Bu formları aracınıza koymadan yola çıkmayın!

Maddi hasarlı kazalarda, trafik polisi yerine vatandaşların tutanak tutabileceği yeni dönem başlıyor. Yeni uygulama uyarınca yalnızca maddi hasarlı kaza yapanlar, anlaştıkları takdirde polisi beklemeye gerek duymadan aralarında tutanak tutarak kaza yerinden ayrılabilecek.

İşte Gerekli Dökümanlar

* Tutanak için tıklayınız (Pdf)

1 Nisan’dan itibaren özellikle büyük illerde trafik akışını rahatlatacağı düşünülen yeni uygulama şöyle işleyecek:

Kaza Tespit Tutanağı

Örneğin seyir halindeyken önünüzdeki araca çarptınız ve araçlarda maddi hasar meydana geldi. Yaptığınız kazada kamuya ait bir mala veya araca zarar vermediyseniz, çarptığınız aracın sürücüsüyle anlaşabilirsiniz. Bu durumda aracınızda bulundurmanız gereken “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı”nı dolduracaksınız.

İmzalamanız şart

Tutanakta, kaza tarihi, saati, yeri, sürücü ve araç bilgileri, trafik sigortası poliçe bilgileri, çizim olarak yer alan araç üzerinde ilk darbe alan yerin işaretlenmesi gibi bilgiler ve kazanın oluş şeklinin anlatılması kısımları bulunuyor. Bu bölümleri doldurduktan sonra imza atacaksınız. İmzasız tutanaklar kesinlikle geçersiz olacak. Eğer çarptığınız kişiyle anlaşamazsınız mevcut uygulamada olduğu gibi trafik ekibi çağırmanız gerekiyor.

Mümkünse fotoğraf çekilecek

Yeni uygulamada mümkünse araçlar kaza yerinden kaldırılmadan farklı açılardan fotoğraflarının çekilmesi isteniyor. Çekebilirseniz, fotoğraflarla birlikte hazırladığınız tutanakları, karşı tarafın sigorta poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse kasko sigortası poliçesinin tanzim edildiği şirkete göndereceksiniz. İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda birden fazla form doldurulması ve her bir formun tüm sürücüler tarafından imzalanması gerekiyor.

Ehliyet yoksa tutanak da yok

Ehliyetsiz veya eksik belge ile araç kullanan, alkol veya akıl sağlığı şüphesi bulunan, trafik sigortası bulunmayan, kazaya karışan araçlardan bir veya daha fazlasının kamu kurumlarına ait olması durumunda, kaza sonucu yaralamaya veya ölüme sebep verilen durumlarda ise tutanak doldurulmayacak. Bu durumlarda eskisi gibi trafik polisi ya da jandarmaya haber verilecek.
(alıntıdır)
 
Budanmamış olgunluktaki insanlar ne de güzel anlaşırlar...
Yeni uygulamanın, hastane ve cinayet yoğunluğunu da beraberinde getireceğini tahmin etmekte hiçte zorlanmıyorum...

İnşaalah yanılırım...
 
Üst