Doğumdan Sonra Eski Formunuza Kavuşmak

Doğumdan sonraki ilk hafta yaklaşık olarak 6 kilo kaybedersiniz.​

Bu bebeğin ve suyun ağırlığıdır. Eğer hamileliğiniz boyunca ideal olan ortalama 12 kilo almışsanız eski formunuza kavuşmak için çok zorlanmayacaksınız. İlk altı haftanın sonunda rahminiz eski boyutlarına kavuşacak ve vücudunuzdaki tüm fazla sıvıyı atmış olacaksınız. Eğer bu süre zarfında dengeli beslenmeye devam ediyorsanız ve kendinizi tatlılara kaptırmamışsanız ortalama 1-2 kilo daha verirsiniz ve hamile görüntünüz ortadan kalkar.

Lohusalığın sonunda geriye 4-5 kilo fazlanız kalır.
Bu kilolar hamileliğiniz süresince vücudunuzun ihtiyaç duyarsa kullanması için biriktirdiği yağlardır. Aslında bu fazla kiloları 9 ay boyunca yavaş yavaş aldınız ve onları vermek için de kendinize 9 ay süre tanıyın. Göreceksiniz hiç diyet yapmadan yalnızca yediklerinizde seçici davranarak bu kiloları kendiliğinden vereceksiniz. çünkü bu dönem çok yorulacağınız sürekli hareket halinde olacağınız bir dönemdir. Eğer emziriyorsanız diyet yapmamalısınız sütünüz kesilebilir. İşte size önerilerimiz:

Yediğiniz karbonhidrat grubundaki besinleri sayın Günde 8 porsiyonu geçmeyin.
Dengeli beslenin. Her besin grubundan yemeye çalışın. Kalsiyumlu besinler, karbonhidrat, protein, sebze ve meyve grubu.

Besinleri seçerken çok dikkatli olun
Tatlıyı ve hamurişlerini ve her türlü abur cuburu diyetinize sokmayın. Tatlı ihtiyacınızı kuru ve taze meyvelerle giderin.

Karın kaslarınızın eski formuna dönmesi için egzersiz şarttır
Egzersiz yapmazsanız zamanla daha iyiye gitmediğini göreceksiniz. Eğer sezaryenle doğum yapmışsanız biraz daha fazla egzersize ihtiyaç duyabilirsiniz. Karın egzersizlerini her gün ihmal etmeden yapın.

Bebeğinizi pusetine koyup uzun yürüyüşler yapın
Bu hem ona hem de size çok iyi gelecektir.
Akşam yemeklerini daha hafif yapın. Eğer sabah ve öğlen çok fazla yediğinizi düşünüyorsanız akşam yoğurt ekmek veya müsli yiyebilirsiniz.

Ara öğünleri atlamayın
Bu öğünlerde meyve veya yoğurt yiyebilirsiniz. Yanında 2-3 bisküvi ya da kuru incir ceviz ilavesi sizi tatmin edecektir.

Emziriyorsanız asla kendinizi aç bırakmayın
Yalnızca besinleri seçerken sağlıklı olup olmadıklarına dikkat edin.

Hamilelikle alınan kilolardan ziyade diyet takıntısı şişmanlamaya sebep olur. Bu sebeple katı diyetleri yapmaktan sakının. Bu şekilde kilo verseniz bile fazlasıyla geri alırsınız. Diyet yapmakta kararlıysanız sağlıklı bir diyet önerebiliriz.

Alıntıdır...
 
Üst