Kızıldere katliamı.

güney

Tam 36 yıl önce bugün yaşandı Kızldere Katliamı....
12 Mart muhtırası sonrası idamlarına karar verilen Deniz Gezmiş,Hüseyin İnan, ve Yusuf Arslan ı ipten kurtarmak için 11 THKP-C militanı NATO dinlenme üssünde görevli İ ngilizleri kaçırdı...
İngilizlerin hayatına karşılık Deniz lerin hayatı.....

Evet bugün tam 36 yıl önce yapılan KIZILDERE katliamı nın yıl dönümü......
 

güney

On gencin bedeninde yükselen bir yangın sardı tüm yurdu Kızıldere’de. ‘Kurtuluşa Kadar Savaş’ diye haykırıyordu sanki yer, Kurtuluşa Kadar Savaş diye haykırıyordu sanki gök, Kurtuluşa Kadar Savaş diye haykırıyordu sanki tüm halk! Kurtuluşa Kadar Savaş!

30 Mart 1972’de THKO önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan'ın idamlarını engellemek için Kızıldere’de ölüme yürümüştü Mahir Çayan, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Hüdai Arıkan, Ertan Saruhan, Nihat Yılmaz, Ahmet Atasoy, Ömer Ayna, Cihan Alptekin ile Sinan Kazım.

‘Teslim Ol’ çağrısına tek cevapları ‘Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik.’ olmuştu. Ve son mermilerine kadar direndiler, savaşarak öldüler… Devrim şehitlerini onurlu mücadeleleriyle kucakladı Kızıldere.

Sendika org..
 

PAM.aRt

Aktif Uye
katliyam mı?10 thko üyesi üldüğü için mi?o zaman siz ölen pkklılar için de katliyam mı diyorsunuz.700 e yakın terörist öldü .şimdi ne tapalım?bu günüde onlaramı ayıralım
 
iyide o zaman Atatürk'ün ilkelerini savunuyordu THKO üyeleri onları teröristlerle bir tutmak kadar sacma birşey olamaz :s
Not:Kızıldere Şehitleri Ölümsüzdür!!
 

PAM.aRt

Aktif Uye
iyide o zaman Atatürk'ün ilkelerini savunuyordu THKO üyeleri onları teröristlerle bir tutmak kadar sacma birşey olamaz :s
thko atatürkün ilkelerini mi savunur?????bu nerde yazıyor çok merak ettim
türkiye halkın kurtuluşu ordusu öylemi?
türk silahlı kuvvetleri var .onlara gerek varmı?
 

PAM.aRt

Aktif Uye
iyide o zaman Atatürk'ün ilkelerini savunuyordu THKO üyeleri onları teröristlerle bir tutmak kadar sacma birşey olamaz :s
Not:Kızıldere Şehitleri Ölümsüzdür!!
thko;
“Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu” ya da “THKO” (English People’s Liberation Army of Turkey), Türkiye'de silahlı mücadele veren ilk siyasî örgüttür. “Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye” için kırsal alanları ve şiddet politikasını milli cephe politikası bağlamında temel alan bir mücadele yürüten örgüt, Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından terörist olarak tanımlanmaktadır. THKO, 1960’ların ikinci yarısında gelişen sosyalist gençliğin emekçi kitlelerin verdiği mücadeleye de katılan önemli ve tanınmış önderlerinden Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tarafından kuruldu. Örgüt, kuruluşunu gerçekleştirdiği bir dizi eylemden sonra 4 Mart 1971 tarihinde yayınladığı bir bildiri ile kamuoyuna duyurdu.

İlk silahlı eylemini 29 Aralık 1970 tarihinde gerçekleştiren Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu, bütün bir 12 Mart yarı-askeri dönem boyunca varlığını sürdürdü. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) ile birlikte sözkonusu döneme damgasını vurdu. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını önlemek için gerçekleştirdikleri ortak eylemin sonucu olarak THKP-C’den 8, THKO’dan 2 militanın Kızıldere’de öldürülmeleri, Silahlı Devrim Cephesi kavramının yerleşmesini ve siper kardeşliği-yoldaşlığı kavramının ortaya çıkmasını sağladı.

THKO, Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ın Nurhak; Cihan Alptekin ve Ömer Ayna’nın Kızıldere’de öldürülmeleri; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmelerinden sonra dağıldı.

THKO davasından yargılanıp mahkum olan kadroların 1974 affıyla hapisten çıktıktan sonra dışardakilerle birleşerek oluşturduğu Geçici Merkez Komite, hızla örgüt çizgisinden uzaklaşırken, komite üyeleri kendi aralarında da bir farklılaşma sürecine girdiler. Bir grup Çin Komünist Partisi-Arnavutluk Emek Partisi (sonrasında yalnızca AEP) yanlısı politikalar geliştirerek Türkiye Devrimci Komünist Partisi'ne; diğer bir grup ise SBKP eğilimli politikalarla Türkiye Komünist Emek Partisi'ne gidecek örgütlenmeler kurarken; örgüt çizgisine bağlı kalanlar, Türkiye Devriminin Yolu adı altında birbirinden bağımsız grupçuklar oluşturmaktan öteye gidemediler.
 
“Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye” idi hayalleri Mustafa Kemal Atatürk'ün hayalide bu değil miydi?Yoksa ben yanlıs mı biliyorum Mustafa Kemal boşuna mu Kurtuluş Savaşı'nı yaptı yoksul halkıyla?
 
“Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye” idi hayalleri Mustafa Kemal Atatürk'ün hayalide bu değil miydi?Yoksa ben yanlıs mı biliyorum Mustafa Kemal boşuna mu Kurtuluş Savaşı'nı yaptı yoksul halkıyla?

Çok güzel demişsiniz be Sheytan,

Tam demokrasi ve gerçekten demokratik Türkiye....

ama bazı görüşlerinizde demokasiden tek bir paye bile göremiyoruz bazen?
Hay Allah neden acaba.
Sizinle aynı görüşü savunmuyor diye demokrasiye sekte mi vuralım.

O dönem madem şehit edilen sözde kahramanlar'ın!!! öldürdüğü veya öldürmeye kalktığı insanlar nedir?
Onlar Teröristmidir acaba? Çok merak ettim bu konuda ne düşündüğünüzü.

birde Atatürk'ün sadece bir dediğini yapıpta kalan diğerlerini yapmak Atatürkçülükmüdür cidden???

Ha inanıyorum ki deniz Gezmiş ve arkadaşları kendi fikirleri doğrultusunda Türkiye'nin kurtuluşunu savunuyor idiler.
Ama sanki birilerinin oyununa gelmiş gibi idiler.
 
mahirler kalbimizde unutmadık

geçmişe ağlamak fayda vermez,
gelecek, mutlak sosyalizmin,
yarını bugünden kuracaksın
o senin tarihin olacak.

2.foto komınıstlere,sosyalıstlere,ilericilere vatan haini diyenlere gitsin resmin oluşturulması çok önemli
bu insanlar vatan aşkı ile yananlardan daha vatanseverlerdi
 
Üst