Çocuğunuzu İş Yerinize Getirmek Zorunda Kalırsanız

"Çocuk da yaparım kariyer de" mottosunun anlamını yitirdiği ve çocuğunuzla kariyerinizin yollarının kesiştiği bir gün de çocuğunuzu ofisinize getirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu işin şakası tabii... Ama günümüz toplumunun da bir gerçeği. Çünkü çoğu anne-baba hem çalışma hayatına devam edip hem de çocuğuna bakmaya çalışırken bazen işler planlandığı gibi gitmeyebiliyor ve onlar da çocuklarını iş yerine getirmek zorunda kalabiliyor. Eğer siz de bu anne-babalardan biriyseniz böyle durumlarda neler yapmanız ve neler yapmamanız gerektiğini düşündük ve sizler için derledik. Zor bir gün olacağı kesin, o nedenle şimdiden kolay gelsin diyelim biz size...

Neler Yapabilirsiniz

-Bu durumu iş arkadaşlarınıza ve patronunuza mutlaka daha önceden söylemeye çalışın. Belki patronunuza söylemek çok kolay olmayacaktır ama en azından sizinle aynı ofisi paylaşan iş arkadaşlarınızı haberdar etmeye özen gösterin (Örneğin, bir gün önce herkese durumu açıklayan bir email gönderebilirsiniz). Planlı olmayan durumlarda da telefon açarak haber verebilirsiniz.

-Çocuğunuzun sevdiği oyuncağı ve boyama kalemlerini ofisinize getirmesine izin verin. Ama şöyle bir gerçek var ki çocuğunuz ofisinize geldikten sonra ordaki eşyaları merak etmeye başlayacak ve onları karıştırıp, onlarla oynamak isteyecektir. Bunu önlemek için ofis malzemeleriniz bir kısmını çocuğunuzla paylaşarak onun bu merakını önleyebilirsiniz (örneğin, ona boş zarfalar, küçük not kağıtları, mürekkebi bitmeye yakın olan mühürler, ataçlar, pul gibi şeyler verebilirsiniz). Böylece hem kendi ofisi eşyalarınızı hem de arkadaşlarınızın ofisi eşyaları olası bir tehlikeden korumuş olursunuzJ

-Çocuğunuzun ofisinize geldiğinde etrafı merak edeceği ve gezmek isteyeceği kesin. Ona gezmek istediğini aldığınızı söyleyin ve uygun zaman geldiğinde onu ofisinizde gezdireceğinize söz verin ve elbette sözünüzü uygun zaman geldiğinde yerine getirin. Örneğin, öğle yemeği bu ofis gezintisi için uygun zaman olabilir, çünkü arkadaşlarınız çalışmaya ara verip öğle tatiline çıktış olacaklardır, böylece ofis hem daha sakin hem de daha rahat olcaktır.

Neler Yapmamalısınız

-Çocuğunuzu ofisinize getireceğiniz gün eğer ofisinizde çok önemli bir toplantı varsa mutlaka o gün için başka bir çözüm bulmaya çalın. Çünkü patronunuz o gün çok gergin olabilir ve böyle bir duruma izin vermeyebilir. Ayrıca böyle günlerde patronunuz ve iş arkadaşlarınız ofisin olabildiğince profesyonel çalıştığını göstermek iseyecektirö çocuğunuzu oraya ***ürmekle bunu da engellemiş olacağınız için hem patronunuzun hem de iş arkadaşlarınız negatif tepkisi ile karşılaşabilirsiniz.

-Çocuğunuzu iş yerinize getirdikten sonra iş arkadaşlarınızdan ona bakmasını istemeyin. Arkadaşlarınızın oraya çalışmak için geldiğini ve hepsinin yapacak işleri olduğunu unutmayın.

-Çocuğunuzu ofis malzemelerini, özellikle de ofis araçlarını kullanması için müsade etmeyin. Çocuğunuz onların bozulmasına ya da yanlış kullanılmasına neden olabilir, böylece hiç aklınızda olmayan sorunlarla da boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

-Çocuğunuzu ofisinize çok uzun süreler için getirmeyin. Uzun saatler boyunca ofisinizde kalan çocuğunuz zamanla sıkılmaya ve etrafına rahatsızlık vermeye başlayacaktır unutmayın!
Dr. İDİL SEDA AK
 
Üst