Çocuğunuzun Başarısına Katkıda Bulunun

Eylül ayına çok yaşlaştık. “Eylül” demek “okul” demektir. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına çok az bir sürenin kaldığı bugünlerde çocuklar ve veliler heyecanlı. Herkes yeni dönemi umutla bekliyor. Bu umutların içerisinde ise başarılı bir yıl geçirmek en başta yer alıyor. Çocuklar ders çalışacaklar, çabalayacaklar, sevdikleri şeylerden vazgeçip fedakârlıkta bulunacaklar… Peki ya veliler? Veliler de çocuklarına yardımcı olmak için bir şeyler yapabilir, küçük ama değerli katkılarıyla çocuklarının başarısını etkileyebilirler.

Anne ve babaların çocuklarının başarılarını yükseltmek için neler yapabileceğini araştırdık ve Dr. Hale Sucuoğlu’nun önerlerine kulak kabarttık… İşte bu öneriler:

Anne babalar neler yapabilir?

• Çocuğunuza basit bir soru sorabilirsiniz. “Bugün okul nasıldı?” Bu sorudan çocuğunuz hoşlanmayabilir. Ama bunu her gün sormalısınız. Bu okulun önemli bir iş olarak görülmesini sağlayacak bir mesajdır. Her gün okulda yaptığı şeyler hakkında soru sorun. Okul hakkında hissettiklerini sorun.

• İyi beslenmesini, iyi uyumasını, olumlu bir görüşe sahip olmasını sağlayın. Her gün okula gönderin.

• Çocuğunuzun öğrenme cesaretini ve desteğini kıracak olumsuz düşüncelere kapılmasına izin vermeyin. Siz de olumsuz düşünmeyin. Çocuğunuzun öğrenilmiş çaresizlik yaşamasına izin vermeyin. Çocuğunuz üst üste çok fazla başarısızlık yaşamış olabilir, tekrar denemek, çabalamak istemeyebilir. Çocuklar başarısız oldukları konularda daha az çaba harcarlar ve zorluklarla karşı karşıya geldikleri zaman kolayca bırakabilirler. Bunu önlemek için zor işleri basit parçalara ayırarak yavaş yavaş öğretilmelidir.

• Öğretmeniyle sadece sorun olduğu zaman ya da veli toplantılarında değil, sık sık görüşün. Çocuğunuzun ilgileri, hobileri hakkında konuşun. Çocuğunuz hakkında rahatça konuşabileceğiniz bir yönetici bulun.

• Okuldaki etkinlikler konusunda çocuğunuzu cesaretlendirin. Tiyatro, bale, basketbol, voleybol, satranç, halk oyunları gibi farklı etkinlikleri denemesi için onu cesaretlendirin.

• Çevrenizde yapılan her türlü panel, konferans ve toplantılara çocuğunuzla beraber gidin, onu farklı ortamlara alıştırın.

• Çocuğunuzun başarısı için yüksek ama gerçekçi beklentiler geliştirin. Bazen çocuğun yaşı, olgunluğu sizin beklentilerinize uymayabilir.

• Çocuğunuza sessiz, aydınlatılmış, konforlu bir oda ayırmaya çalışın.

• Aile olarak sizin bir şeyler okuyabileceğiniz, çocuklarınızın da ev ödevleri yapabileceği birlikte çalışabileceğiniz sessiz bir zaman oluşturun. Örneğin siz gazetenizi okurken o ödevini yapabilir.

• Çocuklarınız en iyi ne şekilde öğreniyorsa o şekilde öğrenmesine olanak sağlayın. Örneğin bazı çocuklar müzikle çalışmayı tercih edebilir, bu nedenle ona bazı özgürlükler tanıyın.

• Televizyon izleme saatlerine sınır getirin, televizyon ile ders çalışmasına izin vermeyin.

• Çocuğunuzun ev ödevi yapma alışkanlığı kazanmasına olanak sağlayın.

Yararlanılan Kaynaklar:
Dr. Hale Sucuoğlu, Anne baba ilgisi çocuğun başarısını artırıyor. Çoluk Çocuk Dergisi, 2006
 
Üst