Jet-Lag Sendromu nedenleri ve belirtileri

Kapalı mekanlarda nefes almadan çalışanları yeni bir yorgunluk sendromu tehdit ediyor.Jet Lag sendromu adı verilen bu rahatsızlık uykusuzluk, isteksizlik ve yorgunluk gibi belirtiler gösteriyor.

Jet-Lag Sendromu belirtileri

İş yaşamındaki yoğunluk ve sosyal sebeplerle, biyolojik saatinizin ileri doğru kaymış olmasına jet lag sendromu deniliyor.

İş yaşamındaki yoğunluk ve sosyal sebeplerle, biyolojik saatinizin ileri doğru kaymış olması. Yani geceleri istediğiniz saatte uyuyamamak ve sabahları kalkamamak.
Ofiste öğlene kadar kafanızı toparlayamamak, akşamdan kalmış gibi hissetmek.

İş saatleri içinde dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu yaşamak

Beyin, uykudaki işlemlerini yerine getiremediği için unutkanlık, olayları ilintilendirmeme ve kopukluk yaşamamak. Örneğin t6anıştığınız birinin yüzünü görüp adını hatırlayamamak ya da adını hatırlayıp yüzünü çıkartamamak vs.

Genel bir keyifsizlik, motivasyon eksikliği, hafif depresyon, can sıkıntısı, çabuk sinirlenme, hoşnutsuzluk.

Jet-Lag Sendromu'ysanız ne yapmalısınız?

Biyolojik ritminizin size öngördüğü zamanda yani uykunuz geldiğinde yatağa girin.

Uyku düzeniniz tamamen bozulduysa, bu durumu ancak yatış saatlerinizi yeniden normale dönünceye kadar ileri atarak düzeltebilirsiniz. Daha erken yatıp erken kalkmaya çalışarak değil.

Doğal gün ışığından olabildiğince fazla faydalanmak gerekiyor. Metroya binmek yerine açık havada yürümek, mesai saatinde molalarınızı karanlık sigara odaları yerine açık havada vermek vs.

Mümkünse gün ışığına benzer aydınlatma sistemi kullanılan bir ofiste çalışmak.

Geceleri yatak odanızın tamamen karanlık olması, kaliteli bir uyku için şart.
Tempo
 
bir uçak ile veya roket ile 3-5 saaten fazla yolculuk yapıp çok uzaklara gittiğiniz zaman saat dilimlerinin farklı olması yüzünden vücudunuzdaki i iç saatiniz uyumsuzluk gösterir
uyumsuzluk yüzünden gece ayakta kalıp gündüz uykunuz gelir

bu olay geçici bir rahatsızlıktır. adına JET LAG denir
 
Üst