Emzirme Kuralları ve Meme sorunları

Ona ve kendinize zarar vermemek için Emzirme Kurallarını bilmelisiniz

Bebeğinizi doğar doğmaz emzirmek istersiniz ama öncelikte ona ve kendinize zarar vermemek için temel emzirme kurallarını bilmelisiniz.
International Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ece Çetin,
“İlk olarak bebeğinizi emzirirken, onu mümkün olduğunca dik tutmalısınız. Yatar durumda emzirmeniz, genzine süt kaçmasına ve fazla hava yutmasına neden olabilir” diyor.

Bebeğinizi emzirirken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de, bebeğinizin ağzını memenize nasıl yerleştirmeniz gerektiğini bilmenizdir. Çünkü bebeğinizi memenize doğru pozisyonda yerleştirirseniz (meme başınızın çevresindeki areola denilen kahverengi bölgenin çoğunun, memenizin başı ile beraber bebeğiniz ağzına alması) meme uçlarınız zedelenmez.

Meme sorunları nelerdir?

Bazı durumlarda bebeğinizi emzirirken sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların çok çeşitli nedenleri vardır.

• Ağrılı ve çatlak memeler
• Memede dolgunluk, şişlik ve tıkanıklık
• Meme başının düz ya da çökük olması
• Mastit (meme iltihabı)

Çökük veya düz meme başı

Çökük meme başınız var ise, hamileliğinizin 5. ayından sonra elle masajlar yaparak, meme başınızı çekip uzatmaya çalışmanız yararlı olacaktır. Hamileliğinizin son haftalarında, meme başınızı yumuşatmaya yarayan lanolinli pomadlar kullanabilirsiniz. Doğumunuz sonrası bebeğinizi emzirmediğiniz aralarda da yumuşatıcı merhemler uygulayabilirsiniz. Meme başınızı ortaya çıkarmaya yarayan aparatlar (Niplette gibi), günümüzde mevcuttur. Ayrıca, meme başınızı emzirme sırasında saracak şekilde, özel emzik de kullanmanız bu gibi durumlarda size yardımcı olacaktır.

Meme başının çatlak ve yarık olması

Bebeğinizi memenize uygun bir biçimde tutmazsanız, sütünüzü iyi ememez ve meme başınızı zedeleyip, acıtabilir. Bu yüzden, bebeğinizin memenizi doğru olarak kavramasını sağlamalısınız. Meme başınızda çatlak oluşmaması için her emzirmenizden sonra, bir miktar sütünüzden meme ucunuza sürmeniz faydalı olacaktır.

Memede dolgunluk, şişlik ve tıkanma

Memenizdeki sütü iyi boşaltmadığınız zaman göğüsünüz şişebilir, deride kızarıklık ve sertleşmeler oluşabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, bebeğinizi daha sık emzirmeye gayret etmelisiniz. Özellikle emzirme öncesi sıcak banyo ve sıcak havlu uygulaması, süt kanallarınızın açılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeğinizi göğsünüzde farklı pozisyonlarda emzirmeye gayret etmelisiniz. Örneğin, sağ memenizde sorun yaşıyorsanız, bebeğinizi sol memenizde emzirir gibi tutmalı, ayaklarını sağ kolunuzun altından geçecek şekilde uygun pozisyona getirerek, sütünüzü vermelisiniz. Bebeğiniz göğsünüzü tam boşaltamıyorsa, siz elle veya süt sağma makinesi yardımıyla, memenizdeki sütünüzü boşaltmalısınız.

Mastit (meme iltihabı)

Memenize özel bir bakım uygulamazsanız, mikroplar meme başınızda (özellikle çatlak meme başından) içeri girerek, enfeksiyona neden olabilir. Emzirmeniz sonrasında, göğüs uçlarınızı kuru ve yumuşak tutarak, temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Banyo yaparken, sabun kullanmanız sakıncalıdır. Mastit adı verilen meme iltihabı söz konusu olduğunda, ateşiniz yükselir, göğsünüzde şişlik, kızarıklık ve ağrı hissedersiniz. Böyle bir durumda doktorunuza hemen başvurup, antibiyotik tedavisine başlamalısınız. Bu durum emzirmenize engel olmaz, ancak meme başınızdan süt ile beraber iltihap geliyorsa, bebeğinizi emzirmeyi durdurmalısınız. Memenizden sütünüzü boşaltmalı ve iyileşince kadar tekrar bebeğinizi emzirmemelisiniz.
International Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ece Çetin
 
Üst