Bebeğimin GünlükTemizliği...

İlk Aylarda

Bebeğinizi her gün yıkamasanız da mutlaka günlük temizliğini yapmalısınız. Bunun için kaynatılmış ılık su ve pamuk kullanın. Pamuğu her seferinde tek bir hareket yaparak sürün ve hemen yenisiyle değiştirin. Yani ileri geri hareketlerle ovalayarak değil. Bebeğinizin alnını yanaklarını ağız çevresini, çenesini ve boynunu silin.

Gözlerini silerken çok hassas davranın çünkü burası mikrop kapmaya elverişlidir. Gözlerini burundan kulak yönüne doğru tek hareketle silin. Daha sonra kulak arkalarını ve kulağın içini de pamukla silin. Kulak deliğine dokunmayın, kulak çöpü kullanmayın. Burayı temizlemeniz gerekmez. Ayrıca ellerini, parmak aralarını silin. Sildiğiniz yerlere daha sonra bebe yağı sürün.

Bebeğiniz Hareketlendiğinde

Bebeğiniz etrafta dolaşmaya başladığında özellikle elleri çok çabuk kirlenecektir. Ancak aşırı hijyenik olmayın. Her gün bir ya da iki kez bebeğinizin ellerini su ve sabunla yıkamanız yeterlidir. Dışarıya çıktığınızda onun toprak ve kumla oynamasına, elbiselerini kirletmesine izin verin. Eve geldiğinizde giysilerini değiştirip ellerini yıkamanız yeterlidir. Eğer banyo yapmayı çok seviyorsa banyo da yapabilirsiniz. Her sabah ıslak bir bezle yüzünü silmeyi unutmayın.

Ayrıca bebeğinizin dişleri çıktıktan sonra onu diş fırçasıyla tanıştırın. Dişlerinizi fırçalarken sizi görmesine izin verin. Siz fırçalarken ona kendi fırçasını verin. Başlangıçda sadece ısıracaktır ancak fırçalama alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur. Eğer izin veriyorsa bebekler için hazırlanmış olan diş fırçasıyla dişlerini fırçalayın. Ancak büyük ihtimalle buna izin vermeyecektir. O zaman ıslak bir bezle dişlerini silin. Eğer dişlerini temizlemezseniz bir süre sonra dişlerde sarı bir katman oluştuğunu göreceksiniz. Süt dişleri erken dökülürse asıl dişler çıktığında boşluklar yüzünden eğrilebilir. Ayrıca ilerde çürük dişler ağrı yapar.

Yatarken el ve ayaklarını ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu onun için iyi bir uyku öncesi ritüel de olur.
Alıntıdır...
 
Üst