Alt Islatma Sorununa Karşı Öneriler

Hem çocuğunuz hem de sizin için her ne kadar tatsız bir durum olsa da alt ıslatmak çocuk gelişiminin doğal bir parçasıdır. Amerikan Pediatri Akademisine göre 5 yaşındaki çocukların %20’si ve 6 yaşındaki çocukların %10’u yataklarını ıslatmaktadırlar. Bu yazıda bazı çocukların yataklarını neden ıslattıklarını ve bu konuda onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi bulacaksınız.

Çocuklar neden yataklarını ıslatırlar?

Tıp dilinde “enürezis” olarak bilinen alt ıslatma nadiren duygusal ya da psikolojik problemlerden kaynaklanır. Altını ıslatması çocuğunuzun tuvalete gitmeye üşendiği ve tembel olduğu anl***** gelmez ya da çocuğunuzun inatçılığından kaynaklanmaz. Araştırmacılar bu konuda genlerin bir rolü olduğunu ortaya çıkardılar. Eğer anne baba da 6 yaşından sonra yatağını ıslattıysa çocukları da %75 ihtimalle aynı şeyi yaparlar. Eğer sadece anne ya da sadece baba 6 yaşından sonra bu sorunla karşılaştıysa ihtimal oranı %44 e düşer.
Alt ıslatmanın asıl sebepleri fizikseldir ve çocuğunuzun bunları kontrol edemediği anl***** gelir:

● Gelişiminde bir yavaşlama olması muhtemeldir. Geç yürüyenler, geç konuşanlar olduğu gibi hala altını ıslatanlar da olabilir ama sonunda bu sorun da çözülür.
● Bazen uykusu çok derin olduğu için tuvalet ihtiyacı olsa bile uyanamaz ve altını ıslatır.
● Çocuğunuzun mesanesi küçük olabilir ve bu nedenle sıklıkla tuvalete gitmeye ihtiyaç duyabilir.

Doktora ne zaman haber vermeli?

Elbette anne baba olarak çocuğunuzun alt ıslatma alışkanlığını kendisinin bıraktığını görmek istersiniz ama, bu durum dört seferden fazla yaşanırsa çocuğunuzun doktoruyla görüşme zamanı gelmiş demektir. Bir çok ebeveyn doktorla bu konuyu konuşurken utanıp sıkılabilirler ama çocuğunuzun bu durumdan kurtulması için yapılması gerekenlere birlikte karar vermelisiniz. Doktorunuz öncelikle şunları yapmalıdır:

● Böbreklerinde bir sorun olup olmadığını öğrenmek için idrar tahlili yapılmalıdır. Nadir olmakla beraber böbreklerdeki bir sorun altını ıslatmasına sebep olabilir.
● Çocuğunuzun nefes alma düzenini gözden kaçırmayın. Araştırmalara göre yatağını ıslatmasıyla uyku apnesi arasında bir bağlantı vardır. Nefes almasına engel olan şeyler kimi zaman bademciklerden kaynaklanabilir ve bu da uyku düzeni içinde altını ıslatmasına sebep olabilir.

Eğer altını ıslatması bu sebeplerden kaynaklanmıyorsa, mesane ve beyin arasındaki iletişim sisteminin henüz gelişmemiş olmasından ileri gelen bir durum demektir. Çocuğunuza bunun utanılacak bir şey olmadığını anlatın ve bu zararsız süreçten çıkması için ona yardımcı olun.

Nasıl yardım etmeli?

● Akşam yemeğinden sonra sıvı tüketimini sınırlayın ve gün içinde de kafeinli içecekleri mümkün olduğunca içirmeyin çünkü kafein mesaneyi rahatsız eder ve böbrekler daha fazla sıvı üretir.
● Yatmadan hemen önce tuvalete gitme alışkanlığı kazandırın.
● Geceleri kalkıp tuvalete gitmenin normal bir durum olduğunu açıklayın ve banyoda bir gece lambası bulundurun ki kalkarsa karanlıktan korkmasın.
● Geceleri çocuğunuzu uyandırıp tuvalete ***ürmeyin çünkü bu ona kendi başına öğrenmesinde yardımcı olmaz.
● Onu asla zorlamayın, utandırmayın ve ıslak yatakta yatmaya zorlamayın. Bu tür davranışlar ters tepki yapar ve kendine olan güvenini azaltır hatta gündüzleri de altını ıslatmasına sebep olabilir.
● Ona basit önerilerde bulunun, kuru geçen gecelerden sonra ona güzel sözler söyleyin ya da üzerinde birkaç kelime olan yapışkanlar alın.
● Kazalara hazırlıklı olun. Çocuğunuz 5 gece üst üste altını ıslatmazsa artık onu bezlemeyin. Ama yakın süre zarfında tekrarlanırsa yeniden bezleyin. Ama bezlemeseniz bile yatağına koruyucu bir örtü sermenizde fayda var.
● Odasına lazımlık koyabilirsiniz. Bazı çocuklar karanlıktan korktuğu için kalkıp tuvalete gitmek istemez bu nedenle tuvaletin bulunduğu yere bir gece lambası da bırakabilirsiniz.

alıntı
 
Üst