Erken Doğum risk faktörleri

Normal bir hamilelik ortalama olarak 40 hafta sürmelidir. Hamileliğin başlangıcı son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplanır. Doğumların büyük çoğunluğu 38.-42. haftalar arasında olur. Eğer doğum 20.-37. haftalar arasında gerçekleşirse bu erken doğumdur.

Erken doğan bebeklerin yaşama şansları önemli ölçüde azalır. Doğumdan hemen sonra hastane şartlarında özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Henüz akciğerleri tam gelişmediğinden solunum problemleri yaşarlar. Ayrıca beyin ve nörolojik işlevlerde ciddi bozukluklar görülebilir. Bebeğin yaşama şansı çok düşüktür. Erken doğan bebeklerde ilerde uyum ve öğrenme güçlükleri görülme ihtimali vardır.

Her anne adayının erken doğum yapma ihtimali vardır ancak araştırmalar riski artıran bazı faktörler olduğunu göstermektedir:

Daha evvel düşük yapmış olmak
Çoğul hamilelikler
Serviks ve uterusda anormalliğin olması

Ayrıca yaşam tarzı ve diğer etkenler de şöyle sıralanabilir

Uyuşturucu, alkol ve sigara kullanımı
Hamilelik sırasında doktor kontrollerinin yapılmaması
Ağır yaşam koşulları ve yorgunluk
Obezite
Aşırı zayıflık
Fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalma
Üzüntü ve stres
Şeker hastalığı, yüksek tansiyon
Anormal fetus
Hamilelikler arasında çok az zaman olması ( Doğumla ikinci gebelik arasında 6-9 aydan daha az zaman olması)

Belirtiler

Zamanından önce başlayan 10 dakika veya daha az aralıkla gelen kasılmalar, karnın alt bölgesinde basınç (bebeğiniz aşağı doğru itiyormuş gibi hissetmek), belinizin alt kısmında sinir bozucu bir ağrı, adet dönemi sancılarına benzer ağrılar, vajinal salgıda değişim (akıntıda ciddi artış veya kanama).

Yukarıda sayılan belirtilerin bir veya bir kaçını hissederseniz hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu arayın. Bu esnada 2-3 bardak su veya meyva suyu için. Yaptığınız her türlü işi bırakın ve sol tarafınıza yatarak dinlenin. Eğer belirtiler ağırlaşırsa hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidin.
Alıntıdır...
 
Üst