Aşık olmak...

Sevgi, insanin elinde olmayan bir duygudur.
Iffeti, yani namusu korumak ve günah olan islerden kaçmak sarti ile birisine karsi sevgi duymakta mahzur yoktur.
Hatta iffetini koruyarak sevgisini gizlemek çok sevaptir.

Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:
(Askini gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen sehiddir.) [Hakim, Hatib]

(Askini gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarini, Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar.) [Ibni Asakir]

Demek ki, dinimizde iffeti muhafaza etmek ve sevgisi sebebiyle günah islememeye sabretmek, çok sevaptir. çünkü genel olarak sevgi insani kör ettigi için, insanin kendisini günah islemekten alikoymasi zordur. Zor olan isleri basarmanin sevabi da büyük olur.

Hadis-i serifte buyuruldu ki:

(ümmetimin üstün olan kimseleri, ask belasina maruz kalinca iffetini muhafaza edenlerdir.) [Deylemi]

iffetlinin esi de iffetlidir
imam-i Gazali hazretleri buyuruyor ki:
(Akli dinlemeyen, en çok ona isyan eden sehvettir. Insanlarin, baskalarinin ayiplamalari gibi sebeplerle bu sehvetten kaçinmalari faydali ise de, büyük sevap alamazlar. Fakat günah islemek için bütün imkanlara sahipken, ortada hiçbir korku yok iken, sirf Allah rizasi için, Allah’tan korktugu için sehvetine esir olmazsa, ona mani olursa, en büyük fazilete kavusur. Bu derece siddiklar, sehidler makamidir.)

Hadis-i serifte buyuruldu ki:
(Haya, iffet, dile hakimiyet ve akil, imandandir. Böyle kimselerin ahiret arzusu çogalir, dünya hirsi azalir. Cimrilik, müstehcenlik, çirkin sözlülük, hayasizliktan, nifaktan ileri gelir. Böylelerinde dünya hirsi çogalir, ahiret arzusu azalir.) [Beyheki]

Erkekler, iffetsiz olursa, yakinlari da kötü yola düsebilir. Peygamber efendimiz, (Siz iffetli olursaniz, kadinlariniz da iffetli olur) buyurdu. (Taberani)

Ibni Neccarin bildirdigi (Zina eden, ayni seye maruz kalir) mealindeki hadis-i serif, iffetli olmayanin yakinlarinin da, iffetsiz olabilecegini göstermektedir.

Iffetli olmaya gayret eden bunu basarir. (Iffetli olmak isteyeni Allahü teâlâ iffetli kilar) hadis-i serifi buna delildir. (Hakim)

Gayri mesru isler, dünyada insan için yüzkarasidir. Ahirette ise, azabi çok siddetlidir. “Ben ölmem” veya “Cehennem atesi bana zarar vermez” diyen varsa, diledigi kötülügü islesin!

Hadis-i serifte buyuruldu ki:
(Dünya için, dünyada kalacagin kadar çalis! Ahiret için, orada sonsuz kalacagina göre çalis! Allahü teâlâya, muhtaç oldugun kadar itaat et! Cehenneme dayanabilecegin kadar günah isle!) [Eyyühel veled]

ölecegine inanan ve öldükten sonra basina gelecekleri düsünen, kötülük isleyebilir mi?

Iffetli olmak için
Insana en büyük zarar, kötü arkadastan gelir. Kötü arkadaslarla düsüp kalkan, kilavuzu karga olan nasil her zaman temiz olabilir?

Iyi insanlarla beraber olan kimse, bir müddet onlar gibi iyi is yapmasa bile, onlarin yaninda kötülük edemez. Hadis-i serifte, (Insanin dini arkadasinin dini gibidir) buyuruluyor. (Tirmizi)

Su halde yapilacak is, arkadaslik edilen kimselere dikkat etmek ve kötü arkadaslardan uzak durmaktir. Namuslu, iffetli yasamak isteyene cenab-i Hakkin bunu nasip edecegi din kitaplarinda yazilidir.

Bir hadis-i serifte buyuruldu ki:

(Iffet talep edeni, Allahü teâlâ iffetli kilar.) [Hakim]

Iffetli olan, aile efradinin da iffetli olmasini ister. Onlari da kötülükten korur. Kendisi kötü olursa, bir gün çoluk çocugu da Allah saklasin kötü yollara düsebilir. çocuklarinin iffetsiz olmasini hangi ana-baba isteyebilir?

çocuklara iyi örnek olmak gerekir.

Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:

(Iffetli olursaniz, kadinlariniz da iffetli olur. Ana-babaniza ihsan ederseniz, çocuklariniz da size ihsan eder!) [Taberani]

(Kötülükten korunmak için, nikahli yasamak ve iffetli olmak gerekir.) [Ibni Asakir)
 
Üst