Kuran’da Recm Cezası Yokmuş!

Zina yapan kadının taşlanması cezası Kuran yerine Tevrat’ta varmış

Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Dr. Süleyman Ateş, İslam'da 'recm' (taşlayarak öldürme) cezası olmadığını, Tevrat'ta yer alan bu hükmün Kuran tarafından kaldırıldığını belirtti. Süleyman Ateş, Vatan gazetesindeki köşesinde, recm cezası ile illgili bir soruya verdiği cevapta konuya şu şekilde açıklık getirdi:

RECM TEVRAT'IN AÇIK HÜKMÜDÜR

Kur’ân’dan önceki dönemde zina suçuna taşlama cezası uygulanırdı. Çünkü bu husus Tevrat’ın açık hükmüdür. Hz. Peygamber, kendisine özel hüküm gelmeyen konularda kitap ehlinin uygulamalarına ve Arap geleneğine uyardı. Taşlamanın vuku bulduğu hakkındaki rivayetler, zina konusunda Kur’ân’ın hükmü gelmeden önceki döneme ait olmalıdır. Ama Kur’ân, vahiy sürecinin epey ileri bir aşamasında inen Nisa Suresi’nin 15. ayetinde kadınlararası, 16. ayetinde de erkeklerarası fuhuşun cezası belirlenmiştir.

İSLAMİYET'TE FUHUŞUN CEZASI

Birincisi için kadın evleninceye kadar göz hapsi, ikincisi için bu işi yapanlara eziyet cezası getirilmiştir. Asıl kadın-erkek arası gayrimeşru ilişki olan zina cezası ise bundan epey sonra inen ve iniş tarihi bakımından 102. sırayı alan Nur Suresi’nde belirlenmiştir. O ayete göre zina eden erkek ve kadın, şayet bu eylemi 4 tanık tarafından saptanırsa 100 sopayla cezalandırılır. İşte Kur’ân’ın hükmü budur. Kur’ân bu hükmüyle Tevrat’ın recm yani taşlama hükmünü kaldırmıştır.
haber3.com
 
Dinimizin gereğini ne zaman yerine getirdi ki bu işi yaşıyormuş gibi görünenler.Kuranın türkçe mealini okurken ağzım açık kaldı bildiklerim duyduklarımın bi kısmının tam tersiyle karşılaşınca;
mesela,zevceni başkasıyla yakaladığında onu dışarı atma odaya kapat hatasını günahını anlat küs cezalandır,tecrit et.Ayıbını kimseyle paylaşma,dedikodusunu çıkarma.Eğer boşar dışarı atarsan kötü yola düşerse günahı onun kadar senindir gibi(harfiyen olmaya bilir ama özü bu)
Hani insanlarımız köpeklerinin kulaklarının uç kısmını keserler ya Kuranda o haram kılınmıştır.Hayvana eziyet etmek gühantır.O gelenek arapların putperestlik zamanından kalma bi davranışmış ve Kuran onu kesin dille haram kılmış.
Hayvana eziyeti haram kılan yüce dinimizin nsana eziyeti helal kılacağını zannedenler utansın
 

bursali68

Merhaba,
RECM Kur'an Hükmü DEĞİLDİR...Recme ait uygulamalar,o ülkenin,o toplumun kendi ÖZEL KABULLERİDİR...
Sağlıcakla kalınız...
 
bu insanlar müslüman.
Hayırdır ? Nerden biliyorsunuz ?
Söyledik söyledik anlatamadık ...
Bu Allah ın dini Kulların dini değil..

Birileri çıkıp ben müslümanım deyip dahga feci şeylerde yapar bunlar islama zarar veremez adını lekeyemez.

Kullar dinlerin taşıyıcısıdır ve aktarıcısıdır ama yanlışlarına karşı Kuran-ı Kerim vardır.
Kul dini yansıtamaz...
 
bak arkadaşım bizim muteber aldığımız kurandır ve hz peygamberin yaşayışıdırki ne kuranda nede hz peygamber(sav)zamanında hıcbır recm olayına rastlanmamış bazı siyasi kazanımlar sağlamak iççin hz muhammedin sunnet ve hadisi ne deişiklikler ve ekletiler yapılmış bunar buhari ,müslim,teberani gibi ilim deryalarınca teizlenmiş coguda sahih hadis deide mevzu hadis olarak ayıklanmıstır

yani kısacaısı afkanistan pakistan iran vesaire bunların yaptığı sistemlerini ve dini yanlışlıklarıyla ilgilidir dini bağlayıcı özelliği yoktur dinde insanın ıslahı önem arzetmektedir hayatına son vermek deil

ama genede sen ısrar edıp yok arkadaslar ben bunu dıne yorumlarım dıosan oda senın sorunundur
 
o insanlar ne adına yapıyorlar bunu?islam adına yapmıyorlarmı?
bir çok konuda olduğu gibi bu konudada müslümanlar anlaşamazlar. buharide müslimde yokmu
bu konuyla ilgili hadisler?
 
Yahudiler, Resulullah (sav)`a gelip, kendilerinden bir erkekle kadının zina yaptığınısöylediler. Resulullah (sav) onlara: "Recm hakkında Tevrat`ta ne buluyorsunuz?" diye sordu. Onlar: "Teşhir edip rezil ederiz ve dayak atarız" dediler. Abdullah İbnu Selam (ra): "Yalan söylüyorsunuz. Zinanın Tevrat`taki cezası recmdir" dedi. Hemen Tevrat`ı getirip açtılar, içlerinden (Abdullah İbnu Surya adında) biri elini recm ayetinin üzerine koydu. Sonra, ayetten önceki kısımlardan okumaya başlayıp (kapadığı kısmı atlayarak arka kısmını okumaya devam etti. Abdullah İbnu Selam (ra) müdahale edip: "Kaldır elini!" dedi. Adam elini çekti, tam orada recm ayeti mevcut idi. Bunun üzerine: "Ey Muhammed, Abdullah doğru söyledi. Tevrat`ta recm ayeti mevcuttur!" dediler. Resulullah (sav) derhal o iki zaninin recmedilmesini emretti ve recmedildiler." İbnu Ömer (ra) der ki: "Erkeğin, atılan taşlara karşı korumak için, kadının üzerine eğildiğini gördüm." buhari.
 
Üst