Dünyadaki cehennemler!

İngilizlerin The Independent gazetesi dünyada yaşanan çevre kirliliği nedeniyle insanların en çok tehdit altında olduğu 10 yeri listeledi. İşte insanlar için dünyadaki 10 cehennem:

1. Sumgayit / Azerbaycan: Sumgayit Azerbaycan’ın önemli bir petro-kimya merkezi. 275 bin kişinin yaşadığı şehirde hava kirliliği üst boyutlarda yaşanıyor. Şehirde kanser oranları Azerbaycan ortalamasından yüzde 50 daha yüksek ve sakat doğumlar da sıkça yaşanıyor.

2. Sukinda / Hindistan: 2 milyon 600 bin kişinin yaşadığı Sukinda şehri Hindistan’ın krom madenlerinin yüzde 97’sine ev sahipliği yapıyor. Yoğun krom kirliliği nedeniyle çevre sakinlerinin yüzde 25’i ciddi hastalıklarla boğuşuyor.

3. Tiajin / Çin: 140 bin nüfuslu bu şehir dünyada kurşun kirliliğinin en yüksek olduğu bölge olarak kabul ediliyor. Ülkenin kurşun üretiminin büyük bir bölümünün gerçekleştirildiği Tiajin’de zeka geriliği, büyüme ve nörölojik bozukluklar son derece yaygın.

4. Çernobil / Ukrayna: Dünyanın en büyük nükleer kazasının etkileri halen Çernobil ve çevresinde sürüyor. Binlerce kişinin tiroit kanserine yakalandığı radyoaktif tozla kirlenmiş bölgede 5 milyonu aşkın kişi yaşıyor.

5. Dzerzinsk / Rusya: Soğuk Savaş döneminde kimyasal silahların yapım merkezi olan Dzerzinsk’te binlerce ton kimyasal atık toprak altına gömülmüş durumda. Ancak bu kimyasalların bölgedeki su kaynaklarını etkilemesi ve hava kirliliği nedeniyle Dzerzinsk sakinlerinde ciddi hastalıklara neden oluyor. Şehirde yaşayan erkeklerin ortalama yaşam süreleri sadece 42 yıl.

6. Norilsk / Rusya: Rusya’nın en önemli nikel madeni kaynağı olan bölgede sülfür diyoksit, niket ve kobalt gibi madenlerin işlenmesi nedeniyle büyük bir hava kirliliği yaşanıyor. Şehirde kar sık sık siyah renkte yağarken özellikle solunum yolu hastalıklarına bağlı ölümler çok yaygın.

7. Vapi / Hindistan: Hindistan’ın endüstri merkezlerinden biri olan Vapi şehrinde 50’den fazla petrokimya ve boya fabrikası bulunuyor. Hamile kadınlarda düşük oranının çok yüksek olduğu şehirde solunum yolu hastalıkları da çok sık görülüyor.

8. Kanwe / Zambiya: Ülkede kurşun ve kadminyum madenlerinin yer aldığı Kadwe sakinlerinin hemen hemen tümünün kanlarındaki kurşun oranları normal şartlarda ölümcül olarak kabul ediliyor.

9. Linfen / Çin: Çin’in önemli endüstri merkezlerinden biri olan Linfen’da hava nitrojen oksit, sülfür diyoksit ve kurşunla kirlenmiş durumda. Şehir Çin’de bronşit, lösemi ve akciğer kanserinin en yüksek olduğu bölgelerden biri.

10. La Oroya / Peru: Kurşun ve bakır madenlerinin çevrelediği La Oroya’da hava kurşun, bakır ve sülfür diyoksitle kirlenmiş durumda. Şehir ve çevresinde yaşayan çocuklarının neredeyse tümünün kanlarındaki kurşun oranı güvenli oranların üstünde.

globalsiyaset.com
 
Üst