• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Anne Nasıl Süt Üretir?

Anne sütü göğüslerdeki süt üreten özel hücrelerde üretilir. Hamilelik sırasında süt üreten hücreler büyür ve sayıları artar. Göğüslerin hızla büyümesi bu sebeptendir. Ayrıca meme başındaki kahverengi kısım (areola) hamileliğin ilerlemesiyle koyulaşır ve genişler. Bunun bebeğin besin kaynağını görmesi için doğanın hazırladığı bir olay olduğu düşünülmektedir. Ayrıca göğüs areolasonda küçük noktacıklar belirir. Bunlar emzirme sırasında oluşabilecek tahribatlardan meme başını koruyabilmek için yağlı bir madde salgılarlar. Yani meme başını besler ve korurlar.

Süt hücrelerinde üretilen süt uzun ince kanallarla meme ucuna doğru taşınır. Burada kanallar genişleyerek sütü depolarlar. Bunlar göğüs ucuna yakın yerlerde toplanmıştır. Bu keseciklerin ucu meme başında son bulur. Bebek sütü meme ucundaki deliklerden çeker.

Anne sütünün üretime başlamasını emreden madde prolaktin hormonudur. Bu hormon süt üretimini başlatmak için beyne emir verir. Sütün üretiminin devam etmesi için ise bir başka hormon oksitosin hormonu devreye girer. Oksitosin annede sütün akışını sağlayan hormondur. Bu hormonun miktarı sütün miktarıyla yakından ilşkilidir. Annenin bebekle beraber olması, ona dokunması, annenin duyguları ve düşünceleri bu hormonun miktarını etkiler. Annenin stresli olması yorgun ve mutsuz olması, kaygılı ve endişeli olması oksitosin hormonunun azalmasına dolayısıyla da sütün azalmasına sebep olur.

Doğumdan sonraki ilk günlerde kollostrum (ağız) adı verilen özel bir süt üretilir. Bu süt ilk 3-5 gün üretilir. Anneden geçen pek çok antikor içerir. Bu sebeple bebeğin ilk aşısı sayılır. Bebeği enfeksiyonlara ve sarılığa karşı korur. Ayrıca bebeğin ilk dışkısını atmasına yardımcı olur. Barsakları çalıştırır. A vitamini yönünden çok zengindir. Yüksek oranda protein ve mineral yüklüdür. Bu sebeple çok besleyicidir. Oldukça yoğun bir kıvamdadır ve rengi sarıdır. Bu süt bebek için çok kıymetlidir ve mutlaka verilmelidir. Bebek ememeyecek kadar hasta olsa bile bu süt elektrikli pompa ile sağılıp derin dondurucuda saklanmalıdır.

Ağız sütünün yoğun ve az miktarda olması emmeyi yeni öğrenen bebek için çok uygundur. Bebeğin emme ritmini yakalamasına, aynı anda nefes almayı öğrenmesine ve aldığı lokmayı yutmasını ağız sütüyle daha kolay öğrenir. Bebek emmeyi iyice öğrendiğinde süt daha hızla gelir ve miktarı artar. Bebek emdikçe süt üretimi hızlanır.

Anne Nasıl Süt Üretir?

İlerleyen günlerde anne sütünün kıvamı ve özelliği değişir. Göğüsler sütle dolar, gerginleşir ve şişer. Artık süt üretimi tam anlamıyla başlamıştır. Emzirmenin başlamasıyla prolaktin hormonu salgılanmaya başlar. Bu sebeple doğum şeklinin emzirmeye bir etkisi yoktur. Bebek ne kadar çok emzirilirse süt üretimi de o kadar hızlanır.

Bebek emmeye başladığında ilk aldığı süte ön süt denir. Ön süt çok miktarda su içerir. Protein, laktoz ve diğer besin ögelerinden oluşur. Çok miktarda üretilir. Bebek bütün su ihtiyacını buradan karşılar. Ön sütün ardından gelen son süt çok miktarda yağ içerir. Bu yüzden bebeğin yeterince enerji alması için sütü sonuna kadar içmesi sağlanmalıdır.

Anne Sütü Neden Daha İyidir?

Bebek beslenmesi için uzmanlar ilk altı ay sadece anne sütünü öneriyor. Hatta emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesinin faydalı olduğunu söylüyorlar. Emzirmenin hem anneye hem de bebeğe çok faydası vardır.

Doğumdan sonra hemen annenin göğsüne konan bebek tanıdık olduğu annenin kalp atışı, sesi ve teninin sıcaklığıyla sakinleşir. Bu şekilde dünyaya daha rahat uyum sağlar. Kendini rahat ve güvende hisseder.
Emzirmeyle harekete geçen hormonlar süt üretimini sağladığı gibi rahmin eski ölçülerine kavuşmasını hızlandırır. Bu sayede anne eski ölçülerine daha hızla kavuşur.
Bebeğin emzirilmesi onun özellikle yaşamının ilk aylarında yaygın olarak görülen kulak enfeksiyonları, üşütme ve ishal gibi hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.
Emzirme anne ile bebeği arasındaki duygusal bağın kurulmasına yardımcı olur.
Her annenin sütü bebeğine özeldir. Onun gelişimi için gereken her şey anne sütünde vardır.
Anne sütü bebeklerin ihtiyaçlarına göre günün her saatine göre değiştiği gibi bebek büyüdükçe de bileşimi farklılaşır. Bu şekilde bebeğin her türlü gereksinimi anne sütüyle karşılanmış olur. Ayrıca bebek emdikçe sütün bileşenleri farklılaşır. Emzirmenin başında ve sonunda farklıdır.
Anne sütü kalsiyum emilimini artıran laktoz içerir.
Anne sütünde bol miktarda olan nükleotidler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren maddelerdir. Bu şekilde bebek hastalıklara karşı daha dirençli olur.
Bebeklerin beslenmesinde yağ ve kalsiyumun önemi çok büyüktür. Bebekler ilk iki yıl içinde süratle büyürler ve çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerjiyi sağlayan temel besin maddelerinden biri olan yağ aynı zamanda beyin ve sinir sisteminin gelişimi için oldukça önemlidir. Bazı mamalarda bulunan yağın cinsi kalsiyum ve yağ emilim miktarını etkileyebilir. Özellikle hurma yağının (palm olein) yağ ve kalsiyum emilimini azaltabileceği kanıtlanmıştır. Anne sütü ile yağ ve kalsiyum emilimi en ideal seviyededir.
Yukarıda anlatılan sebepten dolayı mama bebeklerde kabızlığa yol açabilir.

Alıntıdır...
 
Üst