Bebeğinizle Nasıl İletişim Kuracaksınız

Bebeklerle iletişim kurmak kimi ebeveynler için son derece doğalken kimileri için çok zordur. Çok ciddi biriyseniz, daha evvel pek bebeklerle vakit geçirmediyseniz ya da onlarla pek ilgili değilseniz bebeğinizle iletişim kurmak sizin için imkansız gibi görünebilir. Ancak bebeklerle anlaşmak sanılanın aksine çok kolaydır.

Öncelikle takındığınız ciddiyet maskesini yüzünüzden atın. Bebeğinize her zaman gülümseyin . Bebeğiniz gülmeyi ve daha pek çok şeyi sizi taklit ederek öğrenecek. Bebek dilinde konuşmaktan asla utanmayın. Bazı anne-babalar kendilerini aptal gibi hissettiklerini söylüyorlar ama bebeğinizle ne kadar erken iletişim kurarsanız o kadar iyidir. Eğer kendinizi bu şekilde konuşmak kendinizi kötü hissettiriyorsa bebeğinizle yalnız kaldığınızda sık sık onunla konuşun. Böylece bebek diline alışacak başkalarının yanında utanmayacaksınız. Bir süre sonra bu o kadar doğal bir hal alacak ki farkına bile varmayacaksınız.

Yaptığınız her şeyi bebeğinize anlatın. Evişleri yaparken, yemek yaparken neler yaptığınızı ona anlatın. Yürüyüş yaparken etrafınızda gördükleriniz anlatın. Şimdi sizi anlamamasına rağmen duyduğu sesler ve gördüğü her şey onun dünyaya adapte olmasını hızlandıracak, iletişim kabiliyetinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizle konuşurken her şeye bir isim verin. Nesneleri tek tek tanıtın. Vücudun bölümlerini sayın. Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit edin.

Her gün bir kaç kez bebeğinize evi gezdirin. Her odayı anlatın. Her şeyi tek tek gösterin. Yaşadığı evi ona tanıtın. Bebeğinizi sık sık kucaklayın, sarılın, öpün. Onu kucağınıza alarak dansedin. Kucağa alışmasından asla korkmayın. Bu onun en büyük ihtiyacı. Onu sık sık kucağınıza alın. Ona dokunun, masaj yapın. Dokunulmayan bebekler gelişim bozuklukları gösterirler.

Bebeğe zaman zaman oyuncaklarıyla yalnız kalması için fırsat verin. Bu şekilde kendi kendine vakit geçirmeyi de öğrenmeli. Ancak oyuncaklarıyla birlikte de oynayın. Bebeğinize kitap ve dergileri gösterin. Buradaki resimleri anlatın. Sayfaları çevirmesine izin verin. Değişik objeleri eline verin. Parlak renkler gösterin.

Bebekler ilk aylarda yüz hareketlerini çok ilginç bulurlar. Yüzünüzü değişik şekillere sokarak onun ilgisini çekebilirsiniz. Bebeğinize değişik yerler gösterin. Otobüse, vapura, trene gidin. Müzeleri gezin. Ne kadar farklı ortamda bulunursa entellektüel olarak o kadar hızlı gelişecektir.

Bebeğinizi sık sık yüz üstü koyun. Emeklemeye teşvik edin. Geniş alanlar yaratın. Hareket imkanları sağlayın. Her zaman anakucağına hapsetmeyin. Bebeğinizin yaşına uygun oyuncak verin. Etrafında çok oyuncak bulundurmayın. Bir kaç oyuncak onu yormayacaktır. Bebeğinizi her gün dışarı çıkarın. Ona yağmuru, karı, rüzgarı hissettirin. Sadece iyi havalarda değil kötü havalarda da dışarı çıkın. Her gün dışarı çıkan bebekler değil, uzun süre dışarı çıkarılmayan bebekler daha çok hastalanır.
Alıntıdır.
 
Üst