinüzitin yıllık 73 milyon $ dan fazla iş gücü kaybı ortaya çıkardığı tespit edilmiştir.
-Kronik sinüziti olan hastalar, bu hastalığı olmayanlara göre en az iki kere daha fazla doktora gitmektedir ve en az beş kez daha fazla ilaç tedavisi almaktadır.
Alıntıdır...
 
Üst