Bilgisayarınızda olması gereken programlar

Bilgisayarınızda mutlaka kullanmanız gereken yazılımlar​

Firefox
Açık kaynak kodlu tarayıcı, sunduğu pratik çözümler, hız ve güvenlik sayesinde Internet Explorer'a sizi muhtaç etmiyor. İnternete girmek istiyorsanız mutlaka Firefox ile başlayıp devam etmeniz önerilir.

OpenOffice
Ofis belgelerinizi açmak ve düzenlemek için kullanabileceğiniz en başarılı açık kaynak kodlu ve ücretsiz yazılımlardan biri olan OpenOffice, Türkçe arabirimi sayesinde zorluk çekmeden kullanabileceğiniz bir program. Word, Excel gibi popüler yazılımların neredeyse aynısı bu pakette var.

AntiVir
Bilgisayarınızı kurduktan hemen sonra güvenlik yazılımlarını yüklemelisiniz. Ücretsiz ve sizi virüslerden koruyan bir anti virüs yazılımı istiyorsanız AntiVir'i mutlaka denemelisiniz.

ZoneAlarm
Güvenliğinizi tamamlamanız için ihtiyacınız olan bir başka yazılım da firewall aracı. Deneyimi ve performansı ile akla gelen ilk isim olan ZoneAlarm, ücretsiz firewall aracı ile listede ilk sırada yer alıyor. Bu yazılım sayesinde hacker'lara geçit vermeyeceksiniz.

K-Lite Mega Codec Pack
Filmleri ve ses dosyalarını izlerken görüntüde ve senkronizasyonda bir problem yaşanmasını istemiyorsanız, en yeni codec'leri yüklemelisiniz. Tüm bu codec dosyalarını tek tek bulmak yerine K-Lite Mega Codec Pack kurmanız yeterli.

İrfanview
Resim dosyalarını izlemek için Windows'un size sunduğu seçenekler ihtiyacınızı karşılıyor gibi görünse de aslında bu imkanların çok daha fazlasını sunan yazılımlar var. Tıpkı IrfanView gibi. IrfanView sayesinde, resimleri izlemekle kalmaz, düzenleyebilir, formatlarını değiştirebilir hatta toplu işlemleri tek tıklamada gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik, Türkçe ve ücretsiz.

MSN
Hem Windows XP hem de Windows Vista ile birlikte gelen MSN, artık eski kaldı. En yeni MSN sürümünü kullanarak yeni imkanları kullanabilir ve hem daha estetik hem de daha kolay mesajlaşma yapabilirsiniz.

Flashget
İnternet üzerinden yaptığınız indirme (Download) işlemlerini hızlandırmaya ne dersiniz? Bağlantınızı en iyi şekilde ve sonuna kadar kullanmak için iyi bir indirme yöneticisine (Download Manager) ihtiyacınız var. Bunun için Flashget kullanmalısınız. Ücretsiz, başarılı ve Türkçe.

Winamp
Müzik dosyalarınızı çalmanız için Windows Media Player kullanıyorsanız, hem bilgisayarınıza hem de size yazık. Winamp, bu işi hem daha kolay hem de bilgisayarınızı yormadan yapıyor. Son sürümü sayesinde, en yeni formatları sorunsuz bir şekilde çalabiliyor. Pek tavsiye etmiyoruz ama video da oynatabiliyor.

Adobe Flash Player
Web sitelerindeki Flash nesneleri oynatmak için bilgisayarınıza Adobe Flash Player'ın kurulu olması gerekiyor. Bu yazılımın en yeni sürümü, H264 Codec destekleyen kaliteli videoları da oynatabiliyor. Web sitelerini sorunsuz gezmek istiyorsanız bu yazılımı mutlaka kurmalısınız.

Adobe Reader
PDF dosyalarını okuyabilmeniz için Adobe Reader'ı kurmanız gerekiyor. Bu dosya biçimi, hem e-postalarda, hem web sitelerinde hem de e-kitaplarda sık sık kullanılıyor. Hatta bazı iş yazışmaları bile bu format üzerinden yapılıyor. Adobe Reader ile bu dosyaları kolayca açabilirsiniz.

Nero
CD ve DVD yazmanız için Windows ile beraber gelen araçlar size tam çözüm sunmazlar. Bu konuda size yardımcı olabilecek en iyi yazılım; Nero. Türkçe arabirimi ve en yeni formatlara sunduğu destek ve yardımcı araçlarla birlikte mutlaka bulundurmanız gereken bir yazılım.

WinRar
En iyi sıkıştırma yazılımlarından biri olan WinRar, ISO dosyalarını açmakta da oldukça başarılı. Her ne kadar 7-Zip gibi ücretsiz bir alternatifi olsa da WinRar da sisteminizde bulunması gereken yazılımlardan biri. Son sürümü, çok çekirdekli işlemcileri de destekliyor ve Türkçe.


Spybot Search & Destroy
Antivirüs yazılımlarının bile bulamadığı reklam ve casusluk amacı taşıyan dosya ve programları bulan, kolayca temizleyen bir program. Üstelik, Türkçe arabirime de sahip ve ücretsiz. Sistem dosyalarını da başarıyla temizleyebiliyor.
 

SMN

Kaspersky Antivirus...
Küçük boyutlara sahip bir bilgisayar virüsü, yıllar süren emeğin boşa gitmesine yol açabilecek veri kayıplarına neden olabilir, bu yüzden bilgisayarınızın güvenilir bir anti-virüs korumasına sahip olması kaçınılmazdır. Bu korumayı dünya çapında birçok bilgisayar dergisi ve bağımsız araştırma birimleri tarafından gerçeklestirilen karşılastırmalı testlerde her zaman ön plana çıkan Kaspersky Antivirus sağlayabilir
Program Yükle

Flashget
Bu program sayesinde normalden 5 kat daha hızlı dosya indirin.Flashgetin hızı kanıtlanmış olup diğer download hızlandırıcılardan daha iyi olduğu bir çok kez kanıtlandı. Yani bu program ile program yapımcılarının dediği gibi 5 katı hızlandıramasada parçalara bölerek normalden ve diğer programlardan çok hızlı olduğu kesin. Yani indireceğiniz dosyaları 5 kanaldan aynı anda indirir.
Download kesintilerine devam etme desteğiyle her türlü soruna karşı büyük boyuttaki dosyaları tekrar indirmek zorunda kalmazsınız...
Ayrıca IE'de sağ tuş menüsünede eklenerek Bu dosyayı flashget'le indir veya bu sayfadaki tüm dosyaları flashget'e al gibi seçenekler mevcuttur...
indir

Skype
Skype birkaç dakika içerisinde dünyanın herhangi bir yeriyle telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan basit ve ücretsiz bir yazılımdır. Skype, sizleri KaZaA'yla tanıştıran kişiler tarafından yenilikçi P2P teknolojisi kullanılarak, sizi diğer Skype kullanıcılarıyla buluşturmak için yaratılmıştır. Çok yüksek telefon faturaları ödemekten sıkıldıysanız, Skype tam size göre!
Skype'ı yüklemek kolay ve hızlıdır. Sadece TAMindir'in ve kayıt olun. Birkaç dakika içinde kulaklığınızı takıp arkadaşlarınızı arayabilirsiniz. Skype mükemmel bir ses kalitesine ve noktadan noktaya yüksek korumalı şifreleme sistemine sahiptir. Hepsinden önemlisi, Skype'ı kullanmak için güvenlik duvarı (firewall) ya da router ayarları yapmanız gerekmemektedir.
indirr

K-Lite Codec Pack
Bu video codecle tüm formatları açabilirsiniz.
Böylece ayrı ayrı DivX, Xvid vs... kurmanıza gerek kalmaz...

Divx ve bazı dosyaları oynatmakta zorluk çekiyorsanız, bu codec paketi ile kesin çözüm sağlama imkanınız oluyor.
Bu codek paketinin icerdigi codeclerler şunlardır;
1)-media player classsic(version6.4.8.6)
2)-divxpro (version5.2.1) (decoding)
3)-divx mpeg-4 low and fast motion( version4.1.0.3927)
4)-xvid ( version 1.0.2 build 2004-08--29) (decoding)
5)-xvid ( version 1.0.2 build 2004-08--29) (encoding)
6)-3ivx (version d4 4.5.1) (decoding)
7)-3ivx (version d4 4.5.1) (encoding)
8)-windows media 7 (version 7.1.0.3055)
9)-windows media 8 (version 8.0.0.371)
10)-windows media 9 (version10.0.0.3646)
11)-windows media 9 vcm (version 9.0.1.369)
12)-on2 vp6 (version 6.2.0.10) (decoding)
13)-on2 vp6 (version 6.2.0.10) (encoding)
14)-on2 vp3 (version 3.2.5.0)
15)-ctberlink DVD decoder (version 5.2820.15.58)
16)-intel indeo (version 4.51.16.2)
17)-intel indeo (version 3.24..15.03)
18)-ligos indeo XP(version5.28.20.15.58)
19)-intel 1.263 (version 2.55.1.16)
20)-huffyuv(version 2.2.0)
21)-MS MPEP-4 (version 4.1.0.3927)
22)-ligos elecard mainconcept MPEG-2 demuserx &decoders
23)-fraunhofer MP3 Directshow decoder (corovorbis) (version 1,0)
24)-WMA directshow decoder (version)8.0.0.4487)
25)-ac3 directshowdecoder (version 8.0.0.4487)
26)-AC3 ACM decoder version 7.0)
27)-ogg vorbis direct show decoder (core AAc) (version1.0)
28)-musepack directshow decoder
29)-AAC directshow decoder (coreAAc)(version 1,069)
30)-woxware directshow decoder (version 1.0.0.3)
31)-monkey`s audiodirectshow decoder (version1.00)
32)-LAME MP3encoder
33)-ogg vorbis directshowsplitter (version 0.9.9.5) andvorbis DLLs (version1.1.0)
34)-matroska directshow splitter (version 1.0.2.4)
35)-matroska directshow muxer (version 1.0.0.9)
36)-direcmobsub (vsfilter) (version 0.0.9)
37)-matrix mixer (version 0.30b)
38)-Divx anti-freeze (version 0.4)
39)-GSpot codec information appliance (version2.52)
40)-fourcc changer
41)-bitrate calculator
Programı Yükle Açılan Sayfadan Download File a tıklayın.

Java
Bu program tarayıcınıza yerleşerek açadığınız java uygulamalarını açmayı sağlar tam verim almak istiyorsanızsa Java runtime adlı programıda yüklemeniz gerekir.
downloads: ücretsiz indirme butonuna tıklayın

Google Pack beta
Googledan Süper Bir Uygulama Daha. Google'ın CES etkinlikleri kapsamında duyurduğu Google Pack beta, Google'un bazı yazılımları ile birlikte güvenlik, web tarayıcı ve resim düzenleme gibi her bilgisayarda ihtiyaç duyulan temel bazı uygulamaların kolleksiyonundan oluşuyor. Bu yazılımların çoğu ücretsiz. Ücretli olan yazılımlar ise deneme sürümleir ile geliyor. Program listesine bakmak için yer altı bilgilerine bakabilirsiniz
downloads sayfası
 

anil_k

Uzaklaştırıldı
Bence bunların hepsine ek olarak Adobe Acrobat da mutlaka kullanılması gereken programlardan. E-imza gerçekten bir çok sektör çalışanları için nimet.
 
Üst