Dantelleri özleyenlere!

Dekorasyonda modernizm esintileri ile birlikte, dantelleri evlerimizden iyice uzaklaştırdık. Bu yüzden dantelleri özleyenlere birkaç önerimiz var!Kimi zaman bir sehpanın üzerini süsleyen, kimi zaman örtü kenarlarına geçirilmiş dantel ile, kimi zaman da sadece dantel motifi ile hem evinize nostaljik ve romantik bir hava katabilirsiniz, hem de eşyalarınıza yeni bir kimlik kazandırabilirsiniz.

Duvarda dantel efekti

Odanızın duvarlarını dantel desenli duvar kağıtları ile kaplayın. Ayrıca bu tip duvar kağıtları ile dolap ve benzeri objelerinizi de değiştirebilirsiniz. Silinebildiğinden kullanımı da rahat olacaktır.

Masa örtüsüne kenar süsü

Masa örtünüzün kenarlarına dantel dikebilirsiniz. Böylelikle şık bir örtüye sahip olacaksınız. Bu uygulamada en önemli nokta, kare ya da dikdörtgen örtülerde, köşelerin yapılmasıdır.Köşe bölümler için, önce bir hattan gelen danteli sonuna kadar dikin. Daha sonra öbür hattan gelen danteli içe doğru kıvırarak, düzgün bir köşe oluşturun.

Abajura yeni şapka

Eski abajurunuza dantel dikerek ona yeni ve nostaljik bir yüz kazandırabilirsiniz. İsterseniz ısıya dayanıklı bir yapışkanla da danteli sabitleyebilirsiniz. Bazı tutkallar kumaşta leke bırakır. Kullanacağınız tutkalın leke bırakmayacağından emin olun.

Perdeye kemer

Tül ya da perdelerinize, dantel şeritlerden kemer yapabilirsiniz. Kenar dantellerin, daha tok gözükebilmesi için alt kısmına pamuklu bir kumaştan kestiğiniz şeridi dikin. Elde ettiğiniz şeridi bağlayarak, basit fakat şık bir uygulama yapın. Ayrıca, plastik objelerinizin üzerine, dantel kalıp ve plastik boya kullanarak desen yapabilirsiniz. Boyadan hoşlanmayanlara ise önerimiz, danteli bardağın üzerine sarmaları?

Sepete örtü

Bahara girmek üzere olduğumuz bu günlerde, evinizdeki hasır sepetlere basit örtüler dikebilirsiniz. Örtünün kenarlarına geçireceğiniz dantel, hem örtüye hem sepete ayrı bir hava katacaktır.

Seramik objeye şık dekor

Evinizdeki seramik vazonuzu eski bir dantelle zarif bir hale getirebilirsiniz. Vazonun üzerine danteli kenarlarından bantlayarak yapıştırın.Tamponlama fırçası ile, seramik boyaları kullanarak minik darbelerle deseni vazo üzerine geçirin. Tamponlama fırçası üzerindeki fazla boyayı, bir kağıda vurarak alın. Fırçanın hafif nemli olmasına dikkat edin.

Ve dantel banyoda

Odanız ya da banyonuza nostaljik bir hava katmak istiyorsanız, basitçe diktiğiniz dantelli tülü kullanın.
Ekolay
 
Üst