1 Nisan ve yapılmış en iyi 10 ŞAKA :)

1 Nisan yaklaşırken, online Şaka Müzesi, şimdiye dek anglo-sakson basınında yer almış 10 şakayı yayımladı.

ANKARA - İyi şaka yapmanın zor olduğunu söyleyen hayali ve sanal müze museumofhoaxes.com yöneticisi Alex Boese, listeye bu yıl yeni giren olmadığını belirterek, 1 Nisanda yapılacak iyi bir şakanın listeye girebileceğini söylüyor.
Haberin devamı

Şakanın, insanları inandıran komik ve ender rastlanan ögelerin kombinasyonu olması gerektiğini söyleyen Boesenin listesi şöyle:

İngiliz yayın kuruluşu BBCnin 1957deki Panoramada, aşırı ılık geçen kış ve spagettilere saldıran böceklerin ortadan kalkması sayesinde, İsviçreli köylülerin ağaçlarından görülmemiş spagetti rekoltesi elde ettiği bildirildi. Bunun üzerine binlerce İngiliz telefona sarılarak, evlerinde nasıl spagetti yetiştirebileceklerini sordu.

Amerikan Sport Illustrated dergisi, 1985te, beyzbol topuna saatte 270 km hızla vuran ve New York Mets takımına transfer olacak Sidd Finch adlı hayali oyuncunun haberini yazdı. Makalede, oyuncunun bu yeteneğini bir Tibet manastırında idman yaparak elde ettiği yazıldı.

1962de İsveçin siyah beyaz yayın yapan tek televizyon kanalına 1 Nisanda çıkan bir teknisyen, yeni ve çok basit bir teknoloji sayesinde izleyicilere renkli televizyon izleyebilecekleri müjdesi verdi. Bu yöntem ekranın önüne bir naylon kadın çorabı germekti ve yüz binlerce kişi bu öneriyi gerçekten denedi.

1996de Amerikan fast food zinciri Taco Bellin, Amerikan bağımsızlık tarihinin sembolü olan ve Philadelphiada bulunan özgürlük çanını satın aldığını ve federal hükümetin çanın adını Taco özgürlük çanı olarak değiştirdiğini açıklaması, halka arasında infial yarattı.

1977de İngiliz The Guardian gazetesi, Hint Okyanusundaki hayali San Seriffe ada cumhuriyetinin 10. kuruluş yıldönümünü kutlamak için 7 sayfalık ek çıkardı. Ekte cumhuriyeti oluşturan Yukarı Kasa ve Aşağı Kasa adalarının kültür ve coğrafyası ayrıntılarıyla anlatıldı.

1992de sol eğilimli NPR (ulusal halk) radyosu, Richard Nixonın Kötü bir şey yapmadım ve bir kez daha kötü bir şey yapmayacağım sloganıyla başkanlık seçimlerine aday olduğunu açıkladı. Nixonın sesini taklit eden kişi çok başarılı bulundu.

1998de Bilim ve Akıl için Yeni Meksikalılar, Alabama eyaletinin, Pi sayısını İncilden bir anlam katmak amacıyla 3,0 olarak değiştirdiğini belirten açıklama yayınlamıştı.

Yine 1998de fast food zinciri Burger King, USA Today gazetesine verdiği tam sayfa ilanla, ünlü Whopper hamburgeri yerine solak 32 milyon Amerikalı için Solaklar için Whopper ürününü çıkaracağını açıklamış, ardından yeni hamburger için yüz binlerce başvuru aldığını bildirmişti.

1995te Discover dergisi, Aprile Pazzo isimli bir biyoloğun Antarktikada kafası yassı kemiklerden oluşan ve penguenleri yakalamak için buzu büyük bir hızla ısıtan yeni bir tür hayvan türü keşfetiğini açıklamıştı.

1976da da İngiliz gökbilimci Patrick Moore, 1 Nisan 09.47de Plüton Jüpiterin arkasında geçerken sıradışı bir olay meydana geleceğini, gezegenlerin bu dizilişinin Dünyanın çekim gücünü azaltacağını söylemişti. Tam bu anda sıçrayanların havada uçma hissini duyumsayacaklarını söyleyen Mooreun bu açıklaması binlerce kişi tarafından uygulanmıştı.

Kaynak : NTV
 
Üst