Porseleni elde yıkayın gümüşü parlatın

İşte size mutfak eşyalarınızı uzun süre kullanmanın ipuçları: Gümüşlerinizi pamuklu kumaşla temizleyin, çelik eşyaları uzun süre suda bekletmeyin. Kristalleri dolaba yerleştirirken de arada mesafe bırakmayı unutmayın.

Porselen

* Porselenlerinizi ateşle direk temas ettirmeyin. Çünkü ateş porselen üzerinde şok etkisi yaratır ve kırılmasına neden olur.

* Porselenlerinizi derin dondurucuya koyabilirsiniz ancak dondurucudan çıkartığınız malzemenizi oda sıcaklığında bir süre bekletmeden fırına koymayın.

* Metal çatal ve bıçaklar, porselenin üzerinde iz bırakabilir.

* Porselenlerin üzerinde kalan çay ve kahve lekelerini porselen temizleme tozu ya da diş temizleme tozu yardımıyla çıkarabilirsiniz.

* Yıkama sırasında sıvı veya krem temizlik ürünleri kullanmayı tercih edin. Çünkü sert temizlik maddeleri ve tel porselenlerinize zarar verir.

* Kurumuş yemek artıkları, porselenlerinizin dekorlarının zedelenmesine sebep olabilir. Bu yüzden yıkama işlemini yemek artıkları kurumadan yapın.

* Eğer porselenlerinizin desenleri altın rengindeyse bulaşık makinesi yerine elde yıkayın.

* Kullandığınız su yüksek oranda kireç içeriyorsa, takımlarınızı kireç önleyici bir deterjanla yıkayın.

* Tabak ve fincanlarınızı üst üste koyarken aralarına ince bir kağıt yerleştirin. Çünkü tabağın altındaki sırsız kenar hamuru, sır ve altın dekorları zedeleyebilir.

Kristal

* Kristalleriniz daima sıvı bulaşık deterjanıyla yıkayın. Yıkama sırasında kristallerin çizilmemesi için elinizdeki yüzükleri de çıkarın.

* Ağız kısımları bardakların en ince ve en hassas kısımları olduğu için bardakları ters çevirmeyin.

* Kristallerinizi dolaba yerleştirirken parçaların arasında mesafe bırakın. Çünkü kristaller yüksek sıcaklıkta genleşip diğer parçalara değerek kırılabilir.

Gümüş

* Gümüş, oksitlendiği ve karardığı için saklanmaya uygun değildir. Bu yüzden gümüşlerinizi sık sık kullanın.

* Gümüşlerinizi saklamak istediğinizde yassı ve kumaş kaplı kutuları tercih edin. Böylece aksesuvarlarınızı, toz ve kararmaya neden olan diğer kükürt kaynaklarından korumuş olursunuz.

* Gümüşlerinizin rengini ve parlaklığını koruması için pamuklu bir kumaş ile temizleyin.

* Gümüşlerinizi kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzak tutun.

* Gümüşlerinizi cilalarken aşındırmayan bir bez veya doğal kılları olan bir diş fırçası kullanın.

* Gümüşlerinizi sıvı deterjan kullanarak sıcak suda yıkayın. Bulaşık makinesi yerine elde yıkamayı tercih edin. Eğer bıçaklarınızın ağzı paslanmaz çelikten yapılmış ise diğer gümüşlerinizle birlikte yıkamayın. Çünkü üzerlerinde siyah noktalar oluşabilir.

* Bulaşık makinesi kullanmak zorunda kalırsanız gümüşlerinizi yemek takımlarınızın uzağına yerleştirin ve makine kurutma progr***** geçmeden eşyalarınızı makineden çıkarın.

* Tuz da gümüşün oksitlenmesine sebep olur. Eğer sürekli kullanmıyorsanız, tuzluk ve biberliklerinizin içini kaldırmadan önce boşaltın.

Çelik

* Çelik takımlarınızı leke olmaması için uzun süre suda bekletmeyin. Temizliği sıcak ve köpüklü suyla yapın.

* Eğer bulaşık makinesinde yıkayacaksanız yumuşak bir deterjan kullanın.
alıntı
 
Seni yerim ben bu yararlı çalışmalarına hayranım ve bunca çalışma karşılığında çok büyük övgüler hakediyorsun canım benim ya sen bu forumun direğisin bu kadar...Öpüldün
 
Üst