• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

İdrar'dan Kan Gelmesi

İdrar'dan Kan Gelmesi-Hematuri
Kanlı idrarin rengi içerdigi kan miktarına göre açık pembeden koyu kırmızı ya kadar degisir. Kanlı idrar bulanıktır; cam bir kap içinde bir süre bekletilirse üstte görece duru, altta ise kanlı çökelti nedeniyle daha koyu renkli ve bulanık iki bölüme ayrılır. Idrarda kan belirtisi bosaltım sisteminin herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. Böbrek tasları, veremi, kötü huylu tümörleri ya da enfarktüsü, akut glomerülonefrit, idrar borusu tasları, idrar kesesi tüm örleri, veremi, tasları ya da basit bir idrar kesesi iltihabi ya da sıyek (üretra) tasları ve iltihabi buna yol açabilir. Idrarda kan her zaman gözle görülmeyebilir. Idrarın rengini degistirmeyecek kadar azsa ancak kimyasal deneylerle ya da idrar çökeltisinin mikroskopla incelenmesiyle saptanabilir.

Idrarda kan bulunmasının en önemli nedenleri;

  • Böbrek havuzu papillomu
  • Idrar borusu tümörü
  • Idrarkesesi divertikülü
  • Prostat
  • Yırtılma
  • Darlık
  • Papillom
  • Tas

Idrarda kan çogu kez gözle görülebilen bir belirti oldugundan,idrarda kanamanın kaynaklandıgı bölgeyi de saptamak olasıdır. Bunun için Guyon deneyi denen yönteme basvurulur. Hasta üç ayrı kadehe idrar yapar ve kadehlerdeki renk degisiklikleri degerlendirilir. Kanama sıyekten (üretra) kaynaklanıyorsa idrarda kana baglı renk degisimi ilk kadehte ortaya çıkar; buna ilk idrarda kan ya da ilk hematüri denir.
Obür kadehlerde ise berrak sarı, normal idrar rengi görülür. Kan idrar kesesinden kaynaklanıyorsa kırmızı renk son kadehte ortaya çıkar. Çünkü kan idrar kesesinin dibinde toplanmıstır ve isemenin sonunda kesenin kasılmasıyla dısarı atılır. Buna son idrarda kan ya da son hematüri denir. Eger kanama böbrek ya da idrar borusu bölgesinde ise kan idrara bütünüyle karısmıs olarak gelir ve her üç kadeh de kırmızı renkte görülür; buna da bütün idrarda kan ya da tam hematüri denir.

Ilk hematüri
(Agırlıklı olarak ilk kadehte kan)
Sıyek kökenli nedenler (tas, iltihap)

Son hematüri:
(Agırlıklı olarak üçüncü kadehte kan)
o idrar kesesi kökenli nedenler (tümör, idrar kesesi
veremi, tas, iltihap)

Tam hematüri:
(Her üç kadehte kan)
o böbrek kökenli nedenler (tas. böbrek veremi, kötü huylu tümör, akut glomerülonefrit, böbrek enfarktü
o idrar borusu kökenli nedenler (tas)

Hemoglobinüri
idrarda hemoglobin bulunmasıdır. Akut ve yaygın bir hemolizin (alyuvar parçalanması) ardından görülür. Normal kosullarda hemoglobin vücudun savunma mekanizmasını olusturan retiküloendotelyal sistemde parçalanır. Eger alyuvarlar damar içinde parçalanırsa önemli miktarda serbest hemoglobin plazmaya geçer. Ama böyle bir durumda bile iki mekanizmanin etkisiyle idrarda hemoglobin bulunmayabilir. Bu mekanizmalar hemoglobini bilirubine indirgeyen retikuioendotelyal sistem ve hemoglobini süzen böbregin olusturdugu eziktir. Böbrek ezigi çok yüksektir ve kandaki serbest hemoglohin düzeyi 100 ml'de 150-200 mg'ye erismeden idrara hemoglobin geçmesini engeller. Hemoglobinin idrara geçebilmesi için kandaki düzeyinin çok kısa sürede yüksek bir degere ulasması gerekir. Bu durumda retiküloendotelyal sistemin yeterince hızla bilirubine dönüstüremedigi hemoglobin böbrek ezigini de asarak idrarla atılır. Hemoglobinüride idrarın rengi morumsu kırmızıdan kızıl kahverengiye kadar degisebilir. Renk iki pigniente baglıdır: Oksihemoglobin ve methemoglobin. Oksihemoglobinin rengi parlak kırmızı, methemoglobininki kahverengidir. Idrarın rengi de bu iki pigmentin göreli yogunluguna baglı olarak degisir. Bazen hemoglobinüri hematüriyle, yani idrarda alyuvarlar bulunmasıyla karıstırılır. Oysa hemoglobinürinin ayırt edici birçok özelligi vardır. Ornegin idrar bulanık degil, berraktır. Ayrıca çökelti incelendiginde idrarda hiç alyuvara rastlanmaz.
Alıntıdır...
 
guzel bilgiler icin tesekkurler,
makine bir kez bozulmasin insanin hayati karariyor.
allah herkese saglik versin
 
Üst