Hamilelik döneminde İlk 40 Günün Önemi

Hamilelik dönemi vücudunuz için çok zorlu bir dönemdir. Bu süre zarfında tüm organlarınız ve uzuvlarınız limitlerinin sonuna kadar zorlanır. Mesela kalbiniz eski büyüklüğünün 1.5 katına çıkar ve yeri değişir. Damarlarınız eskisine oranla çok daha geniştir ve çok fazla kan iletir. Eklemleriniz ağırlaşan vücudunuzu taşımakta zorlanır. Aynı zamanda progestoren ve östrojen gibi hormonların seviyeleri çok yüksektir. Doğumun hemen ardından bu hormonların seviyeleri aniden düşer. Tüm organlarınız eski yerlerine ve büyüklüklerine döner. Kısaca bedeniniz eski haline dönmek için canla başla çalışır. Bunun için de süreye ve enerjiye ihtiyacı vardır. İşte halk arasında 40 gün diye bilinen bu süre bilimsel olarak altı haftadır.

Gerçekten de bu altı haftanın yani 40 günün sonunda kendinizi tam olarak iyileşmiş hissedersiniz. Bu hamileliğin nekahat dönemidir. Ancak bu dönem aynı zamanda sorumluluklarınızın inanılmaz arttığı bir dönemdir. Size tam anlamıyla muhtaç bir bebeğin sorumluluğu tüm zamanınızı ve enerjinizi alacak kadar büyüktür. Karşınızda çözmeniz gereken büyük bir sorun vardır. Bebeğinize 24 saat bakarken aynı zamanda da bol bol dinlenip iyi besleneceksiniz. Bunu nasıl başaracaksınız? Size önerilerimiz şunlardır:

Lohusalık döneminde yanınızda bir yardımcı bulundurun. Bu dönemin sonuna kadar asla yalnız kalmayın. Anneniz veya bir yakınınız bu konuda yardımcı olabilir. Yardımcınız yemek yapma, evin temizliği, misafirlerin ağırlanması gibi işlerin tümünü üstlenmeli. Eğer anneniz yanınıza gelmişse ve sağlık durumu bunları yapmasına izin vermiyorsa her gün eve gelip bu işleri yapması için yarım günlük bir yardımcı kiralayın. Eğer ekonomik durumunuz buna izin vermiyorsa hamileyken para biriktirin.

Bebeğinizi beslemek, uyutmak, altını değiştirmek ve banyo yaptırmak gibi bebekle ilgili işlerin haricinde kalan zamanınızı dinlenerek geçirin. Bebeğiniz uyurken siz de uzanın. Eğer uyuyabiliyorsanız uyuyun. Dinlenmeye hakkınız olduğunu ve dinlenmezseniz uzun süre iyileşemeyeceğinizi ve moral çöküntüsü yaşayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
Kendinizi çok iyi hessetseniz bile dinlenmeyi ihmal etmeyin. Bebeğiniz uyurken eğer uyuyamıyorsanız sizi ne dinlendirirse onu yapın.

Ev içinde yapılacak kısa yürüyüşler faydalıdır ancak egzersiz için henüz çok erken. Hava güzelse bebeğinizi de alıp dışarı çıkın. Bebeğinizi uygun şekilde giydirdikten ve başına kulaklarını da örtecek bir başlık taktıktan sonra bebeğinizi de dışarı çıkarabilirsiniz.
Bebek bakımını eşinizle paylaşın. Bu size bir dinlenme fırsatı verirken eşinizin de kendisini baba olarak hissetmesine yardımcı olur.

Herşeyin mükemmel olmasına çalışmayın. Bebek büyütürken çok katı kurallar koymak sakıncalıdır. Çünkü bunların çoğunu uygulayamazsınız. Özellikle sözkonusu olan küçük bir bebekse her zaman onun dediği olur. Buna hazırlıklı olun.

Özellikle evde yemek yapan başka biri olmalı. Çünkü bu dönemde hem emzirdiğiniz için hem iyileşme döneminde olduğunuz için dengeli beslenmelisiniz. Emziriyor olduğunuz için gereksiz kalori almamalısınız. Şerbetler, hoşaflar ve tatlılar ilave kilodan başka bir işe yaramazlar. Sulu yemekler, çorbalar, meyve ve sebze sizin için çok daha gereklidir.
Günde yaklaşık 1.5-2 litre su için.
Alıntıdır...
 
Üst