Arabınoğlu Tevfik çavuş

28.03.1920, Antep müdafaası ve Şahin Bey'in şehit edilmesi anısına,

Arabınoğlu Tevfik Çavuş, Birinci Dünya Savaşı’nda Sina Cephesinde makineli tüfek nişancısı olarak ve kendinden geçmişçesine İngilizlere karşı savaşırken düşmanın eline esir düşüyor. Uzun süre esaret hayatı yaşadıktan sonra memleketine dönüyor ve Antep’in "GAZİ" unvanı almasında önemli bir rol oynuyor. Antep savunmasında Fransızlara karşı yine makineli tüfeği ile kardeş olmuş savaşırken şehâdet şerbetini içiyor. Arabınoğlu Tevfik Çavuş bir şehit ve o, kesinlikle bir kahraman! Ruhu şâd olsun...

"...Fransızları uzaktan karşılayan Türk savaşçılarından ancak altmış tanesi Antep’in içine girebildi. Diğerleri muhtelif gruplar halinde civar köy ve araziye çekilmek zorunda kaldılar. Kuşatma içerisindekilerle, Antep’e gelen Fransız kuvvetleri, direnişin en güçlü olduğu Samsak Tepe’ye önce yüzlerce topçu mermisi atarak siperler ve mazgalları tamamen dağıtıp tahrip ettiler, birçok şehit ve yaralı verildi. Sağ kalan çok az savaşçının da büyük bir bölümü çeşitli yerlerinden yaralanmış halde zorlukla geri çekilebildiler. Tepede hiç durmadan Fransızlara ateş eden, Yıldırım Taburunun herkesçe bilinip tanınan, meşhur makineli tüfek çavuşu Antepli Arabınoğlu Tevfik Çavuş ve yanındaki birkaç savaşçının da şehit düşmesiyle, son tüfek sesi kesildi.

Tevfik Çavuş Sina’da İngilizlere karşı gene makineli tüfeği ile gözleri ilerde sürekli gözetleyip düşmana darbeler indirirken, kendi birliğinin dağılıp çekildiğinin bile farkında değildir. Mevzilerin içi İngilizlerle dolmasına rağmen, o hâlâ ateşe devam etmektedir. Bir İngiliz süvari subayı arkasından yanına kadar gelir ve elindeki kırbaçla dürterek işaret eder:

’Türk, Türk artık yeter!’ der. Tevfik Çavuş arkasına döner dönmez de İngiliz askerleri üzerine atlarlar. Esaretten döndükten sonra hemen mücadeleye katıldı. Yeniden evladı gibi sevdiği makineli tüfeğine kavuştu. Onu her gün temizler, omzunda taşımaktan özel bir haz duyardı. Çatışma sırasında mevziye girdikten sonra, ilk ateşten önce sanki bir canlıyla konuşur gibi tüfeğine seslenirdi:’Haydi oğlum, düşmanı selamla bakalım”

Gaziantep'in Şehreküstü semtinde, Antep savunmasının önemli iki kahramanın adının verildiği birbirine paralel iki cadde bulunmaktadır.Bunlar Karayılan ve Tevfik Özocaklı Caddeleri'dir.

Babamın Antep harbinde şehit düşen iki amcasından biri olan Tevfik Çavuş ve onun gibi yiğit kahramanların torunları olmaktan hepimiz şeref duyuyoruz.Ruhları Şad, mekanları Cennet olsun.

Levent Özocaklı
 
Üst