çocuklarda Alerji Hakkında Merak Ettğiniz Her Şey

Alerji

Sonbaharın gelmesiyle alerji mevsimi başladı. Özellikle 1–3 yaş arası çocuklarda şiddetli şikâyetlere neden olabilecek bu dönemde anne ve babalar olarak sizlerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu haftaki köşemizde; ailelerin çocuklarında ne zaman alerjiden şüphelenmesi gerektiğinden, saman nezlesine karşı evdeki alerjenlerle nasıl savaşmaları gerektiğinden ve şikâyetleri nasıl ortadan kaldırabileceklerinden söz edeceğiz.

Alerjiden Ne Zaman Şüphelenmeliyiz?

● Bazı alerji tipleri belirtilerinin tipik olmasından kolaylıkla tanınabilir. Bazı tiplerde belirti ve bulgular gizli olduğundan tanınması zordur. Bazı ortak ipuçları bize çocuğumuzda alerji olacağını düşündürmelidir:

● Çocuğunuzun cildinde, kol ve bacaklarında belirli dönemlerde ataklar halinde kuruluk, kızarıklık, kaşıntı olması.

● Sürekli tekrarlayan soğuk algınlığı belirti ve bulgularının olması ve bunun her yıl aynı dönemde birkaç hafta süren ataklar halinde olması. Burun sürekli ıslak veya tıkalı ayrıca boğazda gıcıklanma sürekli vardır.

● Nemli gözler, burun ovalanması, çekmek, burun tıkanıklığı, aksırık

● Ağzında ve boğazında hassasiyet olması gıcık olması. Bu şikâyetler size çocuğunuzda alerji olabileceğini düşündürmeli.

● Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve diğer solunumla ilgili şikâyetler astma düşündürür.

Evlerdeki Ortak Alerjenler

● Ev tozu
● Mantarlar ( çıplak gözle görülemeyecek küfler)
● Polenler ( ağaç, çimen ve bitkilerden)
● Tüylü hayvanlar ( kedi, köpek, tavşan gibi ev beslenebilen hayvanların tüyleri)
● Yiyecekler (süt, yumurta, fındık, yer fıstığı, balık, un)

Alerjinin Semptomlarına Karşı Neler Yapmalıyız?

● Çocuklarda alerjiye en sık sebepler; polenler ve ev tozu akarlarıdır. Bunlar çevremizde her yerde bulunmaktadır. Bunlardan tamamen kaçmak olanaksızdır.

● Havayı temizleyen klimalar bize yardımcı olacaktır. Evler ve arabalardaki polenleri azaltır. Ev tozu akarları(küfler) ilkbahar ve sonbaharda düzenli olarak karşımıza çıkan alerjenlerdir. Çürümüş meyve ve sebzelerle, havadan tüm eve yayılırlar. Çocuğumuzun bu alerjenlerle birlikteliğini engellemeye çalışmalıyız.

● Toz ve kenenin birlikteliğini özellikle yiyeceklerde çok sık görmekteyiz. Evimizde kilim ve halılarda, yatakta, kumaş kaplı mobilyalarda, koltuklarda yerleşirler. İçi pamuk dolu yastıkları, şilteleri ve minderleri antialerjik özellikteki kılıflara koymalıyız. Nevresim, çarşaf, yastık kılıflarını haftada 1, battaniye ve diğer örtüleri kılıfları 2–3 haftada 1 kez sıcak suyla yıkamalısınız. Yastıkları 2–3 yılda 1 değiştirmelisiniz.

Astımın Ortak Nedenleri

● Alerjenler ( polenler, ev tozu akarları, küfler, keneler, kedi-köpek tüyü, bazı besinsel maddeler…)
● Sigara içimi
● Enfeksiyonlar
● Çevresel Hava kirliliği
● Evimizin yani kapalı ortamlardaki hava kirliliği ( oda kokuları, yemek kokusu, ter kokusu, sigara dumanı, odun sobaları.)
 
Üst