Bebek Oyunları

Oyunlar

İlk aylarda bebeğinizle yakın temasda bulunmanız, ona sık sık sarılmanız, evi gezdirmeniz, onunla konuşmanız zaten yeterlidir. Yüzünüzü değişik şekillere sokun, parlak renkli ses çıkaran bir objeyi sallayarak sağa sola yukarı aşağı hareket ettirin, dilinizi çıkarın, çıngırağını sallayın.

Bebeğiniz altı aylık olduğunda

bir eliniz göğsünün altına diğerini poposuna koyarak ayaklarıyla kucağınıza vurmasını sağlayarak zıplatın. Bir süre sonra kendi zıplamaya başlayacak ve bundan büyük keyif alacaktır. Oturur durumdan dizinizin üstünde ayağa kaldırarak çekin. Onu uçurun. Ellerinizle çok iyi destekleyerek omzunuza alın evde gezdirin.

Parmak oyunu

Bebeğinizin elinin üstüne ya da avucununun içine dokunarak "buraya bir kuş konmuş" deyin sonra baş parmağından başlayarak parmaklarını teker teker tutarak her seferinde "bu tutmuş, bu eve ***ürmüş, bu pişirmiş, bu yemiş" deyin. En son serçe parmağında "bu da okuldan gelmiş hani bana hani demiş" diyerek onu gıdıklayın.

Örümcek oyunu

İşaret ve orta parmağınızla bebeğinizin üzerine yavaş yavaş tırmanın bu arada "gelmiş, gelmiş, gelmiş" deyin. En son bebeğinizin boynunun altında ya da koltuk altlarında onu gıdıklayarak "bunları da yemiş" deyin.

Cee oyunu

Yüzünüzü elinizle kapatarak açın ve "cee" deyin. Yüzünüzü elinizle kapattığınızda "anne nerde?" diye sorun.

El çırpma oyunu

Şarkı söylerken el çırpın. Sonra onun ellerini de çırpın.

Bu Kadar

"Bebekler ne kadar büyük" diye sorun bebeğinizin ismini de kullanabilirsiniz. Sonra kollarını açmasına yardım ederek "Kocaman" ya da "Bu kadar " deyin. Zamanla siz sorduğunuzda o kendiliğinden kollarını açacaktır.

Göz-burun-ağız

Bebeğinizin ellerini tutun sırayla kendi gözünüzü, burnunuza ve ağzınıza değdirin. Bu arada hepsinin ismini söyleyin
Alıntıdır...
 
Üst