Eviniz baharda bir nefes alsın

Uzun ve sıkıcı kış günlerinden sonra baharı karşılamaya hepimiz hazırız!

Işık daha fazla ışık

Kışa özgü ağır mobilyalardan, koyu renkli kumaşlardan kurtulmanın artık tam zamanı. İşe, rahatlamak için zamanımızın yaklaşık üçte birini geçirdiğimiz yatak odalarından başlamaya ne dersiniz? Perdeleri sonuna kadar açın ve huzur veren renklere sahip bir yatak örtüsü ile içinizi ferahlatın.

Döşemelikleri hala değiştirmediniz mi?

Eski döşemeliklerinizden uzun süredir kurtulmak istiyordunuz ve bir bahane arıyordunuz. Bahar bu yeniliğin bahanesi olsun. Sandalyelerinizi baharın renklerine bürüyebilir, çiçekli duvar kağıtları ile evinizi şenlendirebilirsiniz. Maliyeti azaltmak için evin tümünü yenilemek yerine yalnız bir odayı bahar havasına dönüştürebilir ya da bir köşe belirleyerek burada bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

Manzaranız bahçeniz olsun

Eğer mobilyalarınız şöminenizin etrafındaysa yerlerini değiştirme vakti geldi demektir. Berjerlerinizi ve fiskos masanızı gökyüzünü, güneşi görebileceğiniz bir biçimde yerleştirin ya da eğer bir bahçeniz varsa bahçeye doğru bakacak biçimde pencere önlerine doğru kaydırın. Baharın enerjisin hissedin.

İnce kumaşlara yönelin

İnce ve tiril tiril kumaşlarla ruhunuzu da hafifletebilirsiniz. Canlı renkteki masa örtüleri, nevresim takımları ile yaşam alanlarınızı renklendirip ferahlatabilirsiniz. Mobilyalarınızla uyumlu olabilecek türden parlak düz, çiçek desenli ya da çizgili kumaşlar mevsime göre yenilik yaparken son derece pratik olabilir.

Her mevsim aksesuar

Evlerinizi bahara hazırlarken döşemelik ve mobilyalarla ilgili renkli değişiklikler yaptıktan sonra aksesuarları da elden geçirmeden olmaz.Mutfak dolaplarınızın kapaklarını açın, içlerinde ne var ne yok bir liste çıkarın. Rengarenk tabak, kase ve bardaklar yoksa vakit kaybetmeden edinin. Sofralarınızda da bahar şıklığı olması inanın çok hoşunuza gidecek.Sonra raflarınıza bir göz atın. Çiçek desenli vazo ve çerçeveleri sergileyerek yaşadığınız yere kolay yoldan renk ekleyebilirsiniz.

Bir de bahar köşeniz olsun

Baharı evlerimize taşımanın en kolay yolu doğanın canlı ve parlak renklerini sembolize eden mobilya ve kumaşları kullanmaktır. Siz de evinizin bir köşesinde böyle bir alan yaratabilirsiniz.Örneğin misafirlerinizi sıcak bir şekilde karşılayabileceğiniz bir antre düzenleyebilirsiniz. Parlak yeşil, pembe ve kırmızıların hakim olduğu bu alanda dış mekanda kullandığınız mobilya ve aksesuarlardan da rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Düzen, düzen, düzen

Bir ortamın karakterini değiştirmenin vazgeçilmez yoludur düzenlemek. Renkleri davet ederken var olan fazlalıklarınızdan kurtulmak için depolama çözümlerini düşünebilirsiniz.Örneğin raflar, tekerlekli dolap üniteleri, hasır sepetlere yer vererek kullanmadığınız, ya da ortalıkta olup da gözünüzü rahatsız eden fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.Bu gibi pratik çözümler için yer sıkıntınız varsa pencere altı, yanı ve merdiven boşluklarını değerlendirebilirsiniz. Örneğin pencere altlarına raf sistemleri monte ederek kitap, CD, dergi gibi kişisel eşyalarınızı bu alanda saklayabilirsiniz.

Kış köşesi bahar köşesi olsun

Kışı simgeleyen post ve ağır renklerde döşenmiş berjer ya da kanepenin yer aldığı kış köşesinden artık kurtulabilirsiniz. Postu kaldırıp yerine pastel renkli bir kilim koyabilir, berjerinize ise çiçek desenli, rengarenk desenlerle bezeli bir kılıf giydirebilir ya da açık renk bir kumaşla kaplatarak üzerine renkli yastıklar koyabilirsiniz.Pencerelerinizin etrafına ise sarmaşıklar dolayabilir, pencere içlerine rengarenk çiçek ve saksılar koyabilirsiniz.

Ve elinize fırçayı alın

Enerjinizi etrafınıza da yayın. Komşularınızı doğanın renkleri ile selamlayın. Bunun için bahçe çitlerini, dış kapıyı, balkonunuzu ve pencerelerinizi boyayabilirsiniz.Sonra mı? Sonra bütün kapı ve pencereleri açın açabildiğiniz kadar ve pencerenizin yanına yerleştirdiğiniz koltukta taze bitki çayınızı yudumlayın. İşte şimdi doğa ile aranızda hiç bir engel kalmadı.
Ekolay
 
Üst