Davranış Sorunları İle Başa Çıkmada Kullanılan Yöntemler

3-6 Yaş Dönemi > Çocuğunuzun davranış sorunu olduğunu düşünüyorsunuz ve ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsunuz.O zaman lütfen bu yazıyı okuyun! Bu yazıda çocuğunuzun davranış problemlerini çözebilmeniz için bazı stratejiler bulabilecek ve bunları nasıl uygulayacağınız hakkında bilgi alacaksınız. Peki nedir bu stratejiler?

Çocuğunuzda değiştirmek istediğiniz bir davranış bulunuyarsa eğer, öncelikle yapmanız gereken şey bu değişikliğin nasıl olacağı. Yani davranış değişikliği sonunda ulaşmak istediğiniz şey “nedir”. Bu nokta çok önemli. Bu nedenle yapmanız gereken en önemli şey davranış değiştirmede hedeflediğiniz amacı kesin bir dille ortaya koymanız.

Amacı belirlerken iki özelliği olmasına dikkat edin

1.olumlu bir amaç saptayın: çocuğunuzun yapmakta olduğu davranışa alternatif olacak ve sizin yeni bir şey öğrenmenize katkıda bulunacak özelikte bir amaç saptayın.

2. gerçekçi bir amaç saptayın: çocuğunuzun ve ailenizin özelliklerine uygun, sahip olduğunuz koşullar çerçevesinde gerçekleştirilebilecek bir amaç saptayın.

Amaçları gerçekleştirmeyi öğretmek

 • amacınızı belirleyin
 • çevrenizdeki herkesin bu amaçtan haberdar olmasını ve bu macı gerçekleştirmek için katılımcı olmasını sağlayın
 • çocuğunuz sorunlu davranışı yaptığında ona nasıl tepki vereceğinizi belirleyin
 • tepkinin caydırıcı nitelikte olmasına özen gösterin
 • caydırıcı tepkiyi istenmeyen davranıştan sonra hemen gösterin
 • tutarlı olun
 • sorunlu davranışın önce daha da kötüleşip sonra iyeleşevceğini bekleyin, çünkü çocuk yeni tavrınızı sınayacak ve sonra tutarlı olduğunuzu görüp iyileşme gösterecektir.
 • çocuğunuzun olumlu davranışlarını ödüllendirin
 • çocuğunuza sorunlu davranış yerine yapabileceği alternatif davranışlar öğretin
 • çocuğunuzun çevreindeki herkesi bu çalışmanın içine katın.
 • ilerlemenin kaydını tutun

Diğer yöntemler

Görmezden gelme

Görmezden gelme metodu, problem davranış ortaya çıktığında çocukla ve davranışla ilgilenmemedir. Bunu yaparken bir risk faktörü var. Görmezden gelme, davranış söndürme metodudur, ancak tam olarak uygulanmazsa davranışın daha da kalıplaşmasına ve şiddetinin artmasına sebep olabilir. Bu metodu uyguladığınızda gerçekten görmezden gelebilecek misiniz iyi düşünün. Görmezden gelme metodunu uygulamaya başladıktan sonra davranış sönene kadar sabırla uygulamanız gerekmektedir. Sabırla diyorum çünkü görmezden gelmeyi uygularken davranışın sıklığı ve şiddeti geçici bir süre artış gösterecektir. Hele hele çocuk davranış problemini ilgi çekmek için yapıyorsa büsbütün davranışın sıklığı ve şiddeti artar. Çocuk, “daha önce yapıyordum ve dikkati üstüme çekiyordum ama ne oldu - niye ilgilenmiyorlar? O halde biraz daha fazla ve sık yapmam gerekiyor demek ki” diye düşünmez ama aynen böyle davranır. Dolayısıyla görmezden gelme davranışı mutlaka ama mutlaka davranış sönene kadar devam edilmesi gereken bir metottur. Aksi halde davranışı büsbütün yerleştirirsiniz. Bu nedenle bu yöntemi uygulamadan çocuğunuzun okulunda bulunan rehberlik servisinden ya da konuyla ilgili herhangi bir uzamandan yardım almanızı size tavsiye ederiz.

Alternatif sunma

Çocuğunuz uygun olmayan bir davranış girişiminde bulunurken, uygun bir davranış önerisiyle karşısına çıkarsanız eğer, diğerinden vazgeçebilir. Örneğin, kumaş bebeğini yıkamaya çalışan bir çocuğa plastik bebeği yıkaması önerilebilir.

Kesin bir “hayır”

Eğer sert ve kararlı bir şekilde hayır derseniz ve çocuğunuz yapmakta olduğu davranışa ara verirse hemen onun başka bir şeyle ilgilenmesini sağlayın. Hayır kelimesini tekrarlamaktan kaçının, çünkü bu durum bir süre sonra duyarsızlığa neden olabilir.

Tartışmaktan Kaçınma

Kurallarla ilgili tartışmaktan, vazgeçmekten, fikrinizi değiştirmekten kısasa-kısastan kaçının . Çünkü bunlar sorunu arttırıcı rol oynayacaktır.

Alıntıdır...
 
Üst